ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Η Μίλαν προσπέρασε τη Νάπολι, νίκη για Ίντερ – Η βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Serie A

Serie A: Έπειτα από ένα άκρως χορταστικό ματς, η Μίλαν επιβλήθηκε 4-2 εκτός έδρας της Έμπολι και προσπέρασε τη Νάπολι στη 2η θέση.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Φρανκ Κεσιέ που σκόραρε στο 12′ και το 42′ (στο 18′ είχε ισοφαρίσει ο Νεντίμ Μπαϊράμι).

Ο Μπαϊράμι είχε δοκάρι στις αρχές του β’ ημιχρόνου, προτού ο Αλεσάντρο Φλορέντζι με φάουλ στο 63′ και ο Τεό Ερναντέζ με κοντινή προσπάθεια στο 69′, κλειδώσουν τη νίκη για τη Μίλαν.

Ο Αντρέα Πιναμόντι απλώς διαμόρφωσε το τελικό 2-4 για την Έμπολι, με πέναλτι στο 84ο λεπτό.

Κατά συνέπεια, η Μίλαν έκλεισε το 2021 ως 2η, με 4 βαθμούς διαφορά από την πρωτοπόρο Ίντερ, η οποία νωρίτερα νίκησε 1-0 εντός έδρας την Τορίνο.

Το γκολ του Ντένζελ Ντάμφρις στο 30ό λεπτό έφτανε και περίσσευε, προκειμένου οι «νερατζούρι» να αναδειχθούν πρωταθλητές χειμώνα για πρώτη φορά την τελευταία δεκαετία.

Η Ρόμα, αντίθετα, έμεινε στο εντός έδρας 1-1 με τη Σαμπντόρια, αποτέλεσμα που δεν της επέτρεψε να προσεγγίσει την τετράδα όσο θα επιθυμούσε.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο προηγήθηκε στο 72′ με τον Έλντορ Σομουρόντοβ, όμως στο 80′ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μανόλο Γκαμπιαντίνι.

Τρίτη σερί εντός έδρας ήττα στη Serie A

Στον κάλαθο των αχρήστων πέταξε τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μίλαν η Νάπολι, καθώς υπέστη τρίτη σερί ήττα στο σπίτι της.

• Αταλάντα
  • Έμπολι
  • Σπέτσια

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά για την ομάδα του Δημήτρη Νικολάου (έβγαλε 90λεπτο), προκειμένου να φύγει νικήτρια από τη Νάπολη.

Το πέτυχε, μάλιστα, χωρίς τελική προς την εστία (!) αφού ο Ζουάν Ζεζούς έβαλε αυτογκόλ (στο 37′).

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Τρίτη 21/12

Ουντινέζε – Σαλερνιτάνα (αναβολή)

Γιουβέντους – Κάλιαρι 2-0 (40’ Κεν, 84’ Μπερναρντέσκι)

Τζένοα – Αταλάντα 0-0

Τετάρτη 22/12

Βενέτσια – Λάτσιο 1-3 (30’ Φόρτε – 3’ Πέδρο, 48’ Ατσέρμπι, 90+5’ Αλμπέρτο)

Σασουόλο – Βενέτσια 0-3 (36’ Ορσολίνι, 44’ Χίκι, 90+4′ Σανταντέρ)

Ίντερ – Τορίνο 1-0 (30′ Ντάμφρις)

Ρόμα – Σαμπντόρια 1-1 (72′ Σομουρόντοφ – 80′ Γκαμπιαντίνι)

Βερόνα – Φιορεντίνα 1-1 (17′ Λαζάνια – 81′ Καστροβίλι)

Έμπολι – Μίλαν 2-4 (18’ Μπαϊράμι, 84’ πέν. Πιναμόντι – 12’, 42’ Κεσί, 63‘ Φλορέντζι, 66’ Ερναντέζ)

Νάπολι – Σπέτσια 0-1 (37’ αυτ. Ζεζούς)

H βαθμολογία της Serie A

Βαθμολογία Serie A

Δείτε όλες τις βαθμολογίες από τα μεγάλα πρωταθλήματα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Serie A: Η Μίλαν προσπέρασε τη Νάπολι, νίκη για Ίντερ – Η βαθμολογία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.