ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 21-28: Πρωταθλητής στην «κόλαση» του ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός πέρασε αλώβητος από το «καμίνι» του ΟΑΚΑ, κόντρα στην ΑΕΚ και κατέκτησε τον τίτλο στη Handball Premier

Ο Ολυμπιακός διατηρεί για δεύτερη διαδοχική χρονιά τα πρωτεία στο χάντμπολ.

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την εισβολή οπαδών της ΑΕΚ, επτά λεπτά πριν από το τέλος, ο Ολυμπιακός με επιβλητική εμφάνιση έφθασε στη νίκη  με 28-21 στο «καμίνι» του ΟΑΚΑ.

Ετσι με 3-1 νίκες κατέκτησε το δεύτερο διαδοχικό τίτλο στη Handball Premier.

Παράλληλα το «ερυθρόλευκο» τμήμα, στα δύο μόλις χρόνια ζωής, πανηγυρίζει και το δεύτερο νταμπλ!

Ο 4ος τελικός σημαδεύτηκε από την εισβολή μερίδας οπαδών της ΑΕΚ στο 52:47.

Αποτέλεσμα, ο αγώνας να διακοπεί για τριάντα περίπου λεπτά, μέχρι να αδειάσει από τον κόσμο η αίθουσα «Γ. Κασιμάτης».

Τα εναπομείναντα επτά λεπτά, έγιναν χωρίς κόσμο, καθώς σε περίπτωση οριστικής διακοπής, οι συνέπειες για την ΑΕΚ θα ήταν ακόμα πιο βαριές.

Καταιγιστικός από την αρχή

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας από την αρχή το αφεντικό της συνάντησης.

Με κύριες επιθετικές αιχμές τους Τζηρά και Ρέινα ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε την ΑΕΚ και προηγήθηκε 5-2 στο 9’.

Κρατώντας τους παίκτες της «Ενωσης» χωρίς γκολ για 9.5 λεπτά, το σκορ εκτοξεύτηκε στο 8-2 (16:00).

Οι γηπεδούχοι… ασφυκτιούσαν, με το δείκτη της διαφοράς να σταθεροποιείται στα επτά γκολ (11-4, 13-6) και να φθάνει στη μέγιστη τιμή του, με γκολ από τον Λέμος, για το 15-7 (28:40).

Διακοπές και εισβολή

Η αντίδραση από την ΑΕΚ, που θα άλλαζε τα δεδομένα, δεν ήρθε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά που είχαν «χτίσει», με το σκορ να είναι 18-11 στο 35:56.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, πρωταγωνιστές  για άλλη μια φορά στο «Γ. Κασιμάτης» ήταν οι οπαδοί της ΑΕΚ.

Υπήρξαν δύο διακοπές στο 36:15, για τα γνωστά φαινόμενα, ρίψη νερού, φτύσιμο σε παίκτες του Ολυμπιακού.

Οταν ο αγώνας άρχισε ξανά, με συνεχόμενα γκολ του Αραπακόπουλου ο Ολυμπιακό έφθασε στο +9, ενώ με γκολ από τον Τζηρά πήγε στο +10  23-13 (43:36).

Η ατμόσφαιρα μύριζε μπαρούτι και η κατάσταση ξέφυγε τελείως στο 52:47, με το σκορ στο 26-19 για τον Ολυμπιακό.

Από τη συνηθισμένη γωνιά των οπαδών της ΑΕΚ, αρχικά πετάχτηκε μπουκάλι με νερό στον διαιτητή Πατιό.

Στη συνέχεια υπήρξε εισβολή οπαδών των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν άρον άρον για τα αποδυτήρια.

AEK (Τρουπής): Αργυρού 1, Ζαμπούνης 1, Βραζάλιτσα 3, Γιάκομπσεν 3, Μπάλαζ 1, Αλβανός 1, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 1, Παλεβίτσιους 6, Δομπρής 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Τζηράς 8, Αραπακόπουλος 4, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 5, Τσίλης 3, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 1, Κρητικός 1, Μούγιτς 1

Διαιτητές: Τσάκωνας – Πατιός.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Ολυμπιακός 21-28: Πρωταθλητής στην «κόλαση» του ΟΑΚΑ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.