Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 3-2: Χορταστικό φινάλε

Πέντε γκολ σε 15 λεπτά!

Ήταν ο κακός του δαίμονας και τον ξόρκισε στο τελευταίο του ματς. Εως τώρα μετρούσε 0/5 απέναντι στον ΟΦΗ ο Γιώργος Δώνης, ο οποίος στο αντίο του είδε τον Παναθηναϊκό να νικάει 3-2 τους Κρητικούς. Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς που είχε ένα «τρελό» πρώτο ημίχρονο και ένα βαρετό δεύτερο, το «τριφύλλι» έριξε αυλαία στη σεζόν με νίκη και έκλεισε ένα κεφάλαιο δύο χρόνων.

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ: Ποδόσφαιρο αλάνας παίχτηκε στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες αποφάσισαν να μη μαρκάρουν καθόλου, να αφήνουν χώρους και το αποτέλεσμα ήταν να μπουν βροχή τα γκολ. Στο πρώτο μισό του ημιχρόνου ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλύτερος, κυκλοφορούσε την μπάλα, έφτανε με άνεση στην αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν είχε καλή τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να μην νικάει τον Ξενόπουλο. Τα χαφ του Παναθηναϊκού δεν λειτουργούσαν καθόλου καλά με αποτέλεσμα να πέφτει όλο το βάρος στην άμυνα.

Μετά το cooling break άρχισε το… σόου. Στο 27′ η άμυνα των φιλοξενούμενων αιφνιδιάστηκε και ο Μπεκ με άνεση έκανε το 1-0. Ο Φιγκεϊρέδο απάντησε δύο λεπτά μετά με ωραίο τελείωμα στην κίνηση και στο 35′ έγινε το 2-1 από τον Μακέντα. Ο Βαζ στο 38′ έκανε το 2-2 και ο Χατζηγιοβάνης μετά από τέσσερα λεπτά το 3-2 που έμελλε να είναι και το σκορ του ημιχρόνου. Πέντε γκολ μέσα σε ένα τέταρτο και φυσικά για να συμβεί αυτό αιτία ήταν η απίστευτη χαλάρωση στα μαρκαρίσματα.

Δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί αυτό στο δεύτερο ημίχρονο. Τελευταίο ματς της σεζόν ήταν αυτό με τους παίκτες να έχουν το μυαλό τους και αλλού. Γι’ αυτό κατέβασαν στροφές, ο ρυθμός έπεσε και σε αυτό βοήθησαν και οι αρκετές αλλαγές που έγιναν. Λογικό να θέλουν οι δύο προπονητές να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε νεαρά παιδιά. Ενα εξ αυτών, ο Σπύρος Τζαβίδας, έκανε και το ντεμπούτο του με τα «πράσινα». Ωστόσο, μία έκπληξη επιφύλασσε το φινάλε, αφού στις καθυστερήσεις ο Κολοβέτσιος έκανε αχρείαστο πέναλτι. Ο Φιγκεϊρέδο ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Ξενόπουλος απέκρουσε πιάνοντας έτσι πέναλτι για δεύτερη σερί αγωνιστική και τραβώντας ξανά πάνω του όλα τα βλέμματα.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Παναθηναϊκός-ΟΦΗ: Το live του αγώνα

Παναθηναϊκός-ΟΦΗ: Τα πέντε γκολ του πρώτου ημιχρόνου (vid)

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Οι αμυντικοί του έκαναν σε όλο το ματς ό,τι μπορούσαν για να τον εκθέσουν, αλλά ο Βασίλης Ξενόπουλος στάθηκε εξαιρετικά. Δεν φέρει ευθύνη στα γκολ, έσωσε την ομάδα του σε αρκετές περιπτώσεις και στο τέλος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα πιάνοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι πέναλτι.

UP: Μας άρεσε το πρώτο ημίχρονο. Καταστρατηγήθηκε κάθε έννοια τακτικής και μαρκαρίσματος στο δεύτερο μισό του, αλλά από το να βλέπαμε ένα σβηστό 0-0 στο τελευταίο ματς της χρονιάς, ήταν πολύ καλύτερο αυτό.

DOWN: Σε πολλές περιπτώσεις εκτέθηκε η αμυντική τετράδα του Παναθηναϊκού. Αποκορύφωμα το πέναλτι που κάνει στο φινάλε ο Κολοβέτσιος. Δεν υπήρχαν, πάντως, και οι κατάλληλες βοήθειες από τα δύο αμυντικά χαφ και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που αγωνιζόταν ο Κουρμπέλης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στις δύο σημαντικές αποφάσεις του αγώνα ήταν σωστός ο Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας). Ορθώς δίνεται το πέναλτι στο χέρι του Κολοβέτσιου, ενώ δικαίως ακυρώνεται το γκολ του Δεληγιαννίδη ως οφσάιντ. Εχασε κάποια στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο λίγο τον έλεγχο, όταν πιάστηκαν στα χέρια οι παίκτες των δύο ομάδων.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 59′ Σένκεφελντ, 65′ Κολοβέτσιος – 65′ Βαζ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ξενόπουλος, Θεοχάρης, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης (46′ Αλεξανδρόπουλος), Σερπέζης (58′ Κολοβός), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (68′ Αθανασακόπουλος), Μπεκ (76′ Τζαβίδας), Μακέντα (68′ Περέα).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Ουάλεϊ, Μπράουν, Ζοάο (62′ Βαφέας), Γιαννούλης, Δεληγιαννίδης, Νέιρα, Στάικος, Βαζ (67′ Κοροβέσης), Ναμπί (80′ Μίγγος), Νοικοκυράκης (80′ Σουρνάκης), Φιγκεϊρέδο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 3-2: Χορταστικό φινάλε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.