Άρης – Ήφαιστος 65-54: Ανάσα με μεγάλη άμυνα!

Σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο, ο Άρης έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν, κερδίζοντας εύκολα τον Ήφαιστο

Με το Αλεξάνδρειο γεμάτο και τον κόσμο να δίνει παλμό, ο Άρης θυμήθηκε τον παλιό καλό εαυτό του και πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εμφάνισή του, κερδίζοντας τον Ήφαιστο Λήμνου με 65-54.

Η νίκη αυτή τον φέρνει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να κάνουν εκπληκτική εμφάνιση αμυντικά, έχοντας 15 κλεψίματα και αναγκάζοντας τον αντίπαλό του να υποπέσει σε 25 λάθη!

Η ομάδα του Άρη μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι να κερδίσει. Έπαιξε με έναν ασυνήθιστα γρήγορο ρυθμό, σκοράροντας αρκετά στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισε με το υπέρ του 26-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, από την επίθεση, πέρασε στην άμυνα και έκανε εξαιρετικό ματς.

Πρεσάροντας από την επαναφορά τους παίκτες του Ηφαίστου, τους ανάγκασαν να κλείσουν την περίοδο με μόλις έξι πόντους, ενώ είχαν συνολικά στο πρώτο μέρος 13 λάθη, με τον Άρη να έχει 9 κλεψίματα!

Ο Άρης κατέβασε ρυθμούς στην επίθεση στην επανάληψη, αλλά ο Ήφαιστος εξακολουθούσε να έχει και αυτός προβλήματα επιθετικά, από το πρέσινγκ των «κιτρίνων», με αποτέλεσμα να κλείσει η περίοδος στο +13 (56-43).

Οι παίκτες του Ηφαίστου όμως ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά. Ο Άρης έκανε σωστή διαχείριση χρόνου και επιθέσεων και βρέθηκε στο +17 (61-44), δείχνοντας πως δεν είχε σκοπό να επιτρέψει στον αντίπαλό του να μπει ξανά στο παιχνίδι. Σε μια απέλπιδα προσπάθεια, ο Ήφαιστος μείωσε σε 61-50, αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν σε μεγάλες επιθέσεις και έφτασαν στη νίκη που τους έφερε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στο ματς πήρε συμμετοχή και ο Τολιόπουλος, αλλά μόλις για 35 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-26, 56-43, 65-54

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 6, Μποχωρίδης 4, ΜακΓκι 11 (5/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Μπελ 16 (5/5 δίποντα), Χάρις 6 (4 κλεψίματα), Σλαφτσάκης 6, Βεργίνης, Τολιόπουλος, Τζόουνς 4, Ντάλο 4, Κίσερ 8.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ: Μούρτος 5, Διαμαντάκος, Γκότσερ 16 (6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μπράζελτον 6, Φρεϊμάνις 11, Μανωλόπουλος, Σταμάτης, Χαριτόπουλος 2, Γόντικας, Έβανς 8 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίγκινς, Σμιθ 6.

Παναθηναϊκός-Χολαργός: Καλαϊτζάκης vs Καλαϊτζάκης (pics)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Ήφαιστος 65-54: Ανάσα με μεγάλη άμυνα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.