Βόλος-ΑΕΚ 1-0: Εχασε και έμπλεξε!

Βόλος-ΑΕΚ 1-0: Ο Βόλος που ήταν άνετος κέρδισε, ενώ η ΑΕΚ που «καιγόταν» για νίκη έχασε και μαζί... έμπλεξε ενόψει πλέι οφ!

Ο Βόλος που ήταν άνετος κέρδισε, ενώ η ΑΕΚ που «καιγόταν» για νίκη έχασε και μαζί… έμπλεξε ενόψει πλέι οφ!

Βόλος-ΑΕΚ 1-0 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο απόψε για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Η ΑΕΚ του Μανόλο Χιμένεθ παρουσίασε σε ακόμα ένα παιχνίδι προβληματική εικόνα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

Ετσι, με αυτό το αποτέλεσμα στο Βόλο η ΑΕΚ πέταξε μια σημαντική ευκαιρία και… έμπλεξε ενόψει των πλέι οφ. Και αυτό διότι ο Παναθηναϊκός που κέρδισε τον ΠΑΟΚ την πλησίασε στους 3 βαθμούς, ενώ ο Αρης που νίκησε τον ΟΦΗ είναι δεύτερος με +3. Και παράλληλα, ο ΠΑΟΚ είναι ένα βαθμό πίσω της! Οπότε αντιλαμβάνεστε ότι στα πλέι οφ η ΑΕΚ μπαίνει με την πλάτη στον τοίχο!

Μετά τον αγώνα του Κυπέλλου, ο Βόλος επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ και στο πρωτάθλημα για την 26η αγωνιστική της Super League, τερματίζοντας στην έβδομη θέση. Σκόρερ του γκολ ο Τάσος Δουβίκας με πέναλτι στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου.Η Ενωση είχε ξανά μία μέτρια εμφάνιση, με ελάχιστη παραγωγή φάσεων και μεσοαμυντικά κενά που εκμεταλλεύτηκε ο Βόλος. Η ΑΕΚ στο β’ ημίχρονο δεν αντέδρασε όπως έπρεπε, ενώ δεν πίεσε ούτε στο τέλος όταν είχε παίκτη παραπάνω.

To LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Βόλος μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι. Το 4-2-3-1 του Λόπεθ, «πάτησε» καλύτερα και πιο αποφασιστικά στο γήπεδο, απ’ ότι το 4-2-3-1 του Χιμένεθ. Ο προπονητής της ΑΕΚ έβαλε ό,τι καλύτερο είχε στην 11άδα και ειδικά από τη μέση και μπροστά, όμως οι παίκτες του δεν τον δικαίωσαν. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο δεκάλεπτο ο Βόλος είχε τρεις τελικές, που ναι μεν δεν έβγαλαν κάποια σπουδαία φάση, αλλά έδειξαν τη διάθεση των γηπεδούχων να πιέσουν ψηλά και να κερδίσουν το ματς. Η ΑΕΚ με σοβαρό πρόβλημα στις μονομαχίες, στον άξονα και στο συνδυασμό, απέναντι σε μία ομάδα που δεν κλείστηκε καθόλου στην άμυνά της για όλο το πρώτο ημίχρονο δεν έφτιαξε ούτε μία τελική με σωστή επιθετική ανάπτυξη! Τρία σουτ είχε η ΑΕΚ στα πρώτα 49 λεπτά που παίχθηκαν, μαζί με τις καθυστερήσεις, στο πρώτο ημίχρονο, εκ των οποίων κανένα δεν πήγε στον στόχο. Το καλύτερο ήταν του Γκαρσία με απευθείας φάουλ, με τη μπάλα να χτυπάει στο τείχος και να φεύγει λίγο άουτ (κόρνερ) στο 37ο λεπτό! Ο Βόλος έδειχνε μεγαλύτερη διάθεση και πάθος στο γήπεδο, έπαιξε κυρίως από τον άξονα και δεξιά, εκεί όπου ο Περέα ήταν πιο δραστήριος απέναντι στον προβληματικό αμυντικά Μιτάι. Αυτή η μεταξύ τους μονομαχία μάλιστα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, έφερε και το πέναλτι για τον Βόλο. Ο Περέα πάτησε περιοχή, ο Μιτάι ήρθε σε μία χαλαρή επαφή μαζί του, ο εξτρέμ του Βόλου έπεσε στο έδαφος και ο Μανούχος έδειξε με μεγάλη ευκολία την άσπρη βούλα (με το VAR να συμφωνεί!). Από εκεί δεν αστόχησε ο Δουβίκας κάνοντας το 1-0 και στέλνοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με ένα πάρα πολύ αυστηρό πέναλτι.

Οι αλλαγές του Χιμένεθ

Με την έναρξη της επανάληψη ο Χιμένεθ έκανε δύο αλλαγές, περνώντας στο γήπεδο τους Σβάρνα και Σάκχοφ, στις θέσεις των κακών Μιτάι και Σιμάνσκι. Αναγκαστικά πήγε ως αριστερός μπακ ο Λάτσι, για πρώτη φορά σαφώς στην καριέρα του! Κι όμως ο Βόλος ήταν αυτός που… χτύπησε με το «καλησπέρα» του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς στο 47’ και στο 48’ εκμεταλλεύτηκε τα παιδικά λάθη της ΑΕΚ στον άξονα και τα σουτ των Περέα και Νίνη αντίστοιχα μέσα από την περιοχή έφυγαν άουτ. Από εκεί και μετά η ΑΕΚ άρχισε να παίρνει λίγα μέτρα στο γήπεδο, να μπαίνει πιο αποφασιστικά στις μονομαχίες και να απειλεί δύο φορες με τον Κρίστιτσιτς και μία με τον Μάνταλο, όμως όλα τα σουτ έφυγαν άουτ. Ο Χιμένεθ πέρασε στο 62’ στο ματς τον Ολιβέιρα, αντί του Ανσαριφάρντ, με τον Λόπεθ να «απαντά» και να βάζει τρία λεπτά μετά τον πιο αμυντικογενή χαφ Κιάκο αντί του Νίνη. Στο 70’ ήρθε και η αναγκαστική αλλαγή του Γκαρσία για την ΑΕΚ, με τον 23χρονο να νιώθει κάποιες μικρές ενοχλήσεις και να δίνει τη θέση του στον Μαχαίρα. Γενικά στην επανάληψη η Ένωση έδειξε περισσότερο επιθετικό πνεύμα, όμως και τα σουτ του Ολιβέιρα (στο 69’ και στο 77’) ήταν άστοχα. Είχε η ΑΕΚ τη μπάλα στα πόδια της, όμως αδυνατούσε να δημιουργήσει σοβαρή ευκαιρία. Στο 86’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες με τον Μπαριέντος να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη για κουτουλιά που έριξε στον Μάνταλο στην κοιλιά! Όπως είναι κατανοητό ο Βόλος ως και το τέλος του αγώνα αμύνθηκε, η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση, αλλά το μόνο που είχε ήταν ένα φάουλ του Ολιβέιρα πάνω στο τείχος στο 96’! Αυτή ήταν η τελευταία φάση του ματς

Βόλος-ΑΕΚ: Η καρτέλα του αγώνα

Γκολ: 45’+3 πεν. Δουβίκας

Κίτρινες: 28’ Μπαριέντος, 36’ Περέα, 85′ Μπαρτόλο, Κλέιμαν – 45’+1 Νεντελτσεάρου, 72’ Νταντσένκο

Κόκκινες: 86′ Μπαριέντος

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Μήτογλου, Γκρίλο, Μπλάτζεκ, Τσοκάνης (90+3 Κολόμπο), Μαρτίνες (83’ Σάντσες), Μπαρτόλο, Μπαριέντος, Νίνης (65’ Κιάκος), Περέα, Δουβίκας

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Μιτάι (46’ Σβάρνας), Σιμάνσκι (46’ Σάκχοφ), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Γκαρσία (70’ Μαχαίρας), Αλμπάνης (85’ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (62’ Ολιβέιρα)

MVP

Σωτήρης Νίνης

Για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν εξαιρετικός και έκανε τα… πάντα μεσοεπιθετικά για την ομάδα του έχοντας πολλές μπάλες στα πόδια του. Εμεινε 65 λεπτά στο γήπεδο και έδειξε ηγετική φυσιογνωμία για τον Βόλο σε ακόμη ένα ματς.

UP

Χοσέ Περέα

Ο Κολομβιανός ταλαιπώρησε πολύ τον Μιτάι. Και με την οξυδέρκεια του πήρε ένα πέναλτι χάρη στο έξυπνο πέσιμο του την στιγμή που έβαλε το κορμί του μπροστά από τον αντίπαλο του. Ενα γκολ που έκρινε το ματς.

DOWN

Κανονικά θα έπρεπε να μπει όλη η ομάδα της ΑΕΚ. Από την αρχή μέχρι το τέλος, όλη η 11άδα, έδειξε ανήμπορη να φτιάξει κάτι καλό, έστω να κάνει τη δουλειά που πρέπει στον αγωνιστικό χώρο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Βαγγέλης Μανούχος (Αργολίδας)

Οι κίτρινες και η κόκκινη που έδωσε ήταν σωστές. Εκεί που έδειξε με περίσσια βιασύνη και σιγουριά, δίχως να είναι, ήταν το πέναλτι. Η επαφή του Μιτάι με τον Περέα δεν δικαιολογεί το πέσιμο. Αλλά και ο Γκορτσίλας από το VAR δεν τον συμβούλεψε να πάει να το δει.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος-ΑΕΚ 1-0: Εχασε και έμπλεξε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...