ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Είναι ασταμάτητος και πέρασε στα ημιτελικά του Barcelona Open (vid)

Με «σπασμένα φρένα» συνεχίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Barcelona Open, νικώντας με 2-0 τον Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ και περνώντας στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Σε έναν αγώνα που διήρκησε 1 ώρα και 25 λεπτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πραγματοποίησε άλλη μία εκπληκτική εμφάνιση επικρατώντας αυτή τη φορά του Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ με 2-0 σετ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε του 20χρονου Καναδού με 6-3, 6-3 και πήρε την πρόκριση στους «4» του Barcelona Open.

Έχει οκτώ νίκες σε ισάριθμους αγώνες φέτος στο χώμα και δεν έχει χάσει ούτε σετ (15-0).

Το Νο5 στην παγκόσμια κατάταξη διανύει την καλύτερη περίοδο της καριέρας του. Παίζει ολοκληρωτικό τένις, διαχειρίζεται άψογα τους καθοριστικούς πόντους των αγώνων και αρνείται να ηττηθεί.

Ο αντίπαλος του μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Έλληνα τενίστα, ο οποίος βέβαια βρήκε σύντομα την απαραίτητη συγκέντρωση παίρνοντας τα ηνία.

Το πρώτο του σέρβις ήταν εξαιρετικό (29/37, 78%) και οι επιστροφές του εντυπωσιακές. Έπαιξε πιο αποφασιστικά απ’ τον αντίπαλό του, έδειξε χαρακτήρα και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, ενόψει της συνέχειας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κυνηγάει τον πρώτο τίτλο του σε τουρνουά της κατηγορίας ATP 500, έχοντας προκριθεί για δεύτερη φορά στα ημιτελικά της διοργάνωσης και περιμένει αύριο (24/4) στις 14:30 τον Ιταλό Γιάνικ Σίνερ (No. 19) στα ημιτελικά της διοργάνωσης.