ΙΣΠΑΝΙΑ

«Σεφτέ» στις εκτός έδρας νίκες η Εϊμπάρ

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη για τη φετινή σεζόν πέτυχε η Εϊμπάρ, η οποία επικράτησε με 3-2 της Τζιρόνα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι Βάσκοι μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ στο 12ο λεπτό χάρη στην εκτέλεση πέναλτι του Τσαρλς. Ωστόσο, ο 1ος σκόρερ της Τζιρόνα την περσινή αλλά...

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη για τη φετινή σεζόν πέτυχε η Εϊμπάρ, η οποία επικράτησε με 3-2 της Τζιρόνα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι Βάσκοι μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ στο 12ο λεπτό χάρη στην εκτέλεση πέναλτι του Τσαρλς. Ωστόσο, ο 1ος σκόρερ της Τζιρόνα την περσινή αλλά και τη φετινή σεζόν, Κρίστιαν Στουάνι, ανέτρεψε τα δεδομένα μέσα σε 3 λεπτά με 2 γκολ στο 40’ και στο 42’. Ο Αρμπίλα ισοφάρισε σε 2-2 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Η Εϊμπάρ κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης με τον Σέρχι Ένριχ να σκοράρει με κεφαλιά στο 72ο λεπτό από το ύψος του πέναλτι ύστερα από τη σένρα του Ορεγιάνα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

TZIΡΟΝΑ (Εουσέμπιο Σακριστάν) : Μπονό, Μουνιέσα, Εσπινόσα, Χουάνπε, Αντάι (66’ Ρόμπερτς), Γκρανέλ, Γκαρσία, Λουίζ, Πόρο (73’ Λοζάνο), Στουάνι, Πόρτου (77’ Ντουμπιά).

ΕΪΜΠΑΡ (Μεντιλίμπαρ): Ντμιτρόβιτς, Ολιβέιρα, Αρμπίλα, Πένια, Κότε, Ορεγιάνα (77’ Κουκουρέγια), Ντιόπ, Τζορντάν, Ντε Μπλάσις, Τσαρλς (71’ Κίκε), Ένριχ (85’ Αλβάρεζ).