Έκανε το break στην Πάτρα ο ΠΑΟΚ

Ήταν καλύτερος και είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου τελικού στην Πάτρα. Μπορεί ο Προμηθέας να πίεσε στο τέλος, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε τη νίκη με 81-79 στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων για τη σειρά των μικρών τελικών της Stoiximan.gr Basket League. Σε ένα ματς που μετατράπηκε...

Σε ένα ματς που μετατράπηκε σε θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να βρουν τις λύσεις και να φύγουν αλώβητοι από την αχαϊκή πρωτεύουσα, κερδίζοντας το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Γκος βρέθηκε σε μεγάλη μέρα ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, οι Πετεγουέι και Μαργαρίτης συμπλήρωσαν με 11 πόντους, ενώ ακολούθησε και ο Κρουμπάλι με 10.

Από την πλευρά των ηττημένων, οι Γκίκας και Πράδερ σημείωσαν από 20 πόντους, όμως εξαιρετικά πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Φαγιέ ο οποίος έλειψε μόλις 46 δευτερόλεπτα από το παρκέ και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρουσιάστηκε διαβασμένος κόντρα στην ομάδα του Μάκη Γιατρά και μπαίνοντας πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πήρε από την αρχή προβάδισμα (18-25 το σκορ της πρώτης περιόδου). Οι Πατρινοί που είχαν σημαντικές απουσίες, αυτές του Σαλούστρου και του Μιλόσεβιτς, προσπαθούσαν να μειώσουν κυρίως επιχειρώντας τρίποντα σουτ τριών πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πετεγουέι έγραψε το 18-30 στο 11′, φέρνοντας τον ΠΑΟΚ στο +12, όμως οι Γκίκας και Πράδερ έδωσαν τις λύσεις και «ροκάνισαν» τη διαφορά (28-34, 33-34 στο 15′). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με μικρό προβάδισμα (40-43). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί μπήκαν δυνατά, όμως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν έχασε την ψυχραιμία της και έφτασε ξανά στο +8 (49-57) με τον Χρυσικόπουλο. Ο Προμηθέας κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο στο -3 (55-58), ενώ τα έδωσε… όλα στην τελευταία περίοδο.

Εκεί, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τον Χολ (59-58), όμως ο Γκος απάντησε με τρίποντο. Ο Γκίκας ευστόχησε σε δύο τρίποντα και έκανε το 67-62 για τον Προμηθέα, όμως οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν και πάλι. Τα τελευταία λεπτά στην Πάτρα ήταν δραματικά. Με το σκορ να είναι στο 69-69 στο 36′, ο Μαργαρίτης έκανε το 69-71, λίγο ο Πράδερ ισοφάρισε για τον Προμηθέα (73-73 στο 38′), ενώ ο Φαγέ πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο για να «γράψει» το 76-75. Ο Μαργαρίτης απάντησε και πάλι (76-77), ενώ στα 19” έκοψε τον Φαγέ, σε μία φάση που οι Πατρινοί διαμαρτύρονταν για φάουλ. Ο Πετεγουέι με μια βολή στα 18” έκανε το 78-80, ο Πράδερ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στα 11”, ευστοχώντας επίσης στη μία από τις δύο βολές. Ο Λάκι Τζόουνς ευστόχησε επίσης σε μία στα 6” (79-81). Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν σωστή επίθεση στο τέλος. Ο Φαγέ έβγαλε την μπάλα έξω, μετά τη λάθος πάσα του Γκίκα και κάπως έτσι το ματς έληξε, με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-43, 55-58, 79-81