Αταμάν: «Ήμασταν πιο σκληροί πνευματικά από τον Παναθηναϊκό»

«Παίξαμε εξαιρετικά στην επίθεση» είπε ο τεχνικός της Αναντολού Εφές, για τη νίκη επί του Παναθηναϊκού

Η 5η νίκη της Αναντολού Εφές στην κανονική περίοδο της Euroleague, ήταν άκρως εντυπωσιακή. Η τουρκική ομάδα επικράτησε του Παναθηναϊκού με 78-62 στην Κωνσταντινούπολη και ο τεχνικός της Εργκίν Αταμάν μόνο καλά λόγια είχε για τους παίκτες του.

«Παλέψαμε για κάθε μπάλα, όπως κάνουμε στα πρώτα έξι μας παιχνίδια μας. Παίξαμε εξαιρετικά και στην επίθεση.

Κυκλοφορήσαμε σωστά την μπάλα, παίξαμε καλή άμυνα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι παίκτες τα έδωσαν όλα και επιτέλους είχαμε 7-8 χιλιάδες κόσμο στο γήπεδο» είπε αρχικά ο Αταμάν.

Συνεχίζοντας είπε: «Πήραμε μια σπουδαία νίκη, αλλά φυσικά αυτή είναι η Euroleague και πλέον πάμε στο ματς της Τρίτης με την Μακάμπι.

Χρειαζόμαστε την ίδια ατμόσφαιρα, την ίδια επιθετικότητα, το ίδιο μπάσκετ, για να νικήσουμε και πάλι.

Η στρατηγική μας ήταν να μην δώσουμε χώρο στον Παναθηναϊκό, να επιτεθούμε στο πικ εν ρολ, να κάνουμε επιθετικές παγίδες στους Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ, Λεκαβίτσιους.

Παίξαμε καλή άμυνα και μπήκαμε για να κερδίσουμε. Μίλησα με τους παίκτες μου το πρωί για να είναι έτοιμοι ψυχικά, γιατί ο Παναθηναϊκός είναι μια σπουδαία ομάδα. Ήμασταν πιο σκληροί πνευματικά».

Euroleague: Ο Ντάνστον έπιασε τον Μπουρούση στις τάπες (vid)

Αλλού γι’ αλλού

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αταμάν: «Ήμασταν πιο σκληροί πνευματικά από τον Παναθηναϊκό»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.