ΑΕΚ BC

AEK-Μπάμπεργκ 93-86: Με κορυφαίο τον Ρατάν-Μέις

Τη δεύτερη νίκη της στο Basketball Champions League πέτυχε η ΑΕΚ που επικράτησε 93-86 της Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ το βράδι της Τετάρτης (24/10). Το παιχνίδι ξεκίνησε μια διαρκείς εναλλαγές στο σκορ, με την Ένωση να παίζει όμορφο μπάσκετ και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +6 (21-15).  Η σοβαρότητα και η καλή λειτουργία συνεχίστηκε και στη...

Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Τη δεύτερη νίκη της στο Basketball Champions League πέτυχε η ΑΕΚ που επικράτησε 93-86 της Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ το βράδι της Τετάρτης (24/10).

Το παιχνίδι ξεκίνησε μια διαρκείς εναλλαγές στο σκορ, με την Ένωση να παίζει όμορφο μπάσκετ και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +6 (21-15).  Η σοβαρότητα και η καλή λειτουργία συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με το ημίχρονο να λήγει 44-34, καθώς οι Γερμανοί είχαν ένα μικρό σερί 7-0 προς το τέλος.

Η Μπάμπεργκ ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και μάζεψε τη διαφορά, όμως με διαδοχικές καλές άμυνες και επιθέσεις η ομάδα του Λούκα Μπάνκι διατηρούσε το προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα πολλές φορές σε διψήφιες διαφορές, χωρίς να  ξεφύγει ποτέ με περισσότερους από 12 πόντους.

Για τους «κιτρινόμαυρους» ξεχώρισαν οι Ρατάν-Μέις με 24 πόντους και Λαρεντζάκης-Γκρίφιν με 14, ενώ για την ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις ο Αυγουστίν Ρουμπίτ μέτρησε 20 πόντους και ο Κουλμπόκα 16.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-34, 67-59, 93-86

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 14, Χάντερ 9, Ρατάν-Μέις 24 (8/15 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Σάκοτα 2, Σαντ-Ρος 7 (3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 2, Λαρεντζάκης 14 (5/8 σουτ), Ματσιούλις 8, Ρόμπερσον 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή), Τσαλμπούρης, Ξανθόπουλος 2.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μπαγκάτσκις): Ράις 6 (7 ασίστ, 8 λάθη), Κουλμπόκα 16 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 20 (9/10 δίποντα, 2/2 βολές), Σμιντ 5, Αλεξάντερ 14, Χάρις 2, Γέλοβατς 8 (7 ριμπάουντ), Ολίντε 7, Στάκι 5, Κράτσερ, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 3.

ΑΕΚ-Μπάμπεργκ: Τρίποντο πίσω από το κέντρο (vid)