ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ερυθρός Αστέρας- Ολυμπιακός 70-78: Ανώτερες

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος του Ερυθρού Αστέρα και πήρε τη νίκη στο Βελιγράδι με 70-78 για την 5η αγωνιστική του Eurocup γυναικών.

Ολυμπιακός
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Ο Ολυμπιακός έχει εξασφαλίσει την παρουσία του στην επόμενη φάση του Eurocup και την επόμενη εβδομάδα (1/12) θα υποδεχθεί την Ναντέζχα για την πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Ολυμπιακός με αυτή τη νίκη έχει πλέον ρεκόρ 4-1 (νίκες- ήττες). Βέβαια σε περίπτωση που η Ναντέζχα έρθει αήττητη στο ΣΕΦ (παίζει αύριο), ο Ολυμπιακός θα πρέπει να ανατρέψει διαφορά και να κερδίσει με περισσότερους από 18 πόντους. Για να είναι εκείνος αυτός που θα τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου στο Eurocup γυναικών.

Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς ήταν εξαιρετικές στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την άμυνα του δυσκόλεψε το δρόμο προς το καλάθι για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πειραιά διατήρησε τον έλεγχο και ήταν αυτή που πανηγύρισε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 34-39, 53-59, 70-78

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Δίελα, Νικολοπούλου 10, Σταμάτη 6(2), Σταμολάμπρου 17, Βίτολα 15(1), Αλεξανδρή 2, Χάμπλιν 4, Πλουφ 13(1), Τόλφρι 11.