ΜΠΑΣΚΕΤ

Αρμάνι Μιλάνο- Παναθηναϊκός 78-76: Πάλεψε αλλά λύγισε

Ο Παναθηναϊκός παρά τις πολλές και σοβαρές ελλείψεις θα μπορούσε να έχει νικήσει αλλά ένα αμφισβητούμενο σφύριγμα των διαιτητών και βιαστικές επιθέσεις του Μπέικον έκριναν το αποτέλεσμα

Ένα σφύριγμα των διαιτητών και ένα άστοχο σουτ του Μπέικον καθόρισαν το αποτέλεσμα στο Μιλάνο όπου ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 78-76 από την Αρμάνι.

Το φάουλ που υπέδειξαν οι διαιτητές σε βάρος του Παπαγιάννη μετά από άστοχο τρίποντο του Βόιτμαν κι ενώ ο Μπέικον είχε μαζέψει το ριμπάουντ αποδείχθηκε καθοριστικό για το νικητή. Ο Νικολό Μέλι είπε «ευχαριστώ» σε αυτό που πήρε από αμφισβητούμενη υπόδειξη,  πέτυχε τις δύο βολές  με 11,6’’ να απομένουν κι ενώ ο Μπέικον αστόχησε στην εκπνοή και στην προσπάθεια να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Ο Αμερικανός είχε βιαστεί νωρίτερα να εκτελέσει για τρεις όπως και στο τέλος πήγε μόνος του να πάρει την ευθύνη αν και θα μπορούσε να έχει ενεργήσει περισσότερο συνετά. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πράσινων» με 21 πόντους ενώ ο Μπράντον Ντέιβις είχε 16 και ήταν ο καλύτερος παίκτης των Ιταλών

Παρά τις ελλείψεις του (Γιώργος και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Αγραβάνης, Μποχωρίδης, Γκουντάιτις) ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι μπορούσε στο ντεμπούτο του Χρήστου Σερέλη

Το επιθετικό ρεσιτάλ του Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν το αξιοσημείωτο γεγονός του πρώτου ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμερικανός είχε 17 πόντους (με 3/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα) και οι «πράσινοι» ήταν κοντά στο σκορ (40-39) παρότι δεν είχαν πάρει ούτε πόντο από τους δύο καλύτερους σουτέρ (Τόμας και Γκριγκόνις) ενώ παράλληλα δεν ήταν καλός ο Μπέικον.

Παρά τις πολλές απουσίες, ο Παναθηναϊκός είχε διάθεση, ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 8/8 δίποντα (και σκορ 21-20 υπέρ του) αλλά είχε να αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα από τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων!

Μέχρι το 13’ όταν η Αρμάνι πέρασε μπροστά με 29-26, είχε πάρει 9 πόντους από επιθετικό ριμπάουντ.

Οι «πράσινοι» απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στο τελευταίο επτάλεπτο του ημιχρόνου (πήραν 10 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ) όμως η αστοχία στο περιφερειακό σουτ (5/18 τρίποντα) δημιουργούσε αρκετά ζητήματα στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός με σχήμα πέντε παικτών που μπορούσαν να παίξουν μακριά από το καλάθι (Παπαγιάννης εκτός και frontline με Γουίλιαμς και Μαντζούκα) κατάφερε να «μπερδέψει» κάπως την Αρμάνι να μείνει κοντά στο σκορ αλλά ο Σαμπάζ Νέιπιερ (τον θυμάστε;) πρωταγωνιστούσε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με δικούς του πόντους οι Ιταλοί ξέφυγαν για πρώτη φορά με 7 (σκορ 55-48) ενώ μαζί με τον Μπάρον έκαναν δύσκολη την κατάσταση στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Επτά συνεχόμενοι πόντοι από τον Γουόλτερς κατέβασαν τη διαφορά (64-60) που ήταν και το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι κοντά στο σκορ αλλά οι περισσότερες επιλογές του ήταν από περιφερειακά σουτ όπου δεν τα πήγαινε καθόλου καλά (7/27 τρίποντα). Παρόλ’ αυτά είχε τις ευκαιρίες του και ήταν απειλητικός (72-70) μόνο που η Αρμάνι «χτυπούσε» πλέον κοντά στο καλάθι με τον Μπράντον Ντέιβις.

Με αντίπαλο τον Ντέρικ Γουίλιαμς ο Ντέιβις δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα και με 6 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 76-70 στην ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός απάντησε, μείωσε σε 76-73 και παρότι έχασε δύο ριμπάουντ στην άμυνά του είχε την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο με 1’14’’ να απομένουν.

Ο Πάρις Λι με τρίποντο ισοφάρισε σε 76-76 με 1’07’’ για το τέλος, ο Νέιπιερ αστόχησε και ο Παναθηναϊκός είχε ευκαιρία να περάσει μπροστά αλλά ο Μπέικον δε βρήκε στόχο έξω από τα 6,75 μέτρα.

Ο Βόιτμαν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων κι ενώ ο Μπέικον μάζεψε το ριμπάουντ οι διαιτητές «βρήκαν» φάουλ του Παπαγιάννη στον Μέλι σε μια απόφαση αμφισβητούμενη και σίγουρα «τραβηγμένη από τα μαλλιά». Ο Ιταλός είχε 2/2 βολές με 11,6’’ για το φινάλε και ο Μπέικον ήταν άστοχος στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 16, Τόμας 2, Λουβαβού Καμπαρό 1, Μήτρου- Λονγκ 2, Μέλι 11, Μπάρον 9, Νέιπιερ 16, Χάινς 2, Ντατόμε 3, Βόιτμαν 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Γουόλτερς 8, Λι 13, Παπαγιάννης 10, Γουίλιαμς 21, Τόμας 5, Μπέικον 14, Πονίτκα 3, Γκριγκόνις, Μαντζούκας 2