ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Επεισοδιακή πρόκριση επί του Ιβάσκα

Δείτε πώς ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον επόμενο γύρο

Τσιτσιπάς: Έπειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι που είχε διακοπεί χθες το βράδυ λόγω βροχής, επικράτησε 2-1 του Ίλια Ιβάσκα και προκρίθηκε.

Το σημερινό ματς για τον 2ο γύρο του τουρνουά της Βαρκελώνης συνεχίστηκε από το 5-1, με προηγούμενο τον Έλληνα τενίστα, όμως δεν άργησε να διακοπεί.

Στις εγκαταστάσεις που πραγματοποιείται το Barcelona Open επικρατούσε έντονη φασαρία, επειδή πολύς κόσμος βρισκόταν έξω απ’ αυτές και ήταν αγανακτισμένος.

Ο λόγος είναι ότι ενώ αρκετοί φίλαθλοι παρέμειναν εκτός παρότι είχαν αγοράσει εισιτήρια, καθώς το παιχνίδι δεν διεξήχθη στο κεντρικό γήπεδο, αλλά σε μικρότερο.

Ο διαιτητής διέκοψε το ματς λίγες στιγμές μετά την έναρξή του και οι δύο αθλητές κάθισαν στον πάγκο.

Τελικά αποφασίστηκε να γίνει επιστροφή χρημάτων σε όλους όσοι δεν κατάφεραν να πιάσουν θέση στις εξέδρες.

Έπειτα από 10 λεπτά διακοπής, κι αφού έγινε η σχετική ανακοίνωση από τα μεγάφωνα, ο Τσιτσιπάς πήρε το γκέιμ και το σετ με 6-1.

Ο Ιβάνκα απάντησε (6-4), αλλά ο Στέφανος ήταν αχτύπητος στο τρίτο σετ, επικράτησε 6-2 και προκρίθηκε σε 2 ώρες και 12 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς είχε 22 winners έναντι 12 του αντιπάλου του, αλλά και 27 αβίαστα λάθη (16 ο Ιβάσκα) που ευτυχώς δεν κόστισαν.

Επόμενος αντίπαλος ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ το μεσημέρι της Μεγάλης Παρασκευής (22/4, 14:30) και το βράδυ της ίδιας ημέρας θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ματς Αλκαράθ-Μουνάρ!

Δείτε πώς o Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Ίλια Ιβάσκα:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Επεισοδιακή πρόκριση επί του Ιβάσκα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.