ΤΕΝΙΣ

US Open Τσιτσιπάς – Μάρεϊ 3-2: «Μίλησε» όταν έπρεπε και πέρασε

Σε ένα οριακό ματς ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του US Open νικώντας τον Άντι Μάρεϊ με 3-2 σετ

Ματσάρα έγινε στο US Open όπου ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει πετώντας εκτός των Άντι Μάρεϊ. Με 3-2 σετ νίκησε ο Έλληνας τενίστας, ο οποίος στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη (1/9) τον Αντριάν Μαναρινό.

Εξ αρχής το εμπόδιο για τον Στέφανο δεν ήταν απλό παρόλο που βρισκόμαστε στις αρχές του US Open. Ωστόσο, ανέβασε στροφές όταν έπρεπε και έτσι τα κατάφερε.

Μπορεί το πρώτο γκέιμ να πήγε στον Τσιτσιπά, αλλά ο Μάρει μπήκε συνολικά καλύτερα στο πρώτο σετ. Ισοφάρισε, έκανε άμεσα μπρέικ και το υπερασπίστηκε στη συνέχεια. Πολύ γρήγορα ο Βρετανός είχε ξεκαθαρίσει με το παιχνίδι του πως δεν χάνει αυτό το σετ. Το πήρε λοιπόν με 6-2.

Στο δεύτερο σετ οι δυο τους πήγαιναν χέρι χέρι. Μόλις έπαιρνε κεφάλι ο ένας, απαντούσε ο δεύτερος. Τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ και εκεί ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 3ο σετ ο Μάρεϊ μπήκε φορτσάτος. Έκανε γρήγορα το 3-0 στα γκέιμς και δεν κοίταξε πίσω του. Ο Τσιτσιπάς δεν έβγαλε την αντίδραση που θα χρειαζόταν και έχασε το σετ με 6-3.

Εκείνη τη στιγμή φαινόταν να βρίσκεται σε πολύ καλύτερη κατάσταση ο Μάρεϊ. Ο Τσιτσιπάς ένιωθε και ενοχλήσεις στο πόδι του. Ωστόσο, μπήκε δυνατά και έκανε επίδειξη δύναμης. Στο 5-0 πήγε για να αντιδράσει ο Μάρεϊ. Φυσικά δεν έφτανε αυτό και ο Στέφανος έκανε το 2-2 στέλνοντας το ματς στο 5ο σετ.

Εκεί η επιλογή του ήταν να αργήσει να βγει πολύ από το διάλειμμα τουαλέτας. Τόσο που εκνευρίστηκε ο αντίπαλός του, αλλά και μερίδα του κόσμου. Αυτό ήταν και κλειδί για το καλό του ξεκίνημα. Ο Μάρεϊ ήταν τσαντισμένος και δέχτηκε μπρέικ. Έτσι έχασε γιατί στη συνέχεια ο καθένας υπερασπιζόταν το σερβίς του. Έτσι με 6-4 ο Τσιτσιπάς πήρε το σετ κάνοντας το 3-2 και την πρόκριση για την επόμενη φάση του US Open.