ΑΕΚ- Λαύριο 94-97: Ομαδάρα για τίτλο

Το εκπληκτικό Λαύριο νίκησε για τρίτη φορά φέτος την ΑΕΚ (97-94 στην παράταση,  82-82 στο σαραντάλεπτο) κι έδειξε ικανό και αποφασισμένο να τρελάνει κόσμο.

ΑΕΚ- Λαύριο
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Ήταν η επιβράβευση του δομημένου μπάσκετ που εξέφρασε το Λαύριο. Του μπάσκετ ρόλων και αυτογνωσίας. Απέναντι στο «κολοκοτρωνέικο» της ΑΕΚ (απόλυτη η ευθύνη του προπονητή) που προσπάθησε με την κλάση και την εμπειρία των παικτών να καταργήσει τους νόμους του μπάσκετ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το Λαύριο πλέον έχει και τη ψυχολογία με το μέρος του. Δε μένει απλώς πιστό στο πλάνο του αλλά αντιδρά και όταν ο (εμπειρότερος) αντίπαλος αντιδρά και κάνει ανατροπές. Ήταν σοκαριστικό το ότι το Λαύριο έδειχνε πολύ πιο «γεμάτο» από την ΑΕΚ.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο αγώνας ήταν «κλειστός» από την αρχή, με την ΑΕΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Αλλά να πρέπει να αντιμετωπίσει και τα 3 φάουλ του Γιόνας Ματσιούλις (το ένα από τεχνική ποινή). Η υπεροπλία της στα ριμπάουντ (13 έναντι 6 με τα 4 να είναι επιθετικά) τη βοήθησε στο πρώτο δεκάλεπτο (19-15).  Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 23-15 και στο 28-19 στο 14’ πριν απαντήσει το Λαύριο με σερί 7-0 και μειώσει σε 28-26.  Με πέντε σερί πόντους του Μουράτου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 33-33 αλλά η ΑΕΚ προηγήθηκε 41-36 στο τέλος του ημιχρόνου. Η υπεροπλία της «Ένωσης» στα ριμπάουντ (22-13) τη βοήθησαν να πάει στο «σετ» παιχνίδι και να κόψει το γρήγορο παιχνίδι του Λαυρίου στο ανοιχτό γήπεδο.

Με τον Μορέιρα να κυριαρχεί αμυντικά κι επιθετικά η ΑΕΚ ανέβασε την ένταση αλλά το Λαύριο αντιστεκόταν. Στο 26’ με το δεύτερο τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου πήγε στο 55-48 αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν αμέσως (57-57 στο 28’). Και με σερί 12-2 το Λαύριο πέρασε μπροστά με 60-57 και λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου 64-59. Στο 32’ το Λαύριο ξέφυγε με 71-62 και πλέον είχε αποκτήσει τον έλεγχο με τον Βασίλη Μουράτο να δίνει το σύνθημα. Στο 33’ πήγε για πρώτη φορά στο +19 (σκορ 74-64) καθώς το δίδυμο Μουράτου- Κόζι «όργωνε» το γήπεδο.

Με 3’19’’ να απομένουν η ΑΕΚ είχε μειώσει σε 77-74 με το Λαύριο να κάνει τρία λάθη σε ένα λεπτό… Όσα είχε κάνει σε όλο το προηγούμενο διάστημα. Ο Λάνγκφορντ με τρία συνεχόμενα καλάθια οδήγησε την ΑΕΚ σε 12-0 και στο 80-77 αφού η άμυνα της ΑΕΚ απέδιδε. Το Λαύριο έχασε επτά συνεχόμενες επιθέσεις και η ΑΕΚ είχε πάρει «κεφάλι» πλέον. Με 1’21’’ για τη λήξη, ο Κάρτερ (2/2 βολές) μείωσε σε 80-79. Ο Ζήσης έκανε λάθος και ο Ντέιβις με έμμεσο τρίποντο (48’’ για το τέλος) έδωσε νέο προβάδισμα (82-80) στο Λαύριο. Ο Λάνκφορντ (38’’ πριν το τέλος) ισοφάρισε 82-82. Ο Γερομιχαλός αστόχησε όπως και ο Ζήσης και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Το Λαύριο ξέφυγε 91-85 με 2’35’’ για το τέλος της παράτασης. Η ΑΕΚ μετά από τρίποντο του Ζήση, 1’32’’ πριν το τέλος μείωσε σε 91-90 αλλά ο Κάρτερ απάντησε (93-90). Με 2/2 βολές ο Μέικον μείωσε σε 93-92 με 47’’ για το τέλος όμως ο Κάρτερ ήταν πάλι εκεί (95-92). Ο Ζήσης μείωσε σε 95-94 με 12’’ για το τέλος  αλλά ο Κόζι με 2/2 βολές έκανε το 97-94… Το άστοχο τρίποντο του Λάνγκφορντ ήταν το έναυσμα για το θρίαμβο του Λαυρίου

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Είτε το πιστεύετε είτε όχι το Λαύριο είχε 26 ασίστ για μόλις 8 λάθη σε 45 λεπτά αγώνα. Όπως και το εντυπωσιακό 46% στα τρίποντα με 14/30.

Ο MVP: Στο τέλος ο Τάισον Κάρτερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82 (καν.αγ.), 94-97

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου):  Μορέιρα 19, Μέικον 17, Γιάνκοβιτς 5, Κατσίβελης 5, Χρυσικόπουλος 8, Λάνγκφορντ 15, Ματσιούλις 1, Ζήσης 14, Μωραϊτης, Μαυροειδής, Μόουζες 10

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 24, Μουράτος 18, Ντιαλό 7, Ντέιβις 8, Γερομιχαλός 9, Κόζι 19, Σάβατζ 6, Περσίδης, Ανοσίκε 6