ΑΕΚ- Παναθηναϊκός 71-78: Με υπογραφή αρχηγού στον τελικό

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έπαιξε σαν αρχηγός και ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την κατάσταση με την εξαιρετική ΑΕΚ, νίκησε 78-71 και με 3-1 πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε  στο -9 με 7 λεπτά να απομένουν αλλά αντέδρασε. Με μπροστάρη τον αρχηγό του που πέτυχε τους μισούς από τους 22 πόντους του στην τελευταία περίοδο, άλλαξε την κατάσταση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Τα 4’16’’ του τέταρτου δεκαλέπτου όταν ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 18-1 μετέτρεψε το 54-63 σε 71-64 ήταν το σημείο που σταμάτησε η προσπάθεια της ΑΕΚ. Οι «πράσινοι» πήραν το πάνω χέρι με 3/3 τρίποντα σ’ αυτό το διάστημα και άλλαξαν τη μορφή του αγώνα. Η προσωπικότητα των παικτών του Παναθηναϊκού αποδείχθηκε καθοριστική.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο αγώνας δεν είχε κάτι διαφορετικό στην αρχή τουλάχιστον συγκριτικά με τους προηγούμενους. Η ΑΕΚ πήγε το ματς στο σετ παιχνίδι όπου ο Παναθηναϊκός έχει πρόβλημα. Στα μισά της πρώτης περιόδου, η «Ένωση» προηγήθηκε με 10-9 και αργότερα 13-11 με τον Ματσιούλις να έχει 7 πόντους. Οι «πράσινοι» έκλεισαν με καλό τρόπο (19-13) το ημίχρονο με δυνατή άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο και μετατόπισαν το παιχνίδι τους μέσα στη ρακέτα (με τον Παπαγιάννη κυρίως) όταν προηγήθηκαν 27-21 στο 13’30’’. Η ΑΕΚ επέμεινε και μείωσε σε 35-34 στο 18’ κι έκλεισε το ημίχρονο 40-38 υπέρ της.

Οι (τυπικά) γηπεδούχοι είχαν μια παραγωγική δεύτερη περίοδο (25 πόντοι) και συνολικά στο ημίχρονο 6/16 τρίποντα έναντι 1/5 του Παναθηναϊκού.

Η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει καλά και προηγήθηκε 47-43 στο 25’ έχοντας εγκλωβίσει και πάλι τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και ο αγώνας έγινε περισσότερο physical και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με 2’26’’ για το τέλος της 3ης περιόδου η ΑΕΚ πέρασε με 51-49 μετά από τρίποντο του Ματσιούλις κι έκλεισε την περίοδο με 55-49. Η «Ένωση» κυριαρχούσε τακτικά και πάλι κι έκανε δύσκολη τη ζωή του Παναθηναϊκού και την έκανε ακόμα δυσκολότερη όταν ξέφυγε 58-49 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Ο αγώνας συνέχισε να είναι σκληρός και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 63-63 στο 34’ 30’’ με 5 σερί πόντους του Παπαπέτρου και στη συνέχεια με επιμέρους σκορ 18-1 ξέφυγε 71-64 με 3’12’’ να απομένουν για το τέλος. Ο Ζήσης με τρίποντο μείωσε σε 71-67 όμως οι «πράσινοι» είχαν πλέον τον έλεγχο. Τίποτε δε μπορούσε να αλλάξει. Ο Παναθηναϊκός είχε αλλάξει τη μορφή του αγώνα

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Παναθηναϊκός είχε 2/10 τρίποντα σε 30 λεπτά αγώνα και 3/6 στην τελευταία περίοδο. Και 29 πόντους στο ίδιο διάστημα με 11 του Παπαπέτρου.

Ο MVP: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 14, Μέικον 18, Ματσιούλις 12, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 9, Γιάνκοβιτς 5, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 8, Γόντικας 3, Γκίκας, Μόουζες

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 22, Γουάιτ 5, Μήτογλου 11, Σαντ Ρος 4, Μπρέι 7, Μποχωρίδης, Χεζόνια 13, Μπέντιλ 4