ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπέτις στο 89′ για Europa League

Η ομάδα της Ανδαλουσίας πέρασε με 1-0 από την έδρα της Χετάφε

Με γκολ του Σέρχιο Λεόν στο 89o λεπτό, η Μπέτις επικράτησε 1-0 της αξιόμαχης Χετάφε στο “Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ” και έπιασε τη Σεβίλλη στην 6η θέση που οδηγεί στο Europa League (ευνοείται σε περίπτωση ισοβαθμίας).

Στο πρώτο ημίωρο οι γηπεδούχοι είχαν τρεις καλές στιγμές, αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Ανδαλουσίας ισορρόπησε την κατάσταση.

Η Μπέτις ήταν πιο απειλητική στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, προτού ο Αδάν αποκρούσει το πέναλτι του Φρανθίθκο Πορτίγιο στο 64ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αδάν έχει καταγράψει 57 αποκρούσεις εντός περιοχής την τρέχουσα σεζόν και μόνο ο Φερνάντο Πατσέκο της Αλαβές είναι πιο αποτελεσματικός στον συγκεκριμένο τομέα (60).

Η Χετάφε είχε δεύτερη τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όμως το σουτ του Βιτορίνο Αντούνες στο 72′ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Τελικά, η Μπέτις απέδρασε από τη συνοικία της Μαδρίτης με αριστερό σουτ του Σέρχιο Λεόν στο 89ο λεπτό.

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαΐτα, Σουάρες, Γκονθάλεθ, Καμπρέρα, Αντούνες, Πορτίγιο (81′ Σιμπασάκι), Φαζρ, Φλαμινί (82′ Πατσέκο), Εντιάιγ, Μολίνα, Άνχελ (73′ Ντούρο)

ΜΠΕΤΙΣ: Αδάν, Μαντί, Μπάρτρα, Αμάτ, Μπαραγάν, Γκουαρδάδο, Γκαρθία (78′ Χοακίν), Ρουίθ, Φίρπο, Μπουντεμπούζ (68′ Λεόν), Μορόν (83′ Κάμπελ)

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Σάββατο 31 Μαρτίου

Χιρόνα – Λεβάντε 1-1 (54′ Γκρανέλ – 68′ Μοράλες)

Μπιλμπάο – Θέλτα 1-1 (55′ Νούνιεθ – 90+1′ Μέντεθ)

Λας Πάλμας – Ρεάλ 0-3 (26′, 51′ πέν. Μπέιλ, 39′ πέν. Μπενζεμά)

Σεβίλλη – Μπαρτσελόνα 2-2 (36′ Βάσκες, 50′ Μουριέλ – 88′ Σουάρες, 89′ Μέσι)

Κυριακή 1 Απριλίου

Εσπανιόλ – Αλαβές 0-0

Λεγανές – Βαλένθια 0-1 (62′ Ροντρίγκο)

Έιμπαρ – Σοσιεδάδ 0-0

Μάλαγα – Βιγιαρεάλ 1-0 (37′ Τσόρι)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Λα Κορούνια 1-0 (34′ πέν. Γκαμερό)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπέτις στο 89′ για Europa League», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.