ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκη Λευκάδας – Ολυμπιακός 69-78: Τέταρτη σερί «ερυθρόλευκη» κούπα

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών, επικρατώντας της Νίκης Λευκάδας στον τελικό του Final-4, που διεξάγεται στα Χανιά.

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών, επικρατώντας της Νίκης Λευκάδας με 78-69 στον τελικό του Final-4, που διεξάγεται στα Χανιά.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ξεκίνησαν ιδανικά και είχαν από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (15-24) και το ημίχρονο στο +16 (29-45). Από τη μεριά της, η ομάδα της Λευκάδας έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η διαφορά μειώθηκε μέχρι και τους 6 πόντους (47-53) στο 26′. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 49-59, με τις «ερυθρόλευκες» να βρίσκουν ωστόσο στη συνέχεια τις λύσεις και να ανοίγουν ξανά τη διαφορά.

Οι  Τζόνσον , Νικολοπούλου και Σταμολάμπρου πέτυχαν σημαντικά καλάθια, με τη Νίκη Λευκάδας να «τρέχει» επιμέρους σκορ 10-1, διαμορφώνοντας το 61-67, μόλις 5 λεπτά πριν το τέλος. Εκεί ήταν η ώρα των Τόμας και Νικοπούλου για να χαρίσουν στον Ολυμπιακό το Κύπελλο Ελλάδας για 4η συνεχόμενη χρονιά.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Νικολοπούλου με 18 πόντους, που αναδείχθηκε και MVP, ενώ  η  Τζόνσον πέτυχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.
Από την άλλη μεριά, ξεχώρισε ο Νάιτ με 25 πόντους.

Παράλληλα, αυτή ήταν η 106η διαδοχική του νίκη του Ολυμπιακού στις εγχώριες διοργανώσεις και συνολικά έβδομος τίτλος, ενώ πλέον στοχεύει στο τέταρτο διαδοχικό νταμπλ, αποτελώντας πλέον τον απόλυτο κυρίαρχο στην Ελλάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Ε. 15 , Παπαμιχαήλ 7, Γουόκερ 11,  Σμιθ 11 , Νάιτ 25 .

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13 , Σταμάτη 2, Σπυριδοπούλου 9, Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18, Σωτηρίου 7 , Τίκβιτς 2, Τζόνσον 16, Κοσμά 3, Σταμολάμπρου 4.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη Λευκάδας – Ολυμπιακός 69-78: Τέταρτη σερί «ερυθρόλευκη» κούπα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.