Παναθηναϊκός- Λάρισα 94-82: Για τριάντα λεπτά είχε ένταση

Για τρία δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός έβγαλε ένταση, σκληράδα και πείσμα αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η απόδοσή του έπεσε ανησυχητικά.

Η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός φάνηκε να «ξυπνά» μετά την ήττα στη Λάρισα και τα όσα ακούστηκαν ακόμα κι από τους αντιπάλους.

Και βάλθηκε ο Παναθηναϊκός μετά την εικόνα που είχε στο άνετο 04-82 επί των Θεσσαλών να αποδείξει ότι έχει «νεύρο» κι εγωισμό ως ομάδας. Για τρία δεκάλεπτα, ναι τα είχε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο επέστρεψε στο κακό κι επιπόλαιο αγωνιστικό πρόσωπο, ίσως να χαλάρωσαν κιόλας αφού ο αγώνας είχε κριθεί. Όμως σε μια ημιτελική σειρά πλέι οφ κι όταν προετοιμάζεσαι για τον τελικό απαγορεύεται τέτοια χαλάρωση

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε πολλή περισσότερη ενέργεια συγκριτικά με τους προηγούμενους αγώνες της σειράς. Από το πρώτο δεκάλεπτο πίεση πολύ τη Λάρισα, πήρε επτά πόντους από λάθη των φιλοξενούμενων και πέτυχε συνολικά 28 με κυρίαρχες φυσιογνωμίες τους Παπαπέτρου (13π) και Παπαγιάννη (8π).

Ο Γουάιτ είχε επίσης περισσότερη διάθεση από τους προηγούμενους αγώνες, ειδικά στην άμυνα. Πριν το 28-17 της πρώτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί ακόμα και με 14 πόντους (26-12).

Οι «πράσινοι» είχαν πιο ορθολογικό τρόπο επίθεσης και χτυπούσαν κοντά στο καλάθι: Με το σκορ στο 38-22 στο 15’ ο Παναθηναϊκός είχε πάρει 16 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό» καθώς μάλιστα ο Κρουμπάλι είχε τραυματιστεί στο πρόσωπο και είχε αποχωρήσει.

Η αλήθεια είναι ότι ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση και από τις δύο πλευρές και με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να βγάζουν εγωισμό μετά την ήττα στη Λάρισα και την αμφισβήτηση που δέχτηκαν.

Με 2’35’’ για το τέλος του ημιχρόνου η Λάρισα ολοκλήρωσε ένα σερί 7-0 κι έριξε τη διαφορά από το -19 στο -12 (σκορ 43-31). Ο Παναθηναϊκός είχε θέμα με το περιφερειακό σουτ (2/10 τρίποντα) αλλά βρήκε τον τρόπο να ανοίξει τη διαφορά κάνοντας το αυτονόητο: Η μπάλα κοντά στο καλάθι.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο 51-33 με τους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη να έχουν  πετύχει συνολικά 2 πόντους λιγότερους απ’ όλη τη Λάρισα (17 και 14 αντίστοιχα) ενώ οι «πράσινοι» είχαν 26 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό».

Η κατάσταση δε μπορούσε να αλλάξει στο δεύτερο ημίχρονο όπου οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι πιεστικοί στην άμυνα ενώ έβρισκαν τις καταστάσεις που ήθελαν στην επίθεση. Κάπως έτσι «έπαιξαν» με την (ανεβασμένη) ψυχολογία των παικτών της Λάρισας (οι 6 τάπες στα πρώτα τριάντα λεπτά που είχαν οι «πράσινοι» τα λένε όλα) και κατάφεραν να παγιώσουν μια διαφορά πάνω από 20 πόντους.

Ήταν μια καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να διορθώσει κάποια πράγματα όχι μόνο στο αγωνιστικό κομμάτι αλλά και στη ψυχολογία.

Η Λάρισα προσπάθησε, είναι αλήθεια, αλλά βρήκε απέναντι έναν καλύτερο και πιο «υποψιασμένο» πλέον αντίπαλο. Πάντως έδειξε καλά στοιχεία ως ομάδα, δεν τα παράτησε ποτέ κι εκμεταλλεύτηκε το εντελώς χαλαρό κι ανορθόδοξο μπάσκετ του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο.

Με επιμέρους σκορ 27-14 κατέβασε τη διαφορά στο -11 (είχε φτάσει και στους 27 πόντους) κι έδειξε το χαρακτήρα και την επιμονή της.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης 16, Παπαπέτρου 25, Γουάιτ 12, Νέντοβιτς 6, Μέικον 13, Μποχωρίδης 4, Κασελάκης 5, Χουγκάζ 4, Έβανς 6, Μαντζούκας 3

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 7, Καράμπελας 16, Μπέρζινς 10, Μάριτς 2, Μούντι 17, Χάντσον 14, Τσαϊρέλης 2, Σπυρόπουλος, Βησσαρίου, Γκριν 5, Ζάρας 4, Παπαντωνίου 2

(*) Αν χρειαστεί

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Λάρισα 94-82: Για τριάντα λεπτά είχε ένταση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.