Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 5-2: Με τρομερό Φάτι και Σουάρες! (vid)

Έλαμψε το άστρο του 16άχρονου Αφρικανού μέσου στο Καμπ Νου

Σε κατάσταση… σοκ η Βαλένθια ύστερα από όσα συνέβησαν μεσοβδόμαδα με την απόλυση του Μαρθελίνο και την πρόσληψη του άπειρου Θελάδες, η Μπαρτσελόνα δεν ήθελε και πολύ για να την… διαλύσει.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε σκόνη και θρύψαλα τις «νυχτερίδες» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανσού Φατί.

Στο παιχνίδι με την Μπέτις έκανε το ντεμπούτο του περνώντας ως αλλαγή στο 78′.

Σε αυτό με την Οσασούνα μπήκε από το ημίχρονο και έξι λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 5-2 της Μπαρτσελόνα επί της Βαλένθια, ξεκίνησε βασικός και στα πρώτα επτά λεπτά μέτρησε γκολ και ασίστ!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ρεάλ: Τα… χρειάστηκε, αλλά νίκησε σε παιχνίδι πέντε γκολ (vids)

Ο μόλις 16 ετών Αφρικανός άσος των μπλαουγκράνα έχει όλα τα φόντα να είναι το επόμενο αστέρι της Μασία.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο -γεννημένος στη Γουινέα Μπισάου- μέσος άνοιξε το σκορ με σουτ έπειτα από ασίστ του Ντε Γιονγκ, στον οποίον… ανταπέδωσε τέσσερα λεπτά αργότερα, καθώς έπειτα από τρομερή ενέργεια, ο Φατί γύρισε στον Ολλανδό που έκανε το 2-0.

Οι «νυχτερίδες» μείωσαν με τον Γκαμεϊρό στο 29′, αλλά στο 52′ ο Πικέ έκανε το 3-1.

Ο Σουάρες στο 61’ αντικατέστησε τον Φατί, μισό λεπτό αργότερα έβαλε το τέταρτο γκολ των Καταλανών με τρομερό φαλτσαριστό σουτ και ενώ στο 83’ διαμόρφωσε το 5-1.

Αυτό δεν ήταν το τελικό σκορ, αφού στο 92′ ο Μάξι Γκόμες από κοντά έκανε το 5-2.

Δεύτερη νίκη της Μπαρτσελόνα σε τέσσερις αγώνες, με τους μπλαουγκράνα να φτάνουν στους επτά βαθμούς και να μειώνουν στο -2 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο.

Η οποία νωρίτερα δέχθηκε την πρώτη της ήττα (2-0 από Σοσιεδάδ).

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Αλμπα, Σεμέντο, Μπουσκέτς, Αρτούρ (72′ Βιδάλ), Ντε Γιονγκ (70′ Ράκιτιτς), Φατί, Κάρλες Πέρεθ, Φατί (60′ Λουίς Σουάρες), Γκριεζμάν

Βαλένθια (Αλμπέρτ Θελάδες): Σίλεσεν, Γκάμπριελ, Γκαράι, Βας, Γκαγιά, Κοκλέν, Παρέχο, Φεράν Τόρες (68′ Λι), Γκουέντες (67′ Τσερίσεβ), Ροντρίγκο (72′ Μάξι Γκόμες), Γκαμεϊρό.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή 13/9
Μαγιόρκα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Σάββατο 14/9
Ρεάλ Μαδρίτης – Λεβάντε 3-2 (25’ 31’ Μπενζεμά, 40’ Κασεμίρο – 49’ Μαγιοραλ, 75’ Μελέρο)
Λεγκανές – Βιγιαρεάλ 0-3 (26’ 90+3’ Μορένο, 39’ αυτ. Σίλβα)
Σοσιεδάδ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (58’ Όντεγκααρντ, 61’ Μονρεάλ)
Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 5-2 (2′ Φατί, 7 Ντε Γιονγκ, 51′ Πικέ, 61′, 82′ Σουάρες – 27′ Γκαμεϊρό, 92′ Μάξι Γκόμες)