ΑΕΚ BC

ΑΕΚ: Νέα ήττα στη Σερβία – Χτύπησε ο Ρέι

Έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα ο Ηλίας Παπαθεοδώρου

Η ΑΕΚ γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα της επί σερβικού εδάφους, αυτή την φορά με 90-73 από την Μέγκα Μπέμαξ. Αποχώρησε τραυματίας ο Κέντρικ Ρέι.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, μπήκε με μεγάλη διάθεση στο ματς, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με double score (26-13, 10′).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Μπερτομέου: «Κλειστή Ευρωλίγκα με 16 σταθερές ομάδες»

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Χάρης Γαννόπουλος και Κιθ Λάνγκφορντ ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως η ΑΕΚ παρέμενε σταθερά πίσω.

Οι Σέρβοι βρήκαν λύσεις και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν ένα +9 (41-32).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -6 (48-42, 24′), με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι ο κορυφαίος και να φτάνει το σκορ στο σουτ (50-47, 26′).

Η Μέγκα Μπέμαξ, όμως έφτασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-51, 29’), και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 67-51.

Ανάλογο ήταν το σκηνικό μέχρι το τέλος, με την Μέγκα να φτάνει στη νίκη και την ΑΕΚ να ολοκληρώνει τα φιλικά επί σερβικού εδάφους με ήττα.

Ο Κέντρικ Ρέι χτύπησε στο αριστερό πόδι και τις επόμενες ώρες αναμένονται νεότερα για την κατάστασή του.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 41-32, 67-51, 90-73.

Μέγκα Μπέμαξ (Μιλόγιεβιτς): Μίσκοβιτς 14 (2), Τριφούνοβιτς 9 (1), Άτιτς 16 (1), Μαριάνοβιτς 6, Άσκεριτς 10, Κάραπιτς 12 (1), Σιμόνοβιτς 15 (1), Μακούρα 1, Τανάσκοβιτς, Στάνιτς 7.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 5 (1), Λάνγκφορντ 15, Τσαλμπούρης 5 (4 ταπ.), Ματσιούλις 8 (5 ασ – 4 κλεψ. – 7 ριμπ,), Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 5, Μαυροειδής, Σαντ Ρος 11, Γιαννόπουλος 13 (2), Γιάνκοβιτς 7.

Κάντε Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook για να μαθαίνετε με υπευθυνότητα και άποψη ό,τι συμβαίνει στον αθλητικό κόσμο και όχι μόνο. Η ομάδα του Sportime είναι ανά πάσα στιγμή διαθέσιμη για να απαντήσει στις ερωτήσεις σας. Στείλτε στο Inbox για όποια απορία έχετε και θα λάβετε άμεση απάντηση. Ένα Like και… μένεις ενημερωμένος όλο το 24ωρο σχετικά με όσα γίνονται!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ: Νέα ήττα στη Σερβία – Χτύπησε ο Ρέι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.