ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ – Άρης 2-2: «Χορταστική» ισοπαλία με αμείωτο ενδιαφέρον

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέφει από την «κόλαση» του 0-2 στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Τούμπα κόντρα στον Άρη. Ο Δικέφαλος έκανε το 2-2 στο τέλος της αναμέτρησης.  ΠΑΟΚ και Άρης πρόσφεραν ένα ντέρμπι με τέσσερα γκολ συνολικά, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους, σε μία ματσάρα χωρίς νικητή. Οι «κιτρινόμαυροι» κρατούσαν τη νίκη μέχρι...

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέφει από την «κόλαση» του 0-2 στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Τούμπα κόντρα στον Άρη. Ο Δικέφαλος έκανε το 2-2 στο τέλος της αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ και Άρης πρόσφεραν ένα ντέρμπι με τέσσερα γκολ συνολικά, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους, σε μία ματσάρα χωρίς νικητή. Οι «κιτρινόμαυροι» κρατούσαν τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά ο Ίνγκασον και Βιεϊρίνια έδωσαν τον βαθμό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 17ο λεπτό είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Γκάμα με ένα σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Η απάντηση των «ασπρόμαυρων» ήρθε στο 25ο λεπτό με τον Αντίγια Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος εξτρέμ δοκίμασε ένα σουτ από πολύ μακριά, με τον Μπουσέ να μπλοκάρει.

Ο Μπερτόλιο στο 26ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τον Άρη. Ο Μπρούνο Γκάμα δοκίμασε τα πόδια του με δυνατό σουτ στο 26ο λεπτό. Ο Ζίβκοβιτς απόκρουσε, ο Μαντσίνι έγινε αποδέκτης της μπάλας, πάσαρε στον Μπερτόγλιο και εκείνος προ κενής εστίας έκανε το 0-1

Στο 33ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, αλλά το γυριστό σουτ του Κρμέντσικ έφυγε άουτ. Στο 38ο λεπτό ο Βαρέλα απείλησε με κεφαλιά, με την μπάλα να περνά επίσης άουτ.

Δεύτερο ημίχρονο «φωτιά»

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά. Ο Ζίβκοβιτς πήγε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση η οποία πέρασε λίγο άουτ.

Στο 69ο λεπτό, οι παίκτες του Άρη έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Μάνος σκόραρε ύστερα από σουτ του Γκάμα που απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς. Έπειτα και το γκολ δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα στον Πασχαλάκη και σε λίγους οπαδούς που είχαν δικαίωμα εισόδου.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν νέα τεράστια ευκαιρία στο 82ο λεπτό με τον Μάνο να σουτάρει και τον Βιεϊρίνια να σώζει την ομάδα του από σίγουρο γκολ.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, ο Βαρέλα έστειλε την μπάλα προς την εστία, όμως ο Δεληζήσης απομάκρυνε με το κεφάλι προτού η μπάλα περάσει την γραμμή.

Ο Δικέφαλος μείωσε στο σκορ με τον Ίνγκασον να γίνεται αποδέκτης μίας κεφαλιάς του Κρμέντσικ και να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα για το 1-2. Το ματς πήρε «φωτιά», με τον Ισλανδό αμυντικό του ΠΑΟΚ να κερδίζει πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση και να φέρνει στα ίσια το ματς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Άρης 2-2: «Χορταστική» ισοπαλία με αμείωτο ενδιαφέρον», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.