ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Στο 91’ για Λάτσιο, τριάρα η Ρόμα (vids)

Η Βερόνα νίκησε 1-0 τη Φιορεντίνα, χάρη σε τέρμα του Ντι Καρμίνε

Στην τρίτη θέση της Serie A παρέμεινε η Λάτσιο που με γκολ του Καϊσέδο στο 91’ νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Σασουόλο.

Η ομάδα της Ρώμης έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες και τα οχτώ ματς χωρίς ήττα και συνεχίζει την πολύ καλή της πορεία στο πρωτάθλημα.

Οι «λατσιάλι» προηγήθηκαν στο σκορ στο 34’ με τον Ιμόμπιλε, ο οποίος έφτασε τα 15 τέρματα στο πρωτάθλημα και συνολικά τα 82, πιάνοντας τον Τομάζο Ρόκι στην τρίτη θέση των σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου στη Serie A.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Καπούτο.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου ήταν και το γεγονός ότι υπήρξε πρόβλημα με το VAR, το οποίο δεν δούλευε μετά το 15ο λεπτό και για τα επόμενα 20.

Πιο τυχερή ήταν η Λάτσιο στο φινάλε, με τέρμα του Καϊσέδο πήρε το μεγάλο διπλό.

Η συμπολίτισσα Ρόμα, η οποία μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, έφτασε στο 3-0 επί της Μπρέσια.

Οι «τζιαλορόσι», που έφτασαν τις τέσσερις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια και σκαρφάλωσαν στην τέταρτη θέση, άνοιξαν το σκορ στο 49’ με τον Σμόλινγκ και οχτώ λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 66’ ο Ντζέκο.

Η Βερόνα νίκησε 1-0 τη Φιορεντίνα, χάρη σε τέρμα του Ντι Καρμίνε στο 66’ και την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Σάββατο 23/11
Αταλάντα-Γιουβέντους 1-3 (56’ Γκόσενς – 74’,82’ Ιγκουαΐν, 90+2’ Ντιμπάλα)
Μίλαν-Νάπολι 1-1 (29’ Μποναβεντούρα – 24’ Λοζάνο)
Τορίνο-Ίντερ 0-3 (12’ Λαουτάρο, 32’ Ντε Φράι, 55’ Λουκάκου)

Κυριακή 24/11
Μπολόνια-Πάρμα 2-2 (40’ Παλάσιο, 90+5’ Τζεμαϊλί – 17’ Κουλουσέφσκι, 71’ Ιακοπόνι)
Βερόνα-Φιορεντίνα 1-0 (66’ Ντι Καρμίνε)
Ρόμα-Μπρέσια 3-0 (49’ Σμόλινγκ, 57’ Μαντσίνι, 66’ Ντζέκο)
Σασουόλο-Λάτσιο 1-2 (45’ Καπούτο – 34’ Ιμόμπιλε, 90+1’ Καϊσέδο)
Σαμπντόρια-Ουντινέζε 19:00
Λέτσε-Κάλιαρι 21:45