ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 0-2: Είδε «άσπρη» μέρα στο Περιστέρι! (vid)

ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ: Μέσα σε χιονισμένο τοπίο στο Περιστέρι ο Δικέφαλος νίκησε με 0-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα και φώναξε «παρών» στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ: Μέσα σε χιονισμένο τοπίο στο Περιστέρι ο Δικέφαλος νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και φώναξε «παρών» στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.

Συνδυάζοντας την ουσία και τους βαθμούς της νίκης με καλό ποδόσφαιρο, ο ΠΑΟΚ πέρασε σχετικά εύκολα από την «ουδέτερη» έδρα του ΠΑΣ. Σκόρερ χρίστηκαν οι Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Στέφαν Σβαμπ  (πέναλτι) ενώ ο Αντελίνο Βιεϊρίνια αστόχησε από τη λευκή βούλα. Και τα δύο πέναλτι κέρδισε ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, Χρήστος Τζόλης.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ «πιάνει» τον Άρη στη δεύτερη θέση της Super League, όπου υπάρχει πλέον τριπλή ισοβαθμία και με την ΑΕΚ, η οποία πέρασε από το Αλκαζάρ αλλά το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία κοιτάει με πολύ μεγαλύτερη αισιοδοξία την τελική ευθεία του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, δεν κατάφερε να επιτεθεί και μοιραία ηττήθηκε σχετικά εύκολα.

Ανούσια υπεροχή και χαμένο πέναλτι

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά από την ομάδα των Ιωαννίνων στο γήπεδο και από τα πρώτα λεπτά πάτησε στην αντίπαλη περιοχή. Με κορυφαίους τους Ουάρντα και Τζόλη οι «ασπρόμαυροι» επιχείρησαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των τυπικά γηπεδούχων.

Ωστόσο, το έργο τους δεν ήταν εύκολο. Ο 19χρονος επιθετικός απείλησε σε δύο περιπτώσεις στο 5′ και στο 9′ όμως το πρώτο του σουτ έφυγε άουτ και στο δεύτερο μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να πιέζει την εστία του έμπειρου γκολκίπερ και έφτασε στη μεγάλη του ευκαιρία στο 21ο λεπτό. Ο Τζόλης κέρδισε το πέναλτι σε χέρι του Οικονομόπουλου και ο Αντελίνο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση.

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ αστόχησε με ένα δυνατό σουτ, που κατέληξε πάνω από την εστία και έτσι σπατάλησε την τεράστια ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Με την κατοχή να σταθεροποιείται σε νούμερα άνω του 60% για την ομάδα του Γκαρσία δεν άλλαξε κάτι δραματικά στην εικόνα του αγώνα.

Ένα γέμισμα του Ουάρντα, που κόντραρε λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Λοντίγκιν ενώ και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Κρμέντσικ δεν κατάφερε να κάνει πειστικό τελείωμα από το ύψος της μικρής περιοχής.

«Καθάρισε» σε έξι λεπτά

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ. Στο 56′ ο Ζίβκοβιτς με πολύ ωραία κίνηση και αριστερό σουτ έδωσε τη λύση στους «ασπρόμαυρους» και άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη.

Την υπόθεση νίκη τελείωσαν οι «ασπρόμαυροι» με το δεύτερο πέναλτι, που κέρδισε ο Χρήστος Τζόλης στο 60ο λεπτό και μετέτρεψε σε γκολ ο Στέφαν Σβαμπ δύο λεπτά αργότερα.

Στο 65′ ο Τζόλης έχασε κλασική ευκαιρία αφού έχασε τη μονομαχία από τον Λοντίγκιν σε τετ α τετ, που προήλθε από δική του πολύ όμορφη ενέργεια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς πέρασαν οι Καγκάβα, Σβιντέρσκι και Λάμπρου χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο σκορ.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το Sportime.gr.

MVP: Χρήστος Τζόλης: Ο 19χρονος επιθετικός του ΠΑΟΚ κέρδισε δύο πέναλτι στο Περιστέρι. Ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς απειλή για την άμυνα των Ηπειρωτών, έφτασε σε 2-3 περιπτώσεις κοντά στο γκολ και με την ποιότητά του συνέβαλλε στη νίκη του Δικεφάλου.

UP: Αντρίγια Ζίβκοβιτς: Ο Σέρβος εξτρέμ επέστρεψε στα γκολ με τη φανέλα των «ασπρόμαυρων» και ήταν αυτός, που έδωσε τη λύση στην ομάδα του. Με την… κλασική του κίνηση επέστρεψε στα τέρματα και ανεβάζει την ψυχολογία του.

DOWN:  Αντώνης Οικονομόπουλος: Σε δύο παραβάσεις πέναλτι υπέπεσε ο αμυντικός του ΠΑΣ, ο οποίος δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να περιορίσει τον Χρήστο Τζόλη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος: Χωρίς προβλήματα εξελίχθηκε η αναμέτρηση για τον Έλληνα ρέφερι. Σωστές ήταν οι αποφάσεις του στα δύο πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ.

ΓΚΟΛ: 56′ Α.Ζίβκοβιτς, 62′ Σβαμπ (πεν.)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντομίνγκεθ 35′, Οικονομόπουλος 61′ / Τσιγγάρας 87′, Βιεϊρίνια 90+

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (Σάλιακας 63′), Παντελάκης, Εραμούσμπε, Πίρσμαν, Καρτάλης (Ελευθεριάδης 63′), Λιάσος (Κάστρο 63′), Ντομίγκεθ, Μπρένερ (Μιλιντσεάνου 32′), Παμλίδης (Λεό 82), Κρίζμαν.

ΠΑΟΚ: Ζ.Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο (Βαρελα 67′), Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Ουάρντα, Τζόλης (Καγκάβα 82′), Α.Ζίβκοβιτς (Λάμπρου 86′), Κρμέντσικ (Σβιντέρσκι 82′).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 0-2: Είδε «άσπρη» μέρα στο Περιστέρι! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.