Άρης – Κολοσσός 85-87: Ακόμα μία «σφαλιάρα» (vid)

Απίστευτο ματς στο «Nick Galis Hall» έπειτα από δύο παρατάσεις

Ο Άρης δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, μετρούσε 4 σερί ήττες, ο Κολοσσός το εκμεταλλεύτηκε με πέρασε από το «Nick Galis Hall» με 87-85, έπετα από δύο παρατάσεις..

Η ομάδα της Ρόδου έδωσε συνέχεια στις νίκες έπειτα απ’ αυτή του περασμένου Σαββάτο επί του ΠΑΟΚ.

Και παράλληλα έφυγε με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη στην τρίτη της συνεχόμενη επίσκεψη.

Ο Άρης είχε διαδοχικές ευκαιρίες να κερδίσει στην κανονική διάρκεια, στην πρώτη παράταση, στη δεύτερη παράταση, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από αυτές.

Δεν έβαλε ούτε ένα κρίσιμο σουτ και γνώρισε οδυνηρή ήττα στο Παλέ.

Άρης – Κολοσσός: Το ματς

Με τρίποντα από Φλιώνη και Γκετσεβίτσιους ο Άρης προηγήθηκε με 8-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά δέχθηκε σερί 0-12 .

Αντέδρασε και με σερί 7-0 έκλεισε την περίοδο μπροστά με 19-18.

Οι κίτρινοι μέτρησαν τρία εύστοχα σουτ σε 17 προσπάθειες στο δεύτερο δεκάλεπτο και μοιραία βρέθηκαν πίσω με 21-27 (14’), 27-34 (19’) και 29-36 στο ημίχρονο.

Σταδιακά κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να προηγηθούν με 43-42 στο 26’.

Ο Κολοσσός βρήκε στο πρόσωπο του Τζάκσον πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και ξέφυγε με 45-49 (28’) πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 49-50.

Οι κίτρινοι κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να προηγηθούν με 57-50 στο 32’, μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα με προβάδισμα με 65-58 (36’).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με καλάθι του Τουτζιαράκη και βολές του Ντάνιελς μείωσαν σε 65-62 στα 3:35 πριν το φινάλε.

Ο Μόρις με τρίποντο έγραψε το 68-62 (37’), αλλά ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Γκετσεβίτσιους και Μιλόσεβιτς και με συνεχόμενα καλάθια από τον Τουτζιαράκη μείωσε στο καλάθι (68-66) στα 1:45 πριν το τέλος.

Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και ο Ντραγκίτσεβιτς με 1/2 βολές στα 37’’ ισοφάρισε σε 71-71, αλλά η κατοχή ήταν και πάλι για τον Άρη γιατί έδιωξε τη μπάλα λάθος ο Ντάνιελς.

Ο Φλιώνης αρχικά και ο Γκετσεβίτσιους σε ελεύθερο τρίποντο δεν βρήκαν στόχο και στα τελευταία 10’’ ο Κολοσσός είχε την ευκαιρία για τη νίκη αλλά ο Μπρέιζελτον αστόχησε σε τρίποντο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι παρατάσεις

Ο Άρης προηγήθηκε με 77-74 στα 2:20 πριν το τέλος της παράτασης, αλλά τα συνεχόμενα λάθη έδωσαν το δικαίωμα στον Μπρέιζελτον να ισοφαρίσει σε 77-77 στα 8,9’’ πριν το τέλος.

Ο Μαρκόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, η μπάλα έφτασε στον Μιλόσεβιτς που αστόχησε και έτσι το ματς πήγε στην δεύτερη παράταση.

Ο Άρης προηγήθηκε με 85-82 στα 57’’ της δεύτερης παράτασης, είχε και πάλι ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Ο Αγκμπελέσε με 2/2 βολές στα 57’’ μείωσε 85-84, ο Γκάγκιτς αστόχησε στην επόμενη κατοχή στα 5’’ πριν το τέλος της επίθεσης και ο Τζάκσον με ένα τρίποντο «μαχαιριά» με άμυνα πάνω του έγραψε το 85-87 στα 11’’ πριν το φινάλε.

Ο Ντραγκίτσεβιτς πήρε την τελευταία επίθεση του Άρη, δέχθηκε φάουλ από τον Αγκμπελέσε το οποίο δεν δόθηκε και έτσι οι κίτρινοι γνώρισαν άλλη μια οδυνηρή ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 29-36, 49-50, 71-71 (κ.α.), 77-77 (α’ παρ.), 85-87.

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μιλόσεβιτς 2 (1/9 σουτ), Φλιώνης 6 (1), Γκετσεβίτσιους 19 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόρις 20 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ντραγκίσεβιτς 14 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλαφτσάκης 5, Ταλτον 10 (5/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βλάσιος, Γκάγκιτς 9 (3/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Νετζίπογλου.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Κρομά 18 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τουτζιαράκης 15 (6/8 δίποντα, 3/5 βολές), Μπρέιζελτον 18 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπρούσεβιτς 5 (1), Παύλος 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Πουλιανίτης, Ντάνιελς 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Αγκμπελέζε 7 (8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Τζάκσον 12 (2).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Live Streaming η 6η αγωνιστική της Basket League