ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Μακάμπι- Ολυμπιακός 71-70: Πέταξε μεγάλη ευκαιρία

Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ αλλά... προδόθηκε στο τέλος και ηττήθηκε 71-70 από την Μακάμπι

Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ αλλά… προδόθηκε στο τέλος. Τόσο από τα λάθη του όσο και την εκτελεστική δεινότητα του Σκότι Γουίλμπεκιν. Η Μακάμπι επικράτησε 71-70 και οι Πειραιώτες έμειναν με την πικρή γεύση για την χαμένη ευκαιρία.

Ο Ολυμπιακός υποχώρησε πλέον στο 11-15 ενώ η Μακάμπι είναι μόνη 4η (μετά την ήττα της ΤΣΣΚΑ) με 18-8. Ο ΜακΚίσικ στο ντεμπούτο του είχε 14 πόντους (πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού) ενώ 13 είχε ο Μπάλντγουϊν. Ο Γουίλμπεκιν πέτυχε τους 12 από τους 21 πόντους του στην τελευταία περίοδο

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό και να μην αφήσει τη Μακάμπι να ανοίξει το παιχνίδι, όπως της αρέσει στο γήπεδό της. Και από μια άποψη, στο πρώτο δεκάλεπτο τα κατάφερε μέσα από την άμυνά του. Περιόρισε το περιφερειακό σουτ της Μακάμπι (2/8 τρίποντα) κι από την άλλη είχε λύσεις στην επίθεση με τον Σακίελ ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός άρχισε στην πρώτη πεντάδα και γενικά άφησε καλές εντυπώσεις.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εφιαλτικό τετράλεπτο

Η Μακάμπι προηγήθηκε 20-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου και ο Ολυμπιακός τα πήγε πολύ καλά μέχρι το 25’30’’ όταν μετά από τρίποντο του Βεζένκοφ πέρασε με 26-25. Μόνο που εκεί άρχισε η… κατηφόρα. Το τετράλεπτο που ακολούθησε στη διάρκεια του οποίου η Μακάμπι έκανε σερί 14-0 ήταν εφιαλτικό… Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 39-26 και οι Πειραιώτες μέσα σ’ αυτό το διάστημα… πούλησαν εύκολα τη μπάλα. Οι παίκτες της Μακάμπι «τιμώρησαν» όλα τα λάθη της ελληνικής ομάδας. Και κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 39-29 για την Μακάμπι.

Το τέλος του ημιχρόνου φανέρωνε όλη την αλήθεια: Τα 12 λάθη που είχε κάνει ο Ολυμπιακός (τα 9 στην δεύτερη περίοδο) που έδωσαν 13 πόντους στην Μακάμπι. Όλη η διαφορά ήταν εκεί αλλά και στην έλλειψη δημιουργίας (μόλις 3 ασίστ). Πάντως ήταν φανερό ότι εκείνο το τετράλεπτο, όταν τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν δικαίωμα στην Μακάμπι για σερί 14-0, είχαν διαμορφώσει τη διαφορά. Η Μακάμπι είναι μια ομάδα που θα τιμωρήσει όλα τα λάθη του αντιπάλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ προσηλωμένος στην άμυνα. Κι έβγαλε ενέργεια προκειμένου να επιστρέψει στον αγώνα. Η Μακάμπι προηγήθηκε 41-29 αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Η μεγάλη επιστροφή, πίεση στην Μακάμπι

Στο 26’ μετά από τρίποντο του Μπάλντγουϊν ο Ολυμπιακός μείωσε σε 47-42 κι έδειχνε ικανός να επιστρέψει στον αγώνα. Η άμυνά του λειτουργούσε καλά ενώ ο Μπάλντγουϊν είχε ανεβάσει την απόδοσή του. Το πρόβλημα ήταν τα 3 φάουλ του Οκτάβιους Έλις αλλά και το ότι οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να αποφύγουν τα εύκολα λάθη.

Με 2’23’’ για το τέλος της 3ης περιόδου η πίεση έγινε ακόμα μεγαλύτερη καθώς με τρίποντο ο Πρίντεζης μείωσε σε 47-45. Αργότερα με μία βολή του Παπανικολάου και καλάθι του Μπάικς ο Ολυμπιακός πέρασε 48-47 ενώ απέμεναν 1’58’’ για το τέλος της 3ης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 19-6 ο Ολυμπιακός είχε πάρει τα ηνία του αγώνα στα χέρια του. Και η Μακάμπι αισθανόταν την πίεση του.

Μετά από τρίποντο του Γουίλμπεκιν η Μακάμπι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 52-50 υπέρ της. Όμως ο Ολυμπιακός είχε αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα και είχε δείξει στους γηπεδούχους ότι δεν θα έκαναν τον περίπατο του πρώτου γύρου.

Η τελευταία περίοδος, απίστευτος αγώνας

Με ένα ακόμα τρίποντο ο Γουίλμπεκιν έστειλε την Μακάμπι στο +5 (σκορ 55-50) αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα με Μπάικς και Βεζένκοφ (55-55). Και στην συνέχεια με τον Μπάλντγουϊν πέρασε 57-55, δείχνοντας στην Μακάμπι ότι θα περάσει… δύσκολα. Και ο Ολυμπιακός μετά από νέο τρίποντο του Βεζένκοφ, ολοκλήρωσε σερί 10-0 και πέρασε με 60-55 ενώ απέμεναν 6’11” για το τέλος του αγώνα.

Ο Μακ Κίσικ έστειλε τον Ολυμπιακό στο 66-60 αλλά ο Μπράιαντ (1’44” για το τέλος) με τρίποντο μείωσε σε 66-63. Ο Μπάλντγουϊν έκανε λάθος και ο Χάντερ (1’17”) μείωσε σε 66-65. Όμως ο ΜακΚίσικ με καλάθι κι εύστοχη βολή (μετά από φάουλ) έφερε τον Ολυμπιακό στο 69-65.

Με κομμένη την ανάσα, ο Ολυμπιακός έκανε μοιραία λάθη

Ο Γουίλμπεκιν αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Βεζένκοφ σε δίποντο. Ο Παπανικολάου έκανε φάουλ στον Γουίλμπεκιν (τρεις βολές) ενώ απέμεναν 25” για το τέλος. Ο παίκτης της Μακάμπι μείωσε σε 69-68 και στη συνέχεια ο Μπάλντγουϊν κέρδισε δύο βολές.

Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού είχε 1/2 και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 70-68. Με 20,6” για το τέλος, η Μακάμπι άρχισε την επίθεσή της και ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 71-70 στους γηπεδούχους. Η κακή αμυντική αντίδραση του Μπάλντγουϊν έδωσε στον ηγέτη της Μακάμπι την ευκαιρία να εκτελέσει

Ο Ολυμπιακός έκανε κακή επίθεση καθώς ο ΜακΚίσικ πάσαρε στα πόδια του Πρίντεζη και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 13 (3/5τριπ.), Ουίλμπεκιν 21 (4/11 τριπ., 4ριμπ., 3ασ.), Έϊσι, Ρέινολντς 4 (6ριμπ.), Καλοϊάρο 8 (2), Χάντερ 9 (5ριμπ.), Αβντίγια 2, Τζάκσον 3 (1), Ντόρσεϊ 9 (0/4τριπ., 3ριμπ., 4ασ.), Κοέν, Στανταμάιρ, Ζούσμαν 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπόλντγουιν 13 (4/6βολ., 3/3διπ., 1/3τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 1κοψ.), Pol 5 (1), Κόνιαρης, Buycks 4 (2/5διπ., 1ριμπ., 1ασ.), Βεζένκοφ 9 (3/4τριπ., 3ριμπ.), Πρίντεζης 8 (1), Παπανικολάου 8 (7ριμπ., 2ασ., 1κοψ.), Ρούμπιτ (2ριμπ., 2ασ.), Ελις 6 (3/3διπ., 7ριμπ., 1κλεψ.), ΜακΚίσικ 14 (2/2βολ., 6/7διπ., 3εριμπ., 2ασ., 1κλεψ., 5λαθ.).

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μακάμπι- Ολυμπιακός 71-70: Πέταξε μεγάλη ευκαιρία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College