ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Παναθηναϊκός – Αναγέννηση Καρδίτσας 4-0: Ξέσπασε και πέρασε από τώρα

Τα γκολ της αναμέτρησης Παναθηναϊκός - Αναγέννηση Καρδίτσας

ΠαναθηναϊκόςΑναγέννηση Καρδίτσας: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται από σήμερα, επί της ουσίας, το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Το «τριφύλλι» επιβλήθηκε 4-0 της, πρωτάρας σε προημιτελική φάση, θεσσαλικής ομάδας και μετέτρεψε τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία.

Θυμίζουμε ότι ο Παναθηναϊκός αγνοεί τη συμμετοχή σε ημιτελικά Κυπέλλου από τη σεζόν 2016-17.

Η εικόνα του αγώνα

Με αρκετούς βασικούς παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός, δείγμα της σοβαρότητας που έδειξε για το ματς, ασχέτως αν η Αναγέννηση αγωνίζεται στη Super League 2.

Το πρώτο ημίχρονο έφτανε και περίσσευε για να τελειώσει η υπόθεση-πρόκριση, αφού ολοκληρώθηκε με σκορ 4-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν 7 τελικές, εκ των οποίων οι 6 με κατεύθυνση προς την εστία, στατιστικό που μαρτυρά:

• την αυτοσυγκέντρωση στην τελική προσπάθεια
  • την αδυναμία των φιλοξενούμενων να κρατήσουν μακριά από τα καρέ τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς

Το 67% κατοχής του Παναθηναϊκού αξιοποιήθηκε στο έπακρο, με ιδανική κυκλοφορία και, βέβαια, τέσσερα γκολ.

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Λούκας Βιγιαφάνιες άνοιξε δεξιά στον Αϊτόρ, ο οποίος έκανε το γύρισμα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και ο Ματέους Βιτάλ άνοιξε το σκορ με πλασέ.

Από τις 26 Σεπτεμβρίου είχε να βρει δίχτυα ο Βραζιλιάνος, ο οποίος στο 20′ ζευγάρωσε τα γκολ του (όπως και ο Αϊτόρ τις ασίστ του).

Ο Ισπανός πήρε τη σκυτάλη από τον Βιτάλ στο 32′, αφού μετά από πάσα του Καρλίτος χρίστηκε σκόρερ.

Το ωραιότερο γκολ σημειώθηκε από τον Καρλίτος, ο οποίος στο 42′ είδε εκτός εστίας τον Νέστορα Γκέκα και τον «κρέμασε».

Το β’ ημίχρονο άρχισε με τον Σεμπαστιάν Παλάσιος αντί του Ματέους Βιτάλ και τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο αντί του Ζοζέ Μαουρίσιο, ενώ και η ΑΣΑ έκανε τρεις αλλαγές.

Ο Αϊτόρ μετακινήθηκε αριστερά, διότι δεξιά έπαιξε ο Αργεντινός, και στον αντίποδα ο Περικλής Αμανατίδης το γύρισε σε 5-3-2, με Νίκο Καρανίκα δεξιά, Τζέιμς Σταμόπουλο αριστερά και Νίκο Γκόλια, Δημήτρη Κοτσώνη, Χουάν Λαρέα στο κέντρο της άμυνας.

Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη στο β’ ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι ριζικά.

Ο Καρλίτος βρήκε ξανά δίχτυα, όμως για χιλιοστά ήταν εκτεθειμένος και μετά από χρήση VAR το γκολ ακυρώθηκε.

Μοναδική αξιόλογη φάση στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης, η απόκρουση του Γκέκα στο πλασέ του Φώτη Ιωαννίδη (80′).

ΠαναθηναϊκόςΑναγέννηση Καρδίτσας: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 6′, 20′ Βιτάλ, 32′ Αϊτόρ, 42′ Καρλίτος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34′ Πλέγας, 55′ Καρανίκας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Ματέους Βιτάλ. Για πρώτη φορά στην καριέρα του έβαλε δύο γκολ στο ίδιο ματς. Μάλιστα, χρειάστηκε μόλις 20 λεπτά

UP: Ο Αϊτόρ. Έκανε δύο ασίστ και σημείωσε ένα γκολ

DOWN: Άδικο να απομονωθεί μόνο ένας παίκτης. Δεν υπήρχε συνολικά καλή αμυντική λειτουργία

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Κανένα πρόβλημα. Ορθώς ακυρώθηκε το γκολ του Καρλίτος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (46’ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες (62’ Λούντκβιστ), Αϊτόρ (76’ Σάντσες), Καρλίτος (67’ Ιωαννίδης), Βιτάλ (46’ Παλάσιος).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Κουτρομάνος (69’ Ξέρρας), Γκόλιας, Κοτσώνης (46’ Καρανίκας), Σταμόπουλος, Βιδάλ, Πλέγας, Μανιός (46’ Μπάλλας), Μπενγκόα (69’ Πολίτης), Μπραμπίγια, Γκίνη (46’ Λαρέα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Αναγέννηση Καρδίτσας 4-0: Ξέσπασε και πέρασε από τώρα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.