WORLD FOOTBALL

Μουντιάλ: «Πάρτι» με… οκτάρα από Δανία, νίκες για Αγγλία και Γαλλία (vids)

Η Δανία «κατατρόπωσε» τη Μολδαβία με 8-0, ενώ Αγγλία και Γαλλία πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκες στα προκριματικά του Μουντιάλ. Με σπουδαίες αναμετρήσεις και αρκετά γκολ συνεχίστηκαν τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022. Η Δανία ήταν εντυπωσιακή κόντρα στη Μολδαβία την οποία διέλυσε με οκτώ γκολ για τον 6ο όμιλο, κάνοντας το δύο στα δύο....

Η Δανία «κατατρόπωσε» τη Μολδαβία με 8-0, ενώ Αγγλία και Γαλλία πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκες στα προκριματικά του Μουντιάλ.

Με σπουδαίες αναμετρήσεις και αρκετά γκολ συνεχίστηκαν τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Η Δανία ήταν εντυπωσιακή κόντρα στη Μολδαβία την οποία διέλυσε με οκτώ γκολ για τον 6ο όμιλο, κάνοντας το δύο στα δύο.

Χρειάστηκε μόλις 20 λεπτά προκειμένου να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, καθώς από το 19′ έως και το 39ο λεπτό κατάφερε να πετύχει πέντε γκολ.

Ο χορός των γκολ άνοιξε με πέναλτι του Ντόλμπεργκ στο 19ο λεπτό. Ο Ντάμσγκαρντ πέτυχε δύο τέρματα στο 21′ και στο 29′, ο Στρίγκερ Λάρσεν έγραψε στο 35′ το 4-0, ενώ πριν από το ημίχρονο στο 38′ ο Γιένσεν σημείωσε το 5-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ντόλμπεργκ πέτυχε το 6-0 στο 48′, όμως οι Δανοί δεν σταμάτησαν εκεί. Ο Σκοβ έγραψε το 7-0 στο 81′, με τον Ινγκβάρτσεν να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 89′.

Η Αγγλία κατάφερε με κάνει το 2 στα δύο, φεύγοντας με το διπλό κόντρα στην Αλβανία με σκορ 0-2 και έφτασε τους έξι βαθμούς στον 9ο όμιλο.

Στο 38ο λεπτό ο Κέιν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, έπειτα από ασίστ του Σο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 63ο λεπτό. Ο Τζιμσίτι έκανε ένα σοβαρό λάθος, οι Άγγλοι πήραν την μπάλα, ο Μάουντ πάτησε στην περιοχή και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η Γαλλία με τη σειρά της δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στο Καζακστάν και έκανε «σεφτέ» στις νίκες μετά την ισοπαλία με την Ουκρανία την πρώτη αγωνιστική.

Ο Ντεμπελέ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 19′, ενώ ο Μααλί με αυτογκολ διαμόρφωσε το 0-2 στο 44′ που ήταν και το τελικό σκορ.

Στον 10ο όμιλο, η Αρμενία έφτασε τους έξι πόντους αφού επικράτησε 2-0 της Ισλανδίας που δεν έχει πάρει ακόμη κάποια νίκη. Ο Μπαρσεγκιάν άνοιξε το σκορ στο 53′, ενώ ο Μπαϊραμιάν “κλείδωσε” το τρίποντο στο 74ο λεπτό.

Γεωργία – Ισπανία 1-2: Ανατροπάρα με «βολίδα» στο τέλος (vid)

Μπάμπα: Σκόραρε με την Εθνική Γκάνας ο μπακ του ΠΑΟΚ (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουντιάλ: «Πάρτι» με… οκτάρα από Δανία, νίκες για Αγγλία και Γαλλία (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.