ΠΑΟΚ

Μίντιλαντ-ΠΑΟΚ 1-0: Μηδενικό σε όλα έχασε έδαφος για την πρόκριση (vid)

Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ άσχημη εικόνα στη Δανία και ηττήθηκε από την Μίντιλαντ που χωρίς να κάνει πολλά σε ένα βαρετό ματς νίκησε με 1-0 .

Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ άσχημη εικόνα στη Δανία και ηττήθηκε από την Μίντιλαντ που χωρίς να κάνει πολλά σε ένα βαρετό ματς, νίκησε 1-0 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης. Κατώτερος των περιστάσεων ο δικέφαλος, ήταν σε όλη την αναμέτρηση πολύ κακός και δεν έκανε τίποτα για να… βοηθήσει τον εαυτό του.

Στο 18′ ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Ο Μιτρίτσα έκανε ωραία κίνηση μπήκε μέσα στην περιοχή πάσαρε δεξιά για τον Ζίβκοβιτς ο οποίος πλάσαρε από τα δεξιά αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των Δανών.

Σαν να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά μετά, ο Εβάντερ βρήκε με εντυπωσιακή μπαλιά τον Άντερσον, ο Σουηδός δεξιός μπακ που βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη, πλάσαρε για το 1-0.

Ο δικέφαλος στη συνέχεια έδειξε να έχει προβλήματα στην ανάπτυξη αφού έχασε τη μάχη του κέντρου με τον Σβαμπ να μην ήταν καλός αλλά και ο Αουγκούστο ανούσιος. Έτσι οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και εύκολα κρατούσαν το υπέρ τους σκορ.

Στο 44′ πάντως, η ελληνική ομάδα είχε την ευκαιρία της αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε. Ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα ο Τσιγγάρας σηκώθηκε από το σημείο του πέναλτι, πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου βλέποντας την ομάδα του να έχει πρόβλημα να δημιουργήσει ευκαιρίες, έκανε στο δεύτερο ημίχρονο αλλαγή με τον Μπίσεσβαρ να παίρνει τη θέση του Μιτρίτσα στα εξτρέμ. Όμως ούτε αυτή η αλλαγή είχε αποτέλεσμα.

Η πρώτη ευκαιρία της επανάληψης ήταν για την Μίντιλαντ. Στο 50′ ο Ίσακσεν σύγκλινε και έπιασε ένα φοβερο σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, συνέχιζαν να έχουν δυσκολίες αφού δεν κρατούσαν την μπάλα στα πόδια τους και προσπαθούσαν ανορθόδοξα να αναπτυχθούν, με τους περισσότερους να έχουν απογοητευτική εικόνα.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ανιαρό με πολλά λάθη και απο τις δύο ομάδες που είχαν συνολικά ως το 80′ τρεις μόνο τελικές εντός εστίας!

Στα τελευταία λεπτά, οι «ασπρόμαυροι» πίεσαν για την ισοφάριση αλλά τους έλειπε η μεγάλη φάση. Αντίθετα στο 90′ η Μίντιλαντ έφτασε κοντά και στο δεύτερο γκολ όταν το σουτ του Σάρλες έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

Τελικά οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν από μια μέτρια ομάδα, καθώς δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσουν. Βέβαια το 1-0 δεν είναι καταστροφή και ο ΠΑΟΚ έχει πιθανότητες πρόκρισης αν όμως παίξει πολύ καλύτερα απ’ ότι σε αυτό το πρώτο ματς των πλέι οφ του Conference

MVP: Ο Άντερσον ήταν ο πολυτιμότερος του αγώνα και σκόραρε και το γκολ της νίκης

DOWN: Ο Λουτσέσκου έχει ευθύνες για το γεγονός ότι η ομάδα του δεν έδειξε εικόνα ενος συνόλου που ήθελε να πάρει το ματς ενώ ίσως να βιάστηκε να κάνει αλλαγή του Μιτρίτσα.

Μίντιλαντ: Όλαφσον, Άντερσον, Ντάλσγκααρντ, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο, Ντιρ (Παουλίνιο 59’), Ονιεντίκα, Εβάντερ (Μέγιερ 59’), Ίσακσεν (Τσάρλες 69’), Σίστο (Μαρόνι 82’), Μπρουμάδο (Λιντ 69’).
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (Σοάρες 79’), Τσιγγάρας, Σβαμπ (Βιεϊρίνια 69’), Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (Μπίσεσβαρ 46’), Αουγκούστο (Ελ Καντουρί 78’), Άκπομ (Τσόλακ 84’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μίντιλαντ-ΠΑΟΚ 1-0: Μηδενικό σε όλα έχασε έδαφος για την πρόκριση (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.