ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Νίκη – ανάσα για την Έμπολι

Η Έμπολι πήρε πολύτιμη νίκη στη μάχη της παραμονής, επικρατώντας εντός έδρας με 1-0 της Φιορεντίνα για την 35η αγωνιστική της Serie A.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά, καθώς μόλις στο 1ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν διπλή ευκαιρία με τους Καπούτο και Τραορέ.

Η ομάδα του Βιντσένσο Μοντέλα απείλησε στο 30’ όταν ο Μουριέλ μπήκε στην περιοχή και δοκίμασε το σουτ, που όμως έφυγε πολύ μακριά.

Οι δύο ομάδες μπήκαν… αγριεμένες και στο δεύτερο ημίχρονο, με εκατέρωθεν φάσεις στα πρώτα λεπτά.

Στο 54ο λεπτό η Έμπολι άνοιξε το σκορ. Ο Ντι Λορέντσο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντιέγο Φαρίας με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Λαφόν, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

To παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Βερετού για την Φιορεντίνα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Αντρεατσόλι ανέβηκε στους 32 βαθμούς και πλέον απέχει μόλις 2 από την παραμονή. Ωστόσο, έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα έως το τέλος αφού πρέπει να αντιμετωπίσει τις Σαμπντόρια, Τορίνο και Ίντερ.

Από την άλλη, οι «βιόλα» γνώρισαν την τέταρτη διαδοχική ήττα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Παράλληλα, συμπλήρωσαν 11 αγωνιστικές χωρίς νίκη.

ΕΜΠΟΛΙ (Α. Αντρεατσόλι): Ντραγκόβσκι, Βέσελι, Σιλβέστρι, Νικολάου, Ντι Λορέντσο, Τραορέ, Μπενασέρ, Κρούνιτς (90′ Ουτσάν), Πάγιατς, Ντιέγο Φαρίας (74’ Άκουα), Καπούτο

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Β. Μοντέλα): Λαφόν, Μιλένκοβιτς, Πετσέλα (87’ Γκέρσον), Ούγκο, Μπιράγκι, Φερνάντες, Βερετού, Μπενάσι, Μουριέλ (67’ Βλάχοβιτς), Μιραλάς (60’ Κιέζα), Σιμεόνε

Το πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής

Παρασκευή 3/5
Γιουβέντους-Τορίνο 1-1 (84’ Κρ. Ρονάλντο / 17’ Λούκιτς)

Σάββατο 4/5
Κιέβο-Σπαλ 0-4 (8’, 55’ Φελίπε, 47’ Φλοκάρι, 81’ Κούρτιτς)

20 Κιέβο 35 15 25 73

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Serie A: Νίκη – ανάσα για την Έμπολι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.