ΑΕΚ- Άρης 64-63: Ο Πετρόπουλος λύτρωσε την «Ένωση»

Ο Ανδρέας Πετρόπουλος, ο λιγότερο διαφημισμένος παίκτης της ΑΕΚ ήταν ο πιο σοβαρός και τελικά εκείνος που χάρισε στην ομάδα του τη νίκη επί του Άρη

ΑΕΚ- Πετρόπουλος
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο Ανδρέας Πετρόπουλος ήταν ο ήρωας του αγώνα στα Άνω Λιόσια όπου η ΑΕΚ επικράτησε 64-63 του Άρη μετά από ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι. Κι έχει σημασία αυτό.

Ο Πετρόπουλος, ένας τίμιος ρολίστας, πιθανότατα να ήταν ο μόνος παίκτης της ΑΕΚ που ήταν… εντός κλίματος αγώνα. Έβαλε το νικητήριο καλάθι, 4’’ πριν το τέλος κι ενώ ο Άρης μετά από σερί 11-0 σε 4’56’’ είχε ανατρέψει τα πάντα και είχε περάσει μπροστά 63-62.

Προηγουμένως είχε 11 πόντους με 3/7 τρίποντα όταν οι υπόλοιποι συμπαίκτες του είχαν 2/20! Πάλεψε όσο μπορούσε ο Άρης που είχε 10 παίκτες διαθέσιμους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ουσιαστικά στο καλάθι του Πετρόπουλου. Μέχρι τότε βλέπαμε έναν πολύ κακό αγώνα ποιοτικά και όταν η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει διαφορά (62-52 στο 35’ ο Άρης απάντησε με 11-0)!

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Από το πρώτο λεπτό το παιχνίδι φαινόταν ότι θα είχε χαρακτήρα ντέρμπι.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκοράρισμα.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε διάθεση να επιβάλει το ρυθμό της και προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ.

Όμως δεν ήταν εύκολο, καθώς ο Άρης με τις πολλές ελλείψεις δεν τα παρατούσε εύκολα.

Σχεδόν δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα η «Ένωση» ξέφυγε στο σκορ με έξι πόντους (34-28 18:20’’).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με 36-33.

Το ίδιο κλειστό παιχνίδι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους δύο αντιπάλους να κάνουν πολλά λάθη.

Ο Κολόμ στην αρχή της περιόδου έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ με επτά πόντους (40-33 στο 22’), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να το μαζέψουν πάλι.

Ο Άρης ναι μεν ήταν κοντά, αλλά ποτέ δεν κατάφερε να προσπεράσει. Με τα ριμπάουντ να πληγώνουν την «Ένωση».

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ ήταν πιο συγκεντρωμένη και με 4 κλεψίματα που έκανε βρήκε αυτοπεποίθηση.

Ακόμη έγινε πιο σκληρή στην άμυνά της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Άρης να κάνει 4:17’ να σκοράρει στη τέταρτη περίοδο.

Ο Άρης με ένα 6-0 και πολλές χαμένες ευκαιρίες από την ΑΕΚ να σκοράρει κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (62-59 στο 38’)

Ο Χάνλαν σκόραρε ένα πολύ κρίσιμο καλάθι και έφερε το ματς στον πόντο (62-61 στο 39’).

Ο Πετρόπουλος αστόχησε σε λέι απ και ο Τζουίστον σκόραρε, δίνοντας το προβάδισμα στον Άρη.

Ο Πετρόπουλος είχε πάλι την μπάλα στα χέρια του στην τελευταία κατοχή και έβαλε το καλάθι και κέρδισε και το φάουλ. Έχασε τη βολή, αλλά ο Άρης δεν πρόλαβε να βρει το σουτ που έψαχνε.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Και οι δύο ομάδες είχαν 13/58 τρίποντα και 33 λάθη. Ο Γέλοβατς έμεινε στο μηδέν ενώ ο Παππάς σκόραρε μόνο με βολές. Τρομερό double- double του Τζούστον με 12 πόντους και 18 ριμπάουντ. Ο Χάνλαν είχε 3/16 σουτ και 7 λάθη.

MVP: Ο Ανδρέας Πετρόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 9, Παππάς 4, Γκρίφιν 9, Βαλουέτ 6, Χάμερ 14, Πετρόπουλος 13, Ανγκόλα 9, Φιλιππάκος , Γέλοβατς, Μαυροειδής

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καουάν 8, Λόκετ 2, Γουίλιαμς 17, Χάνλαν 12, Κώττας 4, Τζούστον 12, Καμάρας, Φίνκε 8, Πουλιανίτης