ΑΕΚ BC

ΑΕΚ- Τέλεκομ Μπον 92-85: Κέντρικ Ρέι και… 1-0! (vids)

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Τέλεκομ Μπον αλλά με τον Κέντρικ Ρέι να δίνει ρεσιτάλ έφτασε στο 92-85 και στο 1-0 στα πλέι οφ του BCL

ΑΕΚ
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα για μεγάλο διάστημα από την Τέλεκομ Μπον στο ΟΑΚΑ. Όμως είχε… Κέντρικ Ρέι, ο οποίος με 27 πόντους και 6/9 τρίποντα την οδήγησε στη νίκη (92-85) και στο 1-0 στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ για το BCL. Η ρεβάνς στην Βόνη θα διεξαχθεί την Τρίτη (10/3- 21:00).

Ο αγώνας πήγε σε υψηλό ρυθμό από την αρχή. Και προφανώς αυτό είναι κάτι που… βολεύει την γερμανική ομάδα που αρέσκεται να παίζει σ’ αυτό το up tempo. Η ΑΕΚ είχε επιθετικές λύσεις (δεν της λείπει το ταλέντο) και προηγήθηκε 28-26 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Τέλεκομ Μπον παρουσιάστηκε πιο δυνατή και συγκεντρωμένη στην δεύτερη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκε 34-30 ενώ 5’24’’ πριν το τέλος, μετά από τρίποντο του Σίμονς ξέφυγε για πρώτη φορά με 43-37. Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε, κράτησε τους Γερμανούς για περίπου τρία λεπτά χωρίς καλάθι και με σερί 12-0 ξέφυγε 49-43. Το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ στο 52-50 και τις δύο ομάδες να δίνουν… ρεσιτάλ ευστοχίας έξω από τα 6,75 μέτρα.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και πάλι στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και προηγήθηκαν 60-56. Μέχρι εκείνο το σημείο είχαν 9/15 τρίποντα και 20 ασίστ, κάτι που δείχνει πόσο εύκολα ξεκλείδωναν την άμυνα της ΑΕΚ.

Ο Σαϊμπου έφτασε τα 4/4 τρίποντα (και 10/17 η Τέλεκομ Μπον) και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 67-64. Η ελληνική ομάδα έπρεπε να βελτιώσει την άμυνά της για να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα.

Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τους Γερμανούς μπροστά με 70-64 και τα πράγματα ήταν αρκετά δύσκολα για την ελληνική ομάδα.

Η ΑΕΚ έπρεπε να παίξει άμυνα

Η σκληρή άμυνα της ΑΕΚ έφερε αποτελέσματα καθώς η ΑΕΚ με σερί 7-0 πέρασε 71-70 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ο Κέντρικ Ρέι με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα 74-71 στην ελληνική ομάδα. Ο Αμερικανός είχε φτάσει τους 21 πόντους με 4/7 τρίποντα και οδηγούσε την επίθεση της «Ένωσης».

Οι Γερμανοί αντέδρασαν, όμως, και πήρε ξανά το προβάδισμα με 78-77 στα μισά της 4ης περιόδου.  Όμως εκεί ο Κέντρικ Ρέι με 2/2 τρίποντα έστειλε την ομάδα του στο 83-78… Οι Γερμανοί τα έχασαν, η ΑΕΚ είχε πάρει ψυχολογία και ο Λάνγκφορντ ανέβασε το σκορ στο 85-78.

Εκεί φάνηκε και η διαφορά κλάσης, ποιότητας κι εμπειρίας… Απέναντι στο «ξέσπασμα»  οι Γερμανοί έμειναν πίσω…  Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Λάνγκφορντ (89-83) έδωσαν ανάσα στην ΑΕΚ παρά την πίεση των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-83

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20 (2/6 τρίποντα), Ματσιούλις 11 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 27 (6/9 τρίποντα), Σλότερ 8 (10 ριμπάουντ), Ζήσης 2 (7 ασίστ), Τσάλμερς 7, Χρυσικόπουλος 10 (2/6 τρίποντα), Γκραντ 2, Γιάνκοβιτς 5 (6 ριμπάουντ).

ΤΕΛΕΚΟΜ ΜΠΟΝ (Βόιτ): Μπράουν 16 (4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φρέιζερ 5 (8 ασίστ), Τζόουνς 13 (4 ασίστ), Σαϊμπού 19 (4/4 τρίποντα), Ζίμερμαν 3, Μπριούινγκ 16 (11 ριμπάουντ), Μπάρτολο 1, Σίμονς 5 (1/3 τρίποντα), Σλόαν 7 (1/5 τρίποντα)