ΙΣΠΑΝΙΑ

Ανέβηκε τρίτη η Ρεάλ Μαδρίτης

Οι «μερένγκες» επικράτησαν 2-1 της Μάλαγα με πρωταγωνιστή τον Ίσκο

Χωρίς να ιδρώσει καθόλου, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-1 της Μάλαγα στο “Ροσαλέδα” και προσπέρασε τη Βαλένθια στην 3η θέση της Primera Division.

Οι “μερένγκες” συνέχισαν την παράδοση η οποία τους θέλει να νικούν στα τελευταία 8 ματς πρωταθλήματος που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Κριστιάνο Ρονάλντο και τον Γκάρεθ Μπέιλ.

Δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, αν κρίνει κανείς από την παράδοση που λέει ότι σε 34 αγώνες επιπέδου Primera με τη Μάλαγα, η Ρεάλ έχει χάσει μόλις μία φορά (σ.σ. 3-2 τον Δεκέμβριο του 2012 στο “Ροσαλέδα”).

Στο 29′ ο Ίσκο σκόραρε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 63′ έδωσε ασίστ στον Καζεμίρο, ο οποίος διπλασίασε το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι απλώς είπαν την τελευταία λέξη με το γκολ του Ντιέγκο Ρολάν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αυτή ήταν η 100ή νίκη του Ζινεντίν Ζιντάν στον πάγκο της Ρεάλ Μαδρίτης (σε 140 αναμετρήσεις).

ΜΑΛΑΓΑ: Χιμένες, Ροσάλες, Τόρες, Μικέλ (71’ Ροντρίγκες), Ρίκα, Ιτούρα, Κάστρο, Αντριάν, Λασέν (53’ Μπουένο), Ρολάν, Ιντέγε (78’ Λεστιέν).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαγέχο, Ράμος, Ερναντέζ, Κόβασιτς, Καζεμίρο, Βάθκεθ, Ίσκο (72’ Μπόρχα Μαγιοράλ), Ασένσιο (66’ Κεμπάγιος), Μπενζεμά.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

Παρασκευή (13/4)

Ζιρόνα – Μπέτις 0-1 (36′ Μορόν)

Σάββατο (14/4)

Σεβίλλη – Βιγιαρεάλ 2-2 (78′ Νολίτο, 82′ Ενζονζί – 36′ Ράμπα, 68′ Μπάκα)

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 2-1 (15′ Σουάρες, 51′ Ουμτιτί – 87′ πέν. Παρέχο)

Λας Πάλμας – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (21′ Ογιαρθάμπαλ)

Λεγανές – Θέλτα 1-0 (63′ Γκερέρο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Λα Κορούνια 2-3 (47′ Γκαρθία, 72′ Σουσαέτα – 6′, 14′ Αντριάν Λόπεθ, 53′ Βάλε)

Κυριακή (15/4)

Έιμπαρ – Αλαβές 0-1 (5’ Γκουιντέτι)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβάντε 3-0 (33′ Κορέα, 48′ Γκριεζμάν, 77′ Τόρες)

Χετάφε – Εσπανιόλ 1-0 (53′ Σουάρες)

Μάλαγα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (90+3′ Ρολάν – 29′ Ίσκο, 63′ Καζεμίρο)