Περιστέρι- Λάρισα 80-56: «Καθάρισε» σε 8 λεπτά!

Ένα τρομερό 8λεπτο που είχε το Περιστέρι ήταν αρκετό προκειμένου να ξεκαθαρίσει την κατάσταση και να το οδηγήσει στην άνετη νίκη με 80-56 επί της Λάρισας.

Πλέον το Περιστέρι… επανήλθε στο 10-11 και οριστικά θα βρίσκεται στην 6η θέση στη βαθμολογία της Κανονικής Περιόδου. Η Λάρισα βρίσκεται στο 6-15, έχοντας «καθαρίσει» την παραμονή. Ο αγώνας ήταν επαναληπτικός για την 8η αγωνιστική, μετά τη δικαίωση της Λάρισας στο ΑΣΕΑΔ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το εξαιρετικό διάστημα του Περιστερίου από τα τέλη της δεύτερης περιόδου μέχρι τα μέσα της 3ης ήταν το καθοριστικό σημείο. Τρομερή άμυνα από την ομάδα του Μανωλόπουλου που βρήκε τις λύσεις για να πάρει μια διαφορά ασφαλείας.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Με τη Λάρισα να μην έχει το παραμικρό άγχος και να είναι εξόχως ανταγωνιστική, ο αγώνας παρουσίασε ενδιαφέρον από την αρχή. Με το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-20 και με τους Θεσσαλούς να περνάνε μπροστά ακόμα και με +4 (σκορ 33-29) η αναμέτρηση είχε «κόντρα και ρυθμό». Και μάλιστα τον Σπύρο Μούρτο (11 πόντοι στο ημίχρονο) σε ρόλο εκτελεστή, που δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένος. Με 2’16’’ για το τέλος του ημιχρόνου η Λάρισα προηγήθηκε 35-33 αλλά εκεί άλλαξαν όλα.

Η άμυνα του Περιστερίου άρχισε να λειτουργεί καλύτερα. Με σερί 6-0 έκλεισε το ημίχρονο με 39-35. Το σερί συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος κι εφτασε στο 22-0 και με το σκορ να εκτοξεύεται στο 55-35. Η Λάρισα βρήκε σκορ με 2/2 βολές του Μπράξτον Χάγκινς μετά από… 8’26’’ στον αγώνα συνολικά… Πάντως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με άμυνα ζώνης μάζεψαν την κατάσταση. Με επιμέρους σκορ 11-1 μείωσαν σε 56-44. Το Περιστέρι επανήλθε και ξέφυγε εκ νέου με 72-51 στο 35’. Όλα είχαν τελειώσει

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Στο διάστημα των 8’26’’ που έμεινε χωρίς καλάθι η Λάρισα και δέχθηκε σερί 22-0, είχε συνολικά 0/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 7 λάθη!

Ο MVP: Ο Τζόρνταν Φορντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 12, ΜακΛιν 14, Τζόουνς 9, Κρόκετ 7, Μάντζαρης 4, Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης 10, Φορντ 18, Σαλούστρος 4

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ρας 2, Κώττας 2, Γουόσπαν 8, Καμπερίδης 2, Μούρτος 13, Χάγκινς 7, Γουάσινγκτον 15, Καμάρας, Τσιούλκας, Σπυρόπουλος 2, Παπαδάκης 5, Γκόρντον.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι- Λάρισα 80-56: «Καθάρισε» σε 8 λεπτά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College