ΑΕΚ- Παναθηναϊκός 95-104: Δόξασαν την επίθεση

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ΑΕΚ που αγωνίστηκε χωρίς τους Λάνγκφορντ και Μορέιρα και πήρε άνετα τη νίκη (104-95) τυπικά φιλοξενούμενος στο ΟΑΚΑ.

Παναθηναϊκός
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και η ΑΕΚ δόξασαν την επίθεση. Σ’ έναν αγώνα χωρίς πίεση αφού και οι δύο ομάδες γνώριζαν το μέλλον τους. Κορυφαίος του γηπέδου ο Μάριο Χεζόνια, τυχεροί όσοι παρακολούθησαν τον αγώνα που είχε υπέροχες φάσεις.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Σ’ έναν αγώνα που κρίθηκε στις επιθέσεις ο Παναθηναϊκός είχε σαφή υπεροχή. Σε ποιότητα, ποσότητα και προσωπικότητα συγκριτικά με την ΑΕΚ. Το «βάζω- βάζεις» σαφώς και ήταν υπέρ των «πράσινων»

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Αρκετά νευρικές ήταν και οι δύο ομάδες επιθετικά με το σκορ στο 6-7 στο 4’. Τόσο η ΑΕΚ όσο και ο Παναθηναϊκός είχαν 2/7 σουτ. Με επιθετικό κρεσέντο του Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 13-0 και ξέφυγε 17-6 με 3’36’’ για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 28-20 έχοντας 5/10 τρίποντα αλλά η ΑΕΚ απάντησε. Βελτίωσε την αμυνά της και στα πρώτα 3’30’’ της δεύτερης περιόδου μείωσε σε 30-27. Με 8 πόντους του Μάριο Χεζόνια ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 38-29 στο 16’ ενώ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο και πάλι (41-30) μετά από τρίποντο του Παπαπέτρου με 3’26’’ για το τέλος του ημιχρόνου.

Όμως η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από τα περιφερειακά σουτ των Γκίκα και Μέικον και το πρώτο μέρος έκλεισε με 50-44 για τον Παναθηναϊκό. Πολύ υψηλό σκορ με την ΑΕΚ να έχει 6/13 τρίποντα και τον Παναθηναϊκό 9/16…

Η ΑΕΚ μείωσε σε 57-54 στο 22’ μετά από τρίποντο του Μέικον αλλά ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 11-2 σε τρία λεπτά και ξέφυγε 68-56. Με τον… τρελό ρυθμό στην επίθεση ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 73-59 στο 26’.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Προσέξτε τα ποσοστά ευστοχίας του Παναθηναϊκού σε δίποντα και τρίποντα. Αλλά και το συνολικό αριθμό των εύστοχων τριπόντων και των δύο ομάδων.

Ο MVP: Ο Μάριο Χεζόνια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 44-50, 70-86, 95-104

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μέικον 19, Ματσιούλις 7, Ζήσης 2, Λοτζέσκι 9, Μοουζες 7, Γιάνκοβιτς 10, Κατσίβελης 7, Χρυσικόπουλος 12, Γόντικας 2, Γκίκας 18, Μαυροειδής 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 13, Μποχωρίδης 6, Παπαπέτρου 17, Γουάιτ 5, Σαντ-Ρος 4, Μακ 11, Όγκαστ, Χεζόνια 22, Κασελάκης 9, Μήτογλου 3, Μπέντιλ 14