Βαρούχας για φάση Βράνιες στο ΑΕΚ-Ολυμπιακός: «Δεν υπάρχει πέναλτι»

Τι είπε ο Παναγιώτης Βαρούχας για τη φάση του 34ου λεπτού στο ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Ο Παναγιώτης Βαρούχας σχολίασε τη φάση με πρωταγωνιστές τους Όγκνεν Βράνιες και Γιώργο Μασούρα στο κυριακάτικο ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακός.

Το ρολόι σημάδευε το 34ο λεπτό, όταν ο αμυντικός των γηπεδούχων, έπειτα από επαφή του μεσοεπιθετικού των φιλοξενούμενων, βρέθηκε στο έδαφος.

Ο διαιτητής Φάμπιο Βερίσιμο θεώρησε ότι δεν υπήρχε παράβαση, ενώ ούτε από το VAR έγινε κάποια παρέμβαση.

Μάλιστα, στην κόντρα επίθεση, ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με πλασέ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε.

Ο Παvαγιώτης Βαρούχας κλήθηκε να σχολιάσει τη φάση στην «Αθλητική Κυριακή».

Ιδού τι είπε ο Παναγιώτης Βαρούχας:

«Ο Μασούρας βρίσκει χαμηλά κάτω τον αντίπαλό του. Όμως, το ένα πόδι του Βράνιες βρίσκει το άλλο και καταλήγει στο έδαφος. Δεν ήταν πτώση που προήλθε από το σπρώξιμο».

Επομένως, ο πρώην διαιτητής απεφάνθη ότι δεν υπήρχε πέναλτι στην επίμαχη φάση.

Έπειτα, ρωτήθηκε αν γενικότερα η διαιτησία ήταν καλή και απάντησε καταφατικά.

«Έγιναν κάποια λάθη στην εφαρμογή του πλεονεκτήματος, όμως συνολικά η εικόνα ήταν καλή».

Μεγάλος νικητής ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός εδραίωσε την παρουσία του στην κορυφή, επικρατώντας 3-2 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για τη 10η αγωνιστική.

Με αυτό το αποτέλεσμα ανέβασε τη διαφορά του από την Ένωση στους 6 βαθμούς, δείχνοντας ότι νωρίς-νωρίς μπορεί να αποκτήσει απόσταση από τους διώκτες του.

Σε τρομερό βράδυ ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί με δύο γκολ, ενώ για την ΑΕΚ με επίσης δύο γκολ κρατούσε την ομάδα του ζωντανή ο Σέρχιο Αραούχο.

Στο 1ο λεπτό με σουτ ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε το 0-1, ενώ στο 15’ ο Αραούχο ισοφάρισε με κεφαλιά.

Στο 35’ ο Αραμπί έκανε το 1-2 και στο 70’ το 1-3, με τον Αραούχο να μειώνει στο 79’ σε 2-3.

Ιδού και η προαναφερθείσα επίμαχη φάση:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βαρούχας για φάση Βράνιες στο ΑΕΚ-Ολυμπιακός: «Δεν υπάρχει πέναλτι»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.