Χέρτα – Μπάγερν 0-4: Στη 2η θέση (vid)

Πάτησε γκάζι στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Χαντ-Ντίτερ Φλικ

Χέρτα – Μπάγερν 0-4: «Τρένο» πάει η βαυαρική ομάδα επί των ημερών του υπηρεσιακού Χανς-Ντίτερ Φλικ.

Τέταρτη διαδοχική νίκη και πλέον 2η θέση, έναν βαθμό πάνω από την Γκλάντμπαχ.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άγγιξε το γκολ στο 26’, όμως το α’ ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Τόμας Μίλερ άνοιξε το σκορ και όλα έγιναν πιο εύκολα για την Μπάγερν.

Ο Μίλερ, μάλιστα, είναι ο μοναδικός παίκτης της Bundesliga που σκόραρε έστω μία φορά τις 12 τελευταίες χρονιές (από το 2009 μέχρι το 2020).

Στο 73’ ο Λεβαντόφσκι διπλασίασε το προβάδισμα με πέναλτι, στο 76’ ο Τιάγκο Αλκάνταρα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη και στο 84’ ο Ιβάν Πέρισιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Στο 85ο λεπτό ο Μάνουελ Νόιερ φανέρωσε την αξία του και κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν για την Μπάγερν.

ΧΕΡΤΑ: Γιάρσταϊν, Κλούντερ, Μπογιατά, Τορουναρίγκα, Πλάτενχαρτν, Λουκεμπάκιο (82’ Κέπκε), Ντάριντα (68’ Βολφ), Ασκάσιμπαρ, Γκρούγιτς, Ντίλροσουν (82’ Μίτελσταντ), Σέλκε.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβις (80’ Νταγιάκου), Γκορέτσκα, Αλκάνταρα, Μίλερ (87’ Γκνάμπρι), Κουτίνιο (83’ Κουασάνς), Πέρισιτς, Λεβαντόφσκι.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

Παρασκευή (17/1)

Σάλκε – Γκλάντμπαχ 2-0 (48′ Σερντάρ, 58′ Γκρέγκοριτς)

Σάββατο (18/1)

Χόφενχαϊμ – Άιντραχτ 1-2 (48′ Σταφυλίδης – 18′ Ντοστ, 62′ Τσάντλερ)

Φορτούνα – Βέρντερ 0-1 (66′ αυτ. Κάστνεμαϊερ)

Μάιντς – Φράιμπουργκ 1-2 (82′ Ματετά – 28′ Χουν, 41′ Πέτερσεν)

Άουγκσμπουργκ – Ντόρτμουντ 3-5 (34’, 55’ Νίντερλεχνερ, 46’ Ρίχτερ – 49’ Μπραντ, 59’, 72′, 79′ Χάαλαντ, 61’ Σάντσο)

Κολωνία – Βόλφσμπουργκ (23′, 45+2′ Κόρδοβα, 62’ Έκτορ – 66’ Στέφεν)

Λειψία – Ουνιόν 3-1 (51′, 83′ Βέρνερ, 57′ Ζάμπιτσερ – 10′ Μπάλτερ)

Κυριακή (19/1)

Χέρτα – Μπάγερν 0-4 (60′ Μίλερ, 73′ πέν. Λεβαντόφσκι, 76′ Αλκάνταρα, 84′ Πέρισιτς)

18 Πάντερμπορν 17 12 20 36

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χέρτα – Μπάγερν 0-4: Στη 2η θέση (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.