WORLD FOOTBALL

Nations League: Μεγάλες νίκες για Κροατία και Βέλγιο

Αυτό είναι το ποδόσφαιρο… Τον Σεπτέμβριο η Κροατία έχανε με 6-0 στην Ισπανία και δύο μήνες μετά κατάφερε να πάρει τη ρεβάνς. Τη νίκησε με 3-2 το βράδυ της Πέμπτης (15/11) με γκολ στις καθυστερήσεις. Το ματς ήταν πολύ ανοιχτό και στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ροντέο. Ο Κράμαριτς στο 54′ άνοιξε το σκορ και δύο...

Αυτό είναι το ποδόσφαιρο… Τον Σεπτέμβριο η Κροατία έχανε με 6-0 στην Ισπανία και δύο μήνες μετά κατάφερε να πάρει τη ρεβάνς. Τη νίκησε με 3-2 το βράδυ της Πέμπτης (15/11) με γκολ στις καθυστερήσεις.

Το ματς ήταν πολύ ανοιχτό και στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ροντέο. Ο Κράμαριτς στο 54′ άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά μετά ισοφάρισε ο Θεμπάγιος. Ωστόσο, οι Κροάτες δεν το έβαλαν κάτω και από ασίστ του Μόντριτς ο Γέντβαϊ έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του στο 69′. Με πέναλτι στο 78′ ισοφάρισε ο Ράμος, αλλά η τελευταία λέξη άνηκε στον Γέντβαϊ. Την… είπε στο 90’+3 και με αυτή τη νίκη έδωσε στην η Κροατία ελπίζει ακόμη και σε πρωτιά, εάν στο τελευταίο ματς του ομίλου νικήσει την Αγγλία. Με ισοπαλία πρώτη θα είναι η Ισπανία, ενώ με δική τους νίκη οι Άγγλοι βγαίνουν πρώτοι.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Κάλινιτς, Βρσκάλκο, Πέρισιτς, Λόβρεν, Ράκιτιτς (68′ Βλάσιτς), Κράμαριτς (89′ Πιάτσα), Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Γεντβάι, Ρέμπιτς (74′ Μπρέκαλο), Βίντα.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ινίγκο Μαρτίνες, Ράμος, Άλμπα, Μπούσκετς, Σαούλ, Θεμπάγιος, Ροντρίγκο (61′ Μάρκο Ασένσιο), Άσπας, Ίσκο.

Στο άλλο ματς της πρώτης κατηγορίας το Βέλγιο δεν βρήκε ξανά αντίσταση. Συνεχίζει ακάθεκτο έχοντας μόνο νίκες και την τελευταία αγωνιστική παίζει για την πρωτιά στην Ελβετία. Αυτή τη φορά νίκησε με 2-0 την Ισλανδία. Εκείνος που καθάρισε ήταν ο Μπατσουαγί, ο οποίος σκόραρε στο 65′ και στο 81′.

Από εκεί και πέρα, στο 0-0 έμειναν Αυστρία και Βοσνία, ενώ για τον όμιλο της Ελλάδας η Ουγγαρία επιβλήθηκε 2-0 της Εσθονίας. Ο Όρμπαν στο 8′ και ο Άνταμ Σάλαι ήταν οι σκόρερ. Τέλος, για την τέταρτη κατηγορία διπλά έκαναν οι Μολδαβία και Λευκορωσία.

Αποτελέσματα και βαθμολογίες

Βέλγιο – Ισλανδία 2-0 (65′, 82′ Μπατσουαγί)

Κροατία – Ισπανία 3-2 (54′ Κράμαριτς, 69′ 90+3′ Γεντβάι / 56′ Θεμπάγιος, 77′ Ράμος (πεν.))

Αυστρία – Βοσνία/Ερζεγοβίνη 0-0

Ουγγαρία – Εσθονία 2-0 (8′ Ορμπάν, 69′ Σαλάι)

Ανδόρα – Γεωργία 1-1 (63′ Κριστιάν Μαρτίνες / 9′ Τσακβετάτζε)

Λουξεμβούργο – Λευκορωσία 0-2 (37′ 54′ Ντραγκούν )

Σαν Μαρίνο – Μολδαβία 0-1 (78′ Νταμασκάν)