SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Με το δεξί η Ρόδος, μοιρασιά στις Σέρρες

Με νίκη ξεκίνησε η Ρόδος στο πρωτάθλημα της Super League, δεν είχε νικητή το παιχνίδι στις Σέρρες.

Super League 2: Ρόδος – Εργοτέλης 1-0 και Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Βόλου 2-2, στα άλλα δύο παιχνίδια της πρεμιέρας που έγιναν το Σάββατο (6/11).

Δύο ακόμα παιχνίδια για την 1η αγωνιστική της Super League 2, εκτός από το Ολυμπιακός Β – ΠΑΟΚ Β 3-1. Ένα για κάθε όμιλο. Στο πρώτο χρονικά ματς της χρονιάς, για τον 2ο όμιλο, η Ρόδος καθάρισε νωρίς το ματς με τον Εργοτέλη (1-0) και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα, ενώ στις Σέρρες Πανσερραϊκός και Ολυμπιακός Βόλου, με πρωταγωνιστές Κανίς και Μπάτροβιτς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2.

Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Βόλου 2-2

Λίγες και… to the point, οι ευκαιρίες των Θεσσαλών στο πρώτο ημίχρονο. Οι Σερραίοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 24′ με σέντρα σουτ του Κανίς και λάθος εκτίμηση του Βερνάρδου και είχαν και δοκάρι τρία λεπτά αργότερα, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρκιόνι, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Με πρωταγωνιστή τον Μπάτροβιτς, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν αρχικά στο 31′ με τον Κουντουριώτη έπειτα από ασίστ του Μαυροβούνιου και γύρισαν τούμπα το ματς στο 44′ με εξαιρετικό σουτ του Μπάτροβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής!
Τα «λιοντάρια» φέρνουν ξανά στα ίσια το ματς στο 57′ και πάλι με τον Κανίς. Ο Μαροκινός με ωραία κίνηση και μακρινό σουτ νικάει για δεύτερη φορά τον Ξενοδόχοφ για το 2-2.

Οι γηπεδούχοι δεν επαναπαύονται στο 2-2 και ψάχνουν και τρίτο γκολ που θα τους βάλει οδηγούς στον αγώνα.

Πανσερραϊκός (Σαραγόσα): Καβουσάκης, Γιανναράκης, Ζέρης, Μαρκιόνι (80′ Καραμπέρης), Κόντσι (68′ Μέσι), Ανάκογλου, Πίντο, Κανίς, Κουκόλης (40′ λ.τ Δημητρίου), Φουάσης (46′ Θεοδωρίδης), Κρητικός (68′ Τσιμίκας).

Ολυμπιακός Βόλου (Βαζάκας): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Παπακώστας, Φιλίποβιτς, Ναά, Κόλα, Σκοπελίτης (90′ Ντουάρτε), Μπάτροβιτς (90′ Αμπουμπακάρι), Βερνάρδος, Κουντουριώτης (66′ Χατζηπιρπιρίδης), Σιαφά (80′ Ετογκά).

Ρόδος – Εργοτέλης 1-0

Oι Κρητικοί δεν μπαίνουν καλά στο ματς και νωρίς – νωρις βρίσκονται πίσω στο σκορ. Στο 6ο λεπτό ο Μακρυδημήτρης με κεφαλιά δίνει προβάδισμα στη Ρόδο. Τα «ελάφια» απειλούν και τρία λεπτά αργότερα με τον Τσέλιο να λέει «όχι» στον Παπάζογλου.

Από το 15′ και μετά συμμετέχουν στην αναμέτρηση οι Κρητικοί, αλλά καμία από τις τελικές τους με Κόλα (15′) και Κούατενγκ (18′, 39′) δεν βρίσκει δίχτυα, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Yπεροχή των Κρητικών στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς κάτι ουσιαστικό για να μπορέσουν να φτάσουν στην ισοφάριση. Ένα μακρινό σουτ του Κούατενγκ στο 79′, το «έβγαλε» σε κόρνερ ο Ηλιάδης.

Στο 95′ και ενώ όλος ο Εργοτέλης έχει βρει μπροστά, οι γηπεδούχοι έχουν ευκαιρία για το 2-0, αλλά το σουτ του Σταματελόπουλου πέρασε εκτός εστίας.

Κακό ματς στη Ρόδο, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Ρόδος (Αντωνίου): Ηλιάδης, Καραγεώργης, Νικολόπουλος, Μακρυδημήτρης, Εντιαγέ, Μίγγος, Μαρτσάκης (87′ Σουλάι), Καψάλης, Παπάζογλου (67′ Μαρκόφσκι), Βουργουτζής (61′ Σταματελόπουλος), Αδαμάκης (87′ Σάαντο).

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Κατσούρρι (63′ Κοκκίνης), Ποζατζίδης, Σαρρής, Κόλα, Πέιος, Βουτσάς (83′ Αμπνταλάχ), Μπουτσάκης, Μπουρσέλης, Κωστανάσιος (69′ Κόνραντ), Κούατενγκ.

Ρεπό: Ο.Φ. Ιεράπετρας

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League 2: Με το δεξί η Ρόδος, μοιρασιά στις Σέρρες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!