Απόλλωνας Πάτρας- ΑΕΚ 84-68: Την ισοπέδωσε με σούπερ εμφάνιση

Ο Απόλλωνας Πάτρας ήταν εκπληκτικός και νίκησε 84-68 την ΑΕΚ έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Δίπλαρο

Απόλλων Πάτρας - Δίπλαρος
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο Απόλλωνας απέδειξε ότι η Πάτρα θα είναι το κάστρο του διότι  μέσα στο σπίτι του μπορεί να πάρει τα αποτελέσματα που θέλει.

Και είναι αλήθεια ότι ο Απόλλωνας ήταν πολύ καλός απέναντι στην ΑΕΚ όπως αποδεικνύει και το τελικό 84-68.  Τεράστια εμφάνιση (και πάλι) από τον Δίπλαρο. Τρομερά μονότονη και προβλέψιμη η ΑΕΚ που προβλημάτισε.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο γεγονός ότι οι παίκτες του Απόλλωνα ήταν πανέτοιμοι να θυσιάσουν το «εγώ» για το εμείς. Μόνο η πεντάδα με την οποία έκανε την ανατροπή η ομάδα του Νίκου Βετούλα, το φανερώνει αυτό: Τέσσερα ελληνόπουλα (Δίπλαρος, Ζούμπος,  Τσαλμπούρης, Διαμαντάκος) κι ένας Αμερικάνος που ήταν… υπ’ ατμόν (ΜακΛάφλιν). Απ’ εκεί και πέρα, η ΑΕΚ (δεν είχε τον Ανγκόλα) πρέπει να επαναπροσδιορίσει όχι το στόχο της αλλά το πώς προσεγγίζει τους αγώνες.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα (14-7 στο 6’ και 22-11 στο 10’) καθώς τα επιθετικά ριμπάουντ της έδιναν δεύτερη ευκαιρία. Στο τέλος της πρώτης περιόδου η ΑΕΚ είχε 14 ριμπάουντ (τα 7 επιθετικά) και ο Απόλλωνας 4 (όλα αμυντικά).

Η είσοδος του Νίκου Δίπλαρου άλλαξε άρδην την εικόνα. Ο Βετούλας βρήκε το σχήμα που έψαχνε, είδε την ομάδα του να βγάζει ενέργεια και με επιμέρους σκορ 15-2 οι Πατρινοί ξέφυγαν 32-24 στο 14’30’’.

Η ΑΕΚ είχε μείνει περίπου 4 λεπτά χωρίς πόντο, ο Απόλλωνας ευστοχούσε με άνεση και πλέον είχε τον έλεγχο στα ριμπάουντ. Το 46-35 του ημιχρόνου έδινε μεγάλο προβάδισμα στους γηπεδούχους απέναντι σε μια ΑΕΚ που έπαιζε εντελώς ανορθόδοξα στην επίθεση ενώ είχε ανισορροπία στην άμυνα.

Ακόμα κι όταν πλησίασε (49-43) ο Απόλλωνας βρήκε λύσεις: 59-45 στο 26’ και με την «Ένωση» να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ (62-56 στο 30’).

Από το σημείο που η ΑΕΚ μείωσε σε 62-58 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ακολούθησε… κατηφόρα. Ο Απόλλωνας την κράτησε για 6’20’’ χωρίς καλάθι (!!!) και παράλληλα έτρεξε σερί 14-0. Το σκορ πήγε στο 76-58 και όλα είχαν κριθεί.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Στο πρώτο δεκάλεπτο τα ριμπάουντ ήταν 14-4 για την ΑΕΚ και στον υπόλοιπο αγώνα 30-24 υπέρ του Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι πήραν 22 πόντους από τα λάθη της ΑΕΚ (κι αντίστοιχα η «Ένωση» μόλις 6 από τα λάθη του Απόλλωνα). Η ΑΕΚ πήρε 6 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ από τον Απόλλωνα αλλά οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερους πόντους από δεύτερες επιθέσεις (12-9). Κολόμ και Παππάς μαζί είχαν 8/29 σουτ. Η ΑΕΚ είχε 5/27 τρίποντα. Και στους δύο εντός έδρας αγώνες του Απόλλωνα ο Νίκος Δίπλαρος έχει πάνω από 20 πόντους και 7/11 τρίποντα συνολικά! Οι πόντοι από τους παίκτες του πάγκου ήταν 34 για τον Απόλλωνα και 12 για την ΑΕΚ

O MVP: Ο Νίκος Δίπλαρος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Κόλεμαν 13, Μπάρφιλντ 2, Τσαλμπούρης 15, Ντέιβις 13, Τόμας 7, Τσιακμάς 3, Διαμαντάκος 2, Ζούμπος 7, Δίπλαρος 22, Μολφέτας, ΜακΛάφλιν, Κογιώνης

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 10, Γέλοβατς 8, Παππάς 17, Γκρίφιν 10, Βαουλέτ 12, Πετρόπουλος 3, Φιλιππάκος, Χάμερ 9