Άρης – Παναθηναϊκός 0-1: Επιτέλους Θεσσαλο-ΝΙΚΗ

Ο Δημήτρης Κολοβός το μοναδικό γκολ του ματς

Με γκολ του Δημήτρη Κολοβού στο 75ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Άρη σε ματς για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1.

Πρώτη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Δώνη στη Θεσσαλονίκη, μετά τις 31 Μαΐου 2017 και το 3-2 επί του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας.

Ήταν ανώτερος και το πήρε… Ατάκα που δεν έχει ακουστεί πολλές φορές για τον Παναθηναϊκό τη φετινή σεζόν για διάφορους λόγους. Άλλες φορές ήταν η αστοχία του και η ανικανότητά του να καθαρίσει τα ματς, άλλες υπήρχαν εξωγενείς παράγοντες. Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ξεπέρασε και τα δύο.

Έχασε πολλές ευκαιρίες κόντρα στον αποδυναμωμένο Άρη, έπεσε πάνω σε έναν διαιτητή που έδωσε… ρεσιτάλ, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0. Ήθελε περισσότερο το ματς από τους γηπεδούχους, είχε περισσότερες λύσεις από εκείνους και μέτρησε και αυτό.

Ο Άρης επιχείρησε να αιφνιδιάσει στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Φετφατζίδης ήταν φρέσκος, πήρε προσπάθειες πάνω του, δημιούργησε προβλήματα σε μερικές περιπτώσεις, αλλά έως εκεί. Το γκολ στο 12′ ακυρώθηκε ορθώς με τη βοήθεια του VAR για οφσάιντ του Δεληζήση, ενώ στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα.

Οι «πράσινοι« έψαχναν κυρίως τον Καμπετσή, ο οποίος έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Πιο κλασική εκείνη του 8′ από το στρώσιμο του Ανουάρ, αλλά ακολούθησαν και άλλες.

Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε, πάντως, να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του στον αγωνιστικό χώρο και λίγο έλειψε τελικά να πάει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Στο 43′ ο Βρέσκας έδωσε πέναλτι, το οποίο προκάλεσε τη σφοδρή αντίδραση του Γιώργου Δώνη, αλλά ο Ξενόπουλος είπε «όχι» στον Φετφατζίδη.

Στις καθυστερήσεις δόθηκε και δεύτερο πέναλτι, αλλά ορθώς το πήρε πίσω ο ρέφερι. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό ο Άρης να αρχίσει να ξεμένει από δυνάμεις. Δεν έχει λύσεις ο Μίχαελ Ενινγκ, παίζει σταθερά με τους ίδιους παίκτες και εκείνοι έχουν κουραστεί.

Αντιθέτως, ο Δώνης είχε επιλογές στον πάγκο του και με τις αλλαγές του πήρε το ματς. Ο Κολοβός μπήκε έχοντας διάθεση και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

Είχε δοκάρι στο 62′, το γκολ με ωραία κεφαλιά ψαράκι στο 75′ και γενικότερα καλή εικόνα. Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 10 λόγω αποβολής του Ρόουζ στο 86′.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Άρης-Παναθηναϊκός: Το live του αγώνα

Άρης-Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 75′ Κολοβός

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 44′ Ρόουζ, 65′ Σάσα, 86′ Δεληζήσης, 90+1′ Μπαγκαλιάνης – 18′ Χατζηγιοβάνης, 64′ Ανουάρ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 86′ Ρόουζ (2η κίτρινη)

MVP: Ο Βασίλης Ξενόπουλος. Μόλις το δεύτερο παιχνίδι του ως βασικός και κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του. Το αποκορύφωμα ήταν το πέναλτι που έπιασε του Φετφατζίδη. Πολύ καλή συνολικά η εικόνα του 22χρονου κίπερ, ο οποίος αντέδρασε σωστά και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν από το πουθενά ο Βρέσκας ανακάλυψε πέναλτι που πήρε πίσω με το VAR.

UP: O Δημήτρης Κολοβός. Μπήκε στο 59ο λεπτό, είχε δοκάρι στο 62ο και σκόραρε στο 75ο.

DOWN: Ο Λίντσεϊ Ρόουζ. Έχασε τον Κολοβό στη φάση του γκολ και αποβλήθηκε στο 86ο λεπτό.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Σε ματς όπως το συγκεκριμένο, που δεν υπάρχει η παραμικρή πίεση, οι διαιτητές θα έπρεπε να μην είναι πρωταγωνιστές. Ο Γιώργος Βρέσκας έδειξε πως δεν κάνει. Πολύ εύκολο το πέναλτι που δίνει στο 43′ στον Γκάμα, ενώ είναι κωμικό εκείνο που τελικά παίρνει πίσω με τη βοήθεια του VAR στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ορθώς ακυρώθηκε το γκολ του Άρη.

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Μπακούτσης (78’ Διαμαντόπουλος), Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Μαρτίνες (72’ Σόουζα), Μαντσίνι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ξενόπουλος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Κολοβέτσιος, Χατζηγιοβάνης (84’ Θεοχάρης), Ανουάρ, Αλεξανδρόπουλος (59’ Σερπέζης), Ζαγαρίτης, Μπουζούκης (83’ Μπεκ), Αθανασακόπουλος (59’ Κολοβός), Καμπετσής (60’ Μακέντα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Παναθηναϊκός 0-1: Επιτέλους Θεσσαλο-ΝΙΚΗ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.