Βαθμολογία Super League: Παρέμεινε στο +6 από την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός

Δείτε τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής, τη βαθμολογία και ποια ματς περιλαμβάνει η επόμενη στροφή της Super League

Βαθμολογία Super League: Ο Παναθηναϊκός υπέστη την πρώτη του βαθμολογική απώλεια (1-1 με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο), όμως, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να το εκμεταλλευθεί.

Ας δούμε πρώτα συνοπτικά τι έγινε στα ματς της ημέρας:

Το πέναλτι του Άντραζ Σπόραρ στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων, απόφαση που αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι, χάρισε στον Παναθηναϊκό τον βαθμό στο ντέρμπι «αιωνίων» (1-1).

Οι ανώτεροι «ερυθρόλευκοι» είχαν προηγηθεί στο 84′ με γκολ του Πεπ Μπιέλκαι κρατούσαν σφικτά τη νίκη, όμως, μία αχρείαστη προέκταση του χεριού του Γκονσάλο Άβιλα πάνω στον Φώτη Ιωαννίδη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (6ο), άλλαξε τη μοίρα του ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Παναθηναϊκός δεν συνέχισε το νικηφόρο σερί (είχε 10/10), ωστόσο κατάφερε να διατηρηθεί στο +10 από τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ, από την πλευρά της, πέταξε την ευκαιρία για να μικρύνει την ψαλίδα από την ομάδα του Γιοβάνοβιτς.

Η «Ένωση» έκανε σχεδόν τα πάντα σωστά, όμως, δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα του Αστέρα Τρίπολης, εξαιτίας των πολλών χαμένων ευκαιριών και του γκολκίπερ Νίκου Παπαδόπουλου (1-1 το σκορ).

Συνεπώς, ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στο +6 από την ΑΕΚ και, βάσει της εικόνας του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, θεωρείται κερδισμένος της 11ης αγωνιστικής.

Νωρίτερα σήμερα (6/11), οι Παναιτωλικός και Λεβαδειακός έμειναν στο 0-0.