ΑΕΚ – Ήφαιστος 74-68: Έπαιξε με τη «φωτιά», αλλά δεν… κάηκε! (vid)

Με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και κορυφαίο τον Λάνγκφορντ που σημείωσε 25 πόντους, η ΑΕΚ επικράτησε με 74-68 του Ηφαίστου Λήμνου.

ΑΕΚ – Ήφαιστος74-68: Έπαιξε με τη «φωτιά», αλλά δεν… κάηκε!
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Σε ένα κακό παιχνίδι με αστοχία, πολλά λάθη και λίγες ασίστ, η ΑΕΚ επικράτησε του Ηφαίστου Λήμνου με 74-68 στο «Νίκος Γκάλης» για την 16η αγωνιστική της Basket League. Στο 12-4 η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου η οποία μάλιστα κάλυψε και τη διαφορά των 4 πόντων (72-68) με την οποία είχε ηττηθεί στο ματς του πρώτου γύρου.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ και πάλι ο Λάνγκφγορντ με 25 πόντους, ενώ πολύτιμη συμβολή είχαν και οι Ματσιούλις (8π., 11ριμπ., 2ασ.), Τολιόπουλος (10π., 2/4 τριπ.) και Χρυσικόπουλος (14π.).

Για τον Ήφαιστο αυτή ήταν η 7η ήττα συνολικά και 5η μακριά από τη Λήμνο. Καθοριστικός παράγοντας για τη νίκη των «κίτρινων» η κυριαρχία στα ριμπάουντ με 49 έναντι μόλις 28, εκ των οποίων τα 15 επιθετικά!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ήφαιστος έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ. Κυρίως, η ομάδα του Μανωλόπουλου είχε το εύκολο καλάθι, κάτι το οποίο άλλωστε φαίνεται και από τους 42 πόντους που σημείωσε στα δύο πρώτα δεκάλεπτα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το εξαιρετικό 7/14 τρίποντα, την ώρα που είχαν περιορίσει τους γηπεδούχους στο κάκιστο 1/8! Σμιθ και Γκίλμπερτ έδιναν πολύτιμες επιθετικές λύσεις και κάπως έτσι το συγκρότημα της Λήμνου κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με 9π. (26-35).

Του πέρασε… χειροπέδες

Στα δύο τελευταία δεκάλεπτα όμως το σκηνικό άλλαξε. Κι αυτό καθώς η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε μια σπουδαία άμυνα που «βραχυκύκλωσε» τελείως τους φιλοξενούμενους. Απόδειξη οι μόλις 26 πόντοι που σημείωσαν οι νησιώτες σε ένα ολόκληρο 20λεπτο.

Όχι βεβαίως ότι η ΑΕΚ… έθελξε με το μπάσκετ που έπαιξε, όμως είχε την εικόνα νικήτριας διατηρώντας με σχετική άνεση το προβάδισμα στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 69-55 (στο 35’) μετά από τρίποντο του Τολιόπουλου και με 69-62 μετά από βολές του Λάνγκφορντ στα 51 δευτερόλεπτα.

Κι ενώ όλα έδειχνα ότι η ΑΕΚ είχε «κλειδώσει» το ροζ φύλλο, ένα τρίποντο του Γκίλμπερτ και ένα καλάθι και φάουλ του Μολντοβεάνου έκαναν ξαφνικά ντέρμπι το ματς (70-68)!

Ο Ματσιούλις όμως ήταν εύστοχος στο ζευγάρι βολών που κέρδισε (72-68) ο Γκίλμπερτ αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε και στη συνέχεια ο Λάνγκφορντ με νέο ζευγάρι βολών διαμόρφωσε το τελικό 74-68 για την ΑΕΚ!

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς, Λάνγκφορντ 25 (4/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 6 (4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρυσικόπουλος 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαυροειδής 6, Ρέι (0/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 10 (2), Ματσιούλις 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 2, Σλότερ 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 8 (2/7 σουτ), Έβανς 14 (5/8 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίλμπερτ 17 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάμοντς 6 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμάτης 4 (1/5 σουτ), Τσαϊρέλης 6 (1/5 σουτ), Μούρτος, Τέρνερ