ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΕΚ: Η καταλυτική παρουσία των Στρέλνιεκς και Μίτσελ

Ο Αμερικανός και ο Λετονός ήταν οι παίκτες που οδήγησαν την ΑΕΚ στο 1-0 επί της Τόφας Μπούρσα ενώ παράλληλα έχουν και την πλέον σταθερή παρουσία κατά τη φετινή αγωνιστική περίοδο

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς και ο Ακίλ Μίτσελ είναι οι πιο σταθεροί και συνεπείς παίκτες της ΑΕΚ κατά τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Και στη νίκη της ΑΕΚ με 73-70 επί της Τόφας Μπούρσα οι δύο παίκτες ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της ομάδας. Κυριάρχησαν ειδικά στην καθοριστική (όσο και δραματική) τελευταία περίοδο κι έσπρωξαν την ομάδα τους στο 1-0 και στο προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του BCL.

Ο Μίτσελ (16π) και ο Στρέλνιεκς (14,6π) είναι οι πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ στο φετινό BCL ενώ επίσης ο Αμερικανός είναι πρώτος ριμπάουντερ και ο Λετονός αντίστοιχα πρώτος στα εύστοχα τρίποντα.

Αυτός ο τομέας του Στρέλνιεκς έχει μεγάλο ενδιαφέρον

Φέτος με την ΑΕΚ έχει 48,6% στα τρίποντα (17/35 συγκεκριμένα) σε 6 αγώνες στο BCL. Για τον Λετονό γκαρντ δεν είναι τίποτε περισσότερο από «ακόμα μια μέρα στη δουλειά» με δεδομένο ότι έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, σουτάρει με χαρακτηριστική άνεση, αυτοπεποίθηση και φυσικά μεγάλη ευστοχία.

Την περίοδο 2021-2022 είχε 42% με την Ζαλγκίρις ενώ στις δύο σεζόν που προηγήθηκαν είχε 44% και 47% αντίστοιχα ως παίκτης της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Ως παίκτης του Ολυμπιακού είχε 38% (τη σεζόν 2018-2019) καθώς του «κατέβαζε» το ποσοστό η Basket League. Για να φανταστείτε εκείνη τη σεζόν είχε 46% στην Euroleague και 26% στο ελληνικό πρωτάθλημα. Επίσης με τα «ερυθρόλευκα» είχε συνολικά 42% στα τρίποντα την περίοδο 2017-2018.

Ως παίκτης της Μπάμπεργκ και της Μπουντιβέλνικ ο 33χρονος Λετονός συνέχισε να σουτάρει με ποσοστό μεγαλύτερο από 40% στα σουτ τριών πόντων. Και για να μην πολυλογούμε απλώς θα αναφέρουμε ότι ο Λετονός σε 591 αγώνες καριέρας σε συλλογικό επίπεδο (δεν υπολογίζουμε δηλαδή τις Εθνικές ομάδες) έχει 804 εύστοχα τρίποντα με ποσοστό 41%!

Μπορείτε να καταλάβετε ότι δεν είναι καθόλου μικρό αλλά- αντιθέτως- άκρως εντυπωσιακό αυτό το στατιστικό του στοιχείο.

Ο Ακίλ Μίτσελ από την πλευρά του, στην ΑΕΚ κάνει χρονιά καριέρας. Τόσο στην Basket League όσο και στο BCL ο άσος της «Ένωσης» έχει κατά μέσο όρο14,7 πόντους και 7,8 ριμπάουντ. Από τότε που ήρθε στην  Ευρώπη (2015-2016) μόνο την περίοδο 2020-2021 ως παίκτης της Ρισόν στο Ισραήλ είχε καλύτερα νούμερα (15,6 πόντοι και 8,8 ριμπάουντ) αλλά με την υποσημείωση ότι έπαιζε περίπου 3 λεπτά περισσότερα (κατά μέσο όρο) απ’ ότι στην ΑΕΚ.

Στην Ρισόν κατέγραψε και τα καλύτερα ρεκόρ καριέρας του σε πόντους αλλά στην ΑΕΚ πρόσθεσε την 3η του καλύτερη επίδοση με τους 25 που πέτυχε κόντρα στην Καρσίγιακα (στις 21 Δεκεμβρίου) στην οποία είχε βραχύβια παρουσία (τρεις αγώνες) κατά τη σεζόν 2021-2022.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ: Η καταλυτική παρουσία των Στρέλνιεκς και Μίτσελ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.