ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός: Ο κύκλος των χαμένων ευκαιριών

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει ακάθεκτος να στροβιλίζεται στον κύκλο των χαμένων ευκαιριών και δεν λέει με τίποτα να τον κλείσει αυτό τον κύκλο. Η ομάδα έκανε πράξη στο ματς της περασμένης εβδομάδας με την Ζαλγκίρις εκείνο το μυθικό τραγούδι των Simple Minds που λέει: «Alive and kicking». Εδειξε ζωντανός, έβγαλε αντίδραση και έριξε μια γερή κλωτσιά...

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει ακάθεκτος να στροβιλίζεται στον κύκλο των χαμένων ευκαιριών και δεν λέει με τίποτα να τον κλείσει αυτό τον κύκλο.

Η ομάδα έκανε πράξη στο ματς της περασμένης εβδομάδας με την Ζαλγκίρις εκείνο το μυθικό τραγούδι των Simple Minds που λέει: «Alive and kicking». Εδειξε ζωντανός, έβγαλε αντίδραση και έριξε μια γερή κλωτσιά στην Ζαλγκίρις.

Χθες (19/11) στο Μόναχο απέναντι στην Μπάγερν είχε την ευκαιρία να το πει ξανά αυτό το τραγούδι. Μέχρι το 32΄ έδειχνε ικανός να το τραγουδήσει και να ξεκουφάνει τους Γερμανούς.

Ολυμπιακός: Ο κύκλος των λαθών

Από κει και μετά όμως, βράχνιασε. Εκανε τα πάντα λάθος. Ο Κεστούτις Κεμζούρα δεν αντέδρασε στην πίεση των Γερμανών και στο κλείσιμο της άμυνάς τους προς τα μέσα.

Αργησε να βάλει τον Σπανούλη στο παρκέ όταν ο Ολυμπιακός είχε πάρει φόρα στη κατηφόρα.

Εβλεπε την ερυθρόλευκη άμυνα να ξεχαρβαλώνεται και την ερυθρόλευκη επίθεση να υπολειτουργεί και δεν προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα και να φέρει τα πάνω κάτω.

Ολυμπιακός: Το 10λεπτο εφιάλτης

Το αποτέλεσμα ήταν να ζήσει ο Ολυμπιακός ένα εφιαλτικό 8λεπτο στην τέταρτη περίοδο. Το επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο (30-19) τα λέει όλα. Το επιμέρους σκορ 17-4 που έκανε η Μπάγερν μετά το 55-67 στο 32΄ και πήγε το σκορ στο 72-71 στο 36΄.30΄΄ βροντοφωνάζει ότι κάτι δεν πήγε καλά. Και η ήττα ουρλιάζει ότι κάτι πρέπει να αλλάξει.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να χάνει έτσι τις ευκαιρίες που έχει για να χτίσει ένα σερί που θα του επιτρέψει να σταθεί όρθιος για τα καλά. Και το ερώτημα είναι «ως πότε θα τις χάνει;».

Ο Ολυμπιακός πρέπει να αποκτήσει διάρκεια. Το έργο του να κάνει μια σημαντική νίκη και να την… κλωτσάει μετά το έχει ξαναδεί φέτος. Τρέλανε τους πάντες και κέρδισε την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα και μετά δέχτηκε διπλή κατραπακιά στο ΣΕΦ από Μακάμπι και Εφές.

Την περασμένη Παρασκευή κέρδισε την Ζαλγκίρις και χθες έχασε από την Μπάγερν και έχασε την ευκαιρία να κάνει ένα αναζωογονητικό «δυο στα δυο».

Και το κακό είναι ότι το έχασε σε μια περίοδο που η ομάδα δείχνει να βρίσκει τα πατήματά της. Ο Ρότσεστι μπορεί να είναι μαύρη τρύπα στην άμυνα, αλλά μπορεί να δώσει πολλά και στο οργανωτικό κομμάτι και στην επίθεση.

Ο Ριντ μπορεί να δώσει ανάσες στον Μιλουτίνοφ. Και μέσα σε όλα, ο Μπόλντγουιν βγήκε από το ψυγείο και έδειξε να άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά.

Ο Παπανικολάου άφησε πίσω τον τραυματισμό του και έδωσε στην ομάδα το τριάρι που της έλειπε (ειδικά στην άμυνα).

Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να τα περιμένει όλα από την… Αγία Τριάδα

Το θέμα είναι όμως, ότι πάλι στα δύσκολα ο Ολυμπιακός καταφεύγει στην… Αγία Τριάδα των Σπανούλη, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ. Σε μια σεζόν αληθινό Γολγοθά, ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να τα περιμένει όλα απ’ αυτούς. Πρέπει να βγουν κι άλλοι μπροστά.

Ο Μπόλντγουιν βγήκε χθες. Οι Ρότσεστι, Ριντ βγήκαν στο ματς με την Ζαλγκίρις. Το θέμα είναι όμως, να βγαίνουν όλοι μπροστά και όχι λίγοι κάθε φορά.

Και ο κύκλος των χαμένων ευκαιριών πρέπει να κλείσει, πριν είναι αργά και η σεζόν εξελιχθεί σε τραγωδία.