ΠΑΟΚ – Άρης 2-2: Ματσάρα χωρίς νικητή!

Ο Άρης βρέθηκε μία ανάσα από μεγάλο διπλό στην Τούμπα, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο φινάλε.

Ο Άρης βρέθηκε κοντά σε μία πολύ μεγάλη νίκη μέσα στην Τούμπα αφού προηγήθηκε με 0-2, όμως ο ΠΑΟΚ έφερε στα ίσια το ματς στα τελευταία λεπτά με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ στο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Super League.

Οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν τα πατήματά τους, με το παιχνίδι να παίζεται κυρίως στο κέντρο, χωρίς να υπάρχει κάποια αξιόλογη ευκαιρία από τις δύο πλευρές.

Ο Άρης ήταν αυτός που μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πιο… ζωηρός και στο 17ο λεπτό είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Γκάμα να πιάνει ένα σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Ζίβκοβιτς σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Η πρώτη υποψία φάσης για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 25΄ με τον Αντίγια Ζίβκοβιτς να δοκιμάζει ένα σουτ από πολύ μακριά, με τον Μπουσέ να μην έχει κανένα πρόβλημα. Ότι δεν κατάφερε ο Γκάμα, το κατάφερε ο Μπερτόλιο στο 26ο λεπτό που άνοιξε το σκορ για τον Άρη. Ο Γκάμα έκανε αρχικά ένα δυνατό σουτ από μακριά, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε, με τον Μαντσίνι που ήταν στα όρια του οφσάιντ να παίρνει το ριμπάουντ, σερβίροντας έτοιμο γκολ στον Αργεντινό που έγραψε το 0-1.

Ο Δικέφαλος βρισκόταν με την… πλάτη στον τοίχο και προσπάθησε να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας με κάποια σουτ τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τους «κιτρινόμαυρους».

Στο 33΄ ήρθε και η μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σβαμπ να γυρίζει στον Κρμέντσικ που μπροστά από το τέρμα με γυριστό σουτ έστειλε ψηλά άουτ τη μπάλα. Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν πολύ καλά τους χώρους, ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία, απειλώντας ξανά στο 38’ με κεφαλιά του Βαρέλα που πέρασε άουτ.

Ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον Σβιντέρσκι στη θέση του Καγκάβα, γνωρίζοντας πως βρίσκεται με την πλάτη στον… τοίχο και παίζοντας με δύο στην κορυφή.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας με καλό σουτ του Ουάρντα στο 48′, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς πήγε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση η οποία πέρασε λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη συντριπτική κατοχή, όπως ο Άρης ήταν εκπληκτικά στημένος αμυντικά και μάλιστα στο 69′ στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος έκανε το 0-2. Ο Γκάμα και πάλι έκανε το αρχικό σουτ, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε με τον Μάνο να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα σε κενή εστία.

Ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε, με τους «κιτρινόμαυρους» να χάνουν νέα τεράστια ευκαιρία στο 82′ με τον Μάνο να σουτάρει και τον Βιεϊρίνια να σώζει την ομάδα του από σίγουρο γκολ.

Ο Δικέφαλος μείωσε στο σκορ με τον Ίνγκασον να γίνεται αποδέκτης μίας κεφαλιάς του Κρμέντσικ και να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα για το 1-2. Το ματς πήρε «φωτιά», με τον Ισλανδό αμυντικό του ΠΑΟΚ να κερδίζει πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Βιεϊρίνια να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να φέρνει στα ίσια το ματς.

MVP: Ο Ίνγκι Ίνγκασον «έσωσε» τον ΠΑΟΚ. Ο Ισλανδός αμυντικός πέτυχε ένα «σεντερφορίσιο» γκολ αφού βρέθηκε μόνος στην κορυφή της επίθεσης, ενώ στο 93′ κέρδισε και το πέναλτι για την ομάδα του με το οποίο ισοφάρισε ο Δικέφαλος.

UP: Ο Μπρούνο Γκάμα ήταν μόνιμη απειλεί για τον ΠΑΟΚ, ενώ και τα δύο τέρματα προήλθαν από δικά του σουτ, τα οποία ο Ζίβκοβιτς δεν κατάφερε να μπλοκάρει, με τους «κιτρινόμαυρους» να σκοράρουν σε κενό τέρμα και στις δύο περιπτώσεις.

DOWN: Ο Σίνζι Καγκάβα πήρε φανέλα βασικού με δεδομένο πως ο Τζόλης έμεινε εκτός την τελευταία στιγμή, όμως δεν δικαιολόγησε σε καμία περίπτωση της παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο, η οποία ήταν ανούσια και πολύ κακή. Αυτός ήταν ο λόγος που ο Γκαρσία πήρε την απόφαση να τον αντικαταστήσει στο ημίχρονο.

Διαιτητής: Σιμόν Μαρτσίνιακ (Πολωνία). Ο Πολωνός είχε γενικότερα σωστές αποφάσεις, κρατώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Φάση που ελέγχεται είναι αυτή του δεύτερου γκολ του Άρη, όπου δεν γίνεται ξεκάθαρο αν υπήρξε φάουλ στην αρχή πάνω στον Τσιγγάρα, με το VAR πάντως να μη στέλνει τον διαιτητή να το εξετάσει.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Ίνγκασον, Ροντρίγκο (Μπάμπα 80′), Τσιγγάρας, Σβαμπ (Ελ Καντουρί 80′), Καγκάβα (Σφιντέρσκι 46′), Ουάρντα, Α. Ζίβκοβιτς, Κρμέντσικ.

Άρης: Μπουσέ, Σάκιτς, Ροζ, Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Σάσα (Μπεναλουάν 86′), Τζέγκο, Μπρούνο (Μάνος 55′), Μπερτόγλιο (Σίλβα 71′), Γκάμα (Κάτσε 71′), Μαντσίνι (Γκανέα 86′).

ΠΑΟΚ: Η Νυρεμβέργη θέλει τον Όλαφ Ρέμπε!

ΠΑΟΚ – Άρης: Ο Μάνος κάνει το 0-2 στο ντέρμπι (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Άρης 2-2: Ματσάρα χωρίς νικητή!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.