ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2-0: Ποιο πασίγιο; Ο Ζίβκοβιτς έβγαλε μαστίγιο! (vids)

Ο ΠΑΟΚ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των playoffs της Super League, κόντρα στον Ολυμπιακό, επικρατώντας με 2-0 με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που πέτυχε δύο τέρματα. Έτσι, ο Δικέφαλος έμεινε σε τροχιά 2ης...

Ο ΠΑΟΚ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των playoffs της Super League, κόντρα στον Ολυμπιακό, επικρατώντας με 2-0 με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που πέτυχε δύο τέρματα.

Έτσι, ο Δικέφαλος έμεινε σε τροχιά 2ης θέσης, καθώς βρίσκεται στην 3η έχοντας τρεις βαθμούς διαφορά από τον Άρη, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ήδη εξασφαλίσει το πρωτάθλημα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Πάμπλο Γκαρσία έκανε αλλαγή στην αρχική του διάταξη, κατεβάζοντας τον ΠΑΟΚ με ένα 3-4-2-1 έχοντας σε τριάδα στα μετόπισθεν τους Βιεϊρίνια, Κρέσπο και Ίνγκασον, ενώ κάτω από τα δοκάρια κάθισε για άλλο ένα παιχνίδι ο Πασχαλάκης. Σε ρόλο μπακ χαφ ήταν οι Μπάμπα και Ροντρίγκο από τις πλευρές τους, ενώ στο κέντρο δίδυμο αποτέλεσαν οι Σβαμπ και Αουγκούστο, με τους Ελ Καντουρί και Ζίβκοβιτς να είναι πιο μπροστά και πίσω από τον Σβίντέρσκι.

Από την άλλη, ο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 3-4-3 επαναφέροντας τον Αβραάμ Παπαδόπουλο στο βασικό σχήμα, μαζί με τους Χολέμπας και Παπασταθόπουλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο τα πρώτα λεπτά, προσπαθώντας να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, χωρίς όμως επιτυχία. Η μεγάλη ευκαιρία ανήκε στον ΠΑΟΚ στο 16′ που ήταν και η πρώτη του, με τον Αουγκούστο να κάνει σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να… ξύνει το δοκάρι του Σα.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε τρία λεπτά αργότερα μετά από λάθος διώξιμο του Σβαμπ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μπρούμα που έκανε ωραίο σουτ το οποίο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη και πέρασε άουτ. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που είχαν τις λιγοστές ευκαιρίες.

Η επόμενη καλή στιγμή ήταν και πάλι για τον Ολυμπιακό, με τον Μασούρα να κάνει σουτ από πολύ κοντά στο 29ο λεπτό, αναγκάζοντας σε δύσκολη απόκρουση τον Πασχαλάκη που έδιωξε σωτήρια.

Το ματς είχε καλό ρυθμό, τα λάθη περιορίστηκαν και ο Δικέφαλος ήταν αυτός που είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου στο 32ο λεπτό. Ο Σβαμπ έκλεψε ψηλά, ο Σβιντέρσκι πήρε τη μπάλα, έπιασε ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα, πάσαρε στον Ζίβκοβιτς που σούταρε μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει αρχικά στον Παπαδόπουλο και στη συνέχεια ο Σα που ήταν πεσμένος ήδη κάτω έδωσε σωτήρια με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο μέρος, πίεσε και στο 49′ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Συγκεκριμένα, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έδιωξε άστοχα πάνω στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που… εκτέλεσε χωρίς να το σκεφτεί με «βολίδα» έστειλε τη μπάλα στην πάνω γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Σα.

Ο Δικέφαλος είχε την ψυχολογία με το μέρος του, με τον Σέρβο να μετατρέπεται σε απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης. Ο Ζίβκοβιτς στο 63′ πέτυχε άλλο ένα εκπληκτικό γκολ, καθώς έκανε φοβερή κίνηση, βγαίνοντας στην πλάτη της άμυνας, με τον Ελ Καντουρί να του δίνει τη μπάλα, να περνάει και τον Σα και από πλάγια θέση σούταρε για το 2-0.

Ο ρυθμός όπως ήταν λογικό έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να μειώσει στο 78′ με τον Μασούρα που πέρασε και από τον Πασχαλάκη όμως προτού σουτάρει ο Μπάμπα τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το σκορ, με τον Τζόλη να βγαίνει τετ α τετ απέναντι στον Σα, όμως να πλασάρει άουτ.

Κίτρινες: Ανδρούτσος 27′, Παπαδόπουλος 39′, Ρέαμπτσιουκ 69′

Κόκκινη:

MVP: Ποιος άλλος; Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πήρε τον ΠΑΟΚ στην πλάτη του και «ξεκλείδωσε» την αντίπαλη άμυνα με πανέμορφο γκολ, ενώ λίγο αργότερα «κλείδωσε» τη νίκη κάνοντας το 2-0.

UP: Ο Ελ Καντουρί έκανε άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση, είχε αρκετά τρεξίματα ενώ έβγαλε την μαγική πάσα στο δεύτερο γκολ του Δικεφάλου το οποίο πέτυχε ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

DOWN: Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος πήρε και πάλι φανέλα βασικού, ωστόσο έχει μεγάλη ευθύνη στο πρώτο γκολ του Δικεφάλου, καθώς το πάσαρε άστοχα στον Ζίβκοβιτς που με σουτ έγραψε το 1-0.

ΔΙΑΤΗΤΗΣ: O Αλεξάντρερ Στάβρεφ δεν είχε δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί και γενικά πέρασε απαρατήρητος.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (Βαρέλα 82′), Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Ντούγκλας, Σβαμπ (Τσιγγάρας 83′), Ρόντρίγκο, Α. Ζίβκοβιτς (Τζόλης 70′), Ελ Καντουρί (Ουάρντα 66′), Σφιντέρσκι (Κρμέντσικ 70′).

Ολυμπιακός: Σα, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (Καμαρά 60′), Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ (Βαλμπουενά 70′), Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μπρούμα (Φορτούνης 60′), Μασούρας (Κάιπερς 80′), Ελ Αραμπί.

Γιαννούλης: «Έτοιμος να εκπληρώσω ένα ποδοσφαιρικό όνειρο»

Μπίσεσβαρ: «Κλείδωσε» τη νίκη στο ντέρμπι με την ΑΕΛ (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2-0: Ποιο πασίγιο; Ο Ζίβκοβιτς έβγαλε μαστίγιο! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.