ΑΕΚ- Τρεβίζο 77-92: Δεύτερη ήττα και μπλέξιμο

Η ΑΕΚ είχε απουσίες, έκανε προσπάθεια αλλά ακόμα απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί «έτοιμη» ομάδα και ηττήθηκε από την Τρεβίζο

ΑΕΚ - Κολόμ
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ήθελε, αλλά δεν μπορούσε η ΑΕΚ που ηττήθηκε 77-92 από την Τρεβίζο στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και παραμένει χωρίς νίκη στο BCL.

Είχε αρκετά προβλήματα η ΑΕΚ, ειδικά στην περιφέρεια (εκτός Φλιώνης και Ανγκόλα ενώ ο Κολόμ μπήκε την τελευταία στιγμή. Η αλήθεια όμως είναι ότι ακόμα απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί «κανονική» ομάδα.

Το μπάσκετ που θέλει να παίξει, τουλάχιστον στην παρούσα χρονική στιγμή, δε μπορεί να αποτυπωθεί στο παρκέ. Η άμυνα εξακολουθεί να είναι προβληματική ενώ στην επίθεση υπάρχει βιασύνη. Στην ουσία όμως με το 0-2 βάζει προβλήματα στο θέμα πρόκρισης.

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν 7-0 και 10-2 απέναντι στην ΑΕΚ που προσπαθούσε με διάφορα σχήματα να βρει μια κάποια ισορροπία. Ο Κολόμ αγωνίστηκε αν και ήταν αμφίβολος και η Τρεβίζο ξέφυγε 23-15 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ το… μάζεψε και με πρωταγωνιστή τον Ιαν Χάμερ (12π) μείωσε σε 25-22. Τα 10/27 σουτ και η κακή άμυνα έφεραν τους Ιταλούς στο +11 (σκορ 35-24) με πρωταγωνιστή τον Τζιορντάντο Μπορτολάνι (10π).

Η διαφορά μεγάλωνε συνέχεια (27-41 στο 16’) και το ημίχρονο ήταν 50-36 για τους Ιταλούς. Με τους Μπορτολάνι και Σιμς να έχουν τους 25 από τους 50 πόντους της Τρεβίζο με 10/16 σουτ. Η ΑΕΚ είχε επίσης 9 λιγότερα ριμπάουντ από την αντίπαλό της και τον Παππά στα 0/4 σουτ.

Η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνά της και μείωσε σε 49-55 στα μισά της 3ης περιόδου με επιμέρους σκορ 10-0. Η «Ενωση» έβγαζε περισσότερη ενέργεια κι έκανε υπερπροσπάθεια προκειμένου να ανατρέψει την κατάσταση και μπήκε σε απόσταση βολής (60-65) για την τελευταία περίοδο. Το θετικό ήταν οι μόλις 15 πόντοι της Τρεβίζο σ’ αυτή την περίοδο (είχε 23 στην πρώτη και 27 στη δεύτερη).

Η AEK προσπαθούσε να πλησιάσει με τον εκπληκτικό Κολόμ ο οποίος με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 68-72 στο 34’. Οι Ιταλοί αντέδρασαν ψύχραιμα (ενώ η ΑΕΚ έκανε βιαστικές επιθέσεις) και 3’48’’ πριν το τέλος ξέφυγαν 80-70.

Στο τελευταίο δίλεπτο η μπάλα πέρασε στον κορυφαίο του αγώνα, Χένρι Σιμς και όλα κρίθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-50, 60-65, 77-92

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 17, Χάμερ 22, Γέλοβατς 18, Παππάς, Βαουλέτ 9, Φιλιππάκος 2, Γκρίφιν, Μαυροειδής 4, Πετρόπουλος 5

ΤΡΕΒΙΖΟ (Μενέτι): Ακέλε 7, Ντίμσα 16, Ράσελ 14, Σιμς 31, Σοκολόφσκι 5, Μπορτολάνι 17, Καζαρίν, Τσίλο, Τζόουνς 2