Βόλος – Παναθηναϊκός 3-1: Τρία παιδιά βολιώτικα

Δείτε τις σημαντικότερες φάσεις της αναμέτρησης Βόλος - Παναθηναϊκός

Βόλος – Παναθηναϊκός: Με μπροστάρη τον Τομ φαν Βέερτ, οι Θεσσαλοί επικράτησαν 3-1 και νίκησαν για πρώτη φορά στη Super League από τις 2/10!

Οι «πράσινοι», οι οποίοι πλήρωσαν τα αμυντικά τους λάθη και διαμαρτύρονται για την αποβολή του Φακούντο Σάντσες, μείωσαν με πέναλτι του Σεμπαστιάν Παλάσιος στις καθυστερήσεις, προτού ο Νικολάς Ορόζ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η εικόνα του αγώνα

Με τον Φακούντο Σάντσες σε ρόλο αριστερού μπακ και τον Σεμπαστιάν Παλάσιος μπροστά του, παρατάχθηκε σήμερα στο Πανθεσσαλικό ο Παναθηναϊκός.

Από αυτήν την πτέρυγα προήλθαν όλες σχεδόν οι επιθετικές προσπάθειες των «πρασίνων» στο πρώτο ημίωρο.

Ο Παλάσιος ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και ταλαιπώρησε ουκ ολίγες φορές τους αντιπάλους του, με αποκορύφωμα τη σέντρα του στο 8′ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, έπειτα από επαφή του Μάτιτς Κότνικ.

Στο 19′ ήταν η σειρά του Αϊτόρ να απειλήσει με συρτό σουτ, σε ένα πρώτο 20λεπτο που ο Παναθηναϊκός είχε τρία κόρνερ, όλα από αριστερά.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Αϊτόρ δεν κατάφερε να βρει εστία, ενώ ούτε ο Φεντερίκο Μακέντα μπόρεσε να εκμεταλλευθεί τη δική του καλή στιγμή στην αντίπαλη περιοχή.

Φτάνοντας, λοιπόν, στο 34′ και με τον Βόλο να είναι παντελώς ακίνδυνος επιθετικά, ο Γιάννης Κώτσιρας έκανε μια αδύναμη και απρόσεκτη πάσα προς τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι, ο Φαν Βέερτ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ.

Στο 37′ οι τελικές ήταν 2-10, όμως από τη στιγμή που το σκορ είχε γράψει 1-0, ο Παναθηναϊκός έπρεπε να ακολουθήσει την τακτική… τρεχάτε ποδαράκια μου.

Όταν πια ο Φακούντο Σάντσες αποβλήθηκε στο 44′ με απευθείας κόκκινη κάρτα για πάτημα στον Ζαν Μπαριέντος, το έργο έγινε ιδιαίτερα δύσκολο για τηην ομάδα του Γιοβάνοβιτς.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τις συγκινήσεις του πρώτου μέχρι το ματς να φτάσει στις καθυστερήσεις, δεδομένου ότι ο Παναθηναϊκός είχε ατονήσει ιδιαίτερα στο μεσοεπιθετικό σκέλος.

Ο Βόλος, από την πλευρά του, αμυνόταν σωστά και είχε καλές στιγμές για να κλειδώσει την πρώτη του νίκη:

• στο πρωτάθλημα από τις 2/10
  • γενικώς από τις 27/10

Συγκεκριμένα, στο 63ο λεπτό ο Αντριέν Ρεγκατέν με εκτέλεση φάουλ υποχρέωσε τον Μπρινιόλι σε απόκρουση και στο 72ο ο Τάσος Τσοκάνης σημάδεψε δοκάρι με κεφαλιά, προτού ο Ιταλός γκολκίπερ κάνει σωτήρια επέμβαση, προ του Λεβέντ Γκιουλέν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο Ρεγκατέν γύρισε προς τη μικρή περιοχή του Παναθηναϊκού, οι Μπρινιόλι και Βέλεθ δεν κατάφεραν να εξουδετερώσουν την αντίπαλη προσπάθεια, και ο Φαν Βέερτ διπλασίασε τα γκολ του με υπέροχο τσίμπημα της μπάλας.

Οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν προς στιγμήν όταν ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης κέρδισε πέναλτι από τον Φράνκο Φεράρι και ο Παλάσιος μείωσε στο 90+3′, όμως έπειτα από νέο λάθος της πράσινης άμυνας στο 90+5′, ο Νικολάς Ορόζ έγραψε το τελικό 3-1 με μακρινό σουτ προ κενής εστίας.

Βόλος – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 34′, 76′ Φαν Βέερτ, 90+5′ Ορόζ – 90+3′ πέν. Παλάσιος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 64′ Μπαριέντος, 90′ Φεράρι, 90+2′ Τερεζίου – 56′ Παλάσιος, 58′ Χατζηθεοδωρίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 44′ Σάντσες

MVP: Τομ φαν Βέερτ. Έβαλε δύο γκολ και, μαζί, τις βάσεις για μία σπουδαία νίκη του Βόλου

UP: Πάολο Φερνάντες. Ήταν ο μοναδικός που ξεχώριζε για τον Βόλο στο πρώτο δύσκολο ημίωρο της ομάδας του

DOWN: Γιάννης Κώτσιρας. Από το λάθος του, ο Βόλος πήρε προβάδισμα κόντρα στη ροή του αγώνα

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Ντένις Χίγκλερ απέβαλε χωρίς δεύτερη σκέψη τον Φακούντο Σάντσες. Πράγματι, ο Αργεντινός, έστω και ακούσια, πάτησε τον Ζαν Μπαριέντος, ο οποίος αντέδρασε υπερβολικά. Το γεγονός, όμως, ότι η φάση δεν πήγε τουλάχιστον στο VAR (σ.σ. εκεί βρισκόταν ο Ρομπ Ντιεπερίνκ), προκάλεσε έκπληξη. Κι αυτό γιατί ο Μπαριέντος ενήργησε εξίσου δυναμικά, χωρίς μάλιστα να βρει την μπάλα.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Πουρίτα (55’ Μπαρτόλο), Ρομέρο, Γκιουλέν, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (69’ Σοάρες), Ρεγκατέν (84’ Τερεζίου), Ορόζ, Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Βιγιαφάνιες (84’ Πέρεθ), Αϊτόρ (69’ Βιτάλ), Παλάσιος, Μακέντα (69’ Ιωαννίδης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – Παναθηναϊκός 3-1: Τρία παιδιά βολιώτικα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.