Άρης – Ηρακλής 83-78: Νικητής στο «θρίλερ» των ανατροπών, με «διαστημικό» Κέλι! (vid)

Φοβερές εναλλαγές συναισθημάτων στο κατάμεστο «Αλεξάνδρειο», με τον Άρη να είναι πιο ψύχραιμος στο έξτρα πεντάλεπτο.

Άρης - Ηρακλής 83-78: Μετά από ένα απίστευτο σε εξέλιξη ματς η ομάδα του Καστρίτη επικράτησε στην παράταση με σκορ . Στους 29 πόντους ο Κέλι.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Άρης – Ηρακλής 83-78: Μετά από ένα απίστευτο σε εξέλιξη ματς η ομάδα του Καστρίτη επικράτησε στην παράταση (73-73κ.α.). Κορυφαίος ο Τζέιμς Κέλι με 29 πόντους και 10 ριμπάουντ! Αποθεώθηκε ο Μάντζιος στο «Nick Galis Hall» που ήταν κατάμεστο!

Καλή παρουσία ο Γιάκα Κλόμπουτσαρ στο ντεμπούτο του, ο οποίος παρά τα 5 λάθη είχε 15 πόντους και 3 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Ο Ηρακλής από την πλευρά του έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς με λιγότερο από 2 λεπτά  για τη λήξη του κανονικού αγώνα προηγήθηκε με 7 πόντους, όμως πλήρωσε τα σοβαρά λάθη του.

«Λαχτάρισε» ο κόσμος που γέμισε το Παλέ καθώς φίλαθλος υπέστη καρδιακό επεισόδιο. Τέλος καλό όλα καλά όμως καθώς τα νεότερα από το νοσοκομείο λένε οτι ξεπέρασε τον κίνδυνο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Άρης πέταξε στα σκουπίδια το καλό του ξεκίνημα και την καλή παρουσία στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου. Είχε όμως ένα εντυπωσιακό 15-0 μετά το 67-73 για να προσπεράσει με 82-73 στην παράταση και ουσιαστικά να «καθαρίσει» εκεί το ματς.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Απίστευτες εναλλαγές στο σκορ είχαμε από πρώτο μέρος όμως. Ο Άρης έκανε τρομερό ξεκίνημα, προηγήθηκε με 12-3, χάρη με 10 πόντους του ασταμάτητου Κέλι (17΄π. στο ημίχρονο) όμως ή αντίδραση του Ηρακλή ήταν εντυπωσιακή.

Οι γηπεδούχοι κάπου εφησύχασαν όταν όμως ο Κάουαν πήγαινε στον πάγκο, το πρόβλημα στη θέση του οργανωτή ήταν μεγάλο. Κάτι που εκμεταλλεύθηκε άψογα ο Μέξας.

Έτσι με μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα (από Αγραβάνη και Παπαδάκη) και πολύτιμες επιθετικές λύσεις από τον Τέιλορ (παρότι είναι «υπ’ ατμόν»), ο «Γηραιός» έτρεξε ένα απίστευτο επιμέρους 1-23(!!!) για προσπεράσει με 13-26 στο 12′! Μάλιστα λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην μεγαλύτερη διαφορά τους που ήταν το 21-36 του 16′.

Ο Άρης τα είχε χαμένα όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο, έσφιξε την άμυνά του, βρήκε κάποια συνοχή στην επίθεση και με λύσεις στην επίθεση από τον Κλόμπουτσαρ έκλεισε το ημίχρονο στο -5 (32-37).

Ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ μετά το 12-10 του 7′, όταν ο Γουίλιαμς έκανε το 39-38 στο 21΄.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική αποτελεσματικότητα στην επίθεση σημειώνοντας 28 πόντους. Ο Κέλι ήταν και πάλι η κύρια «πηγή» των πόντων τους, με έναν ακόμη ψηλό, τον Τζούστον να προσφέρει και αυτός μέσα από τη ρακέτα.

Ο Ηρακλής είχε χάσει την αμυντική συνοχή του πρώτου μέρους και παράλληλα ο Ντάγκλας συνέχιζε να μην έχει την καλή επαφή με το καλάθι την οποία μας έχει συνηθίσει.

Ο Άρης πήγε με καλύτερη ψυχολογία στο τελευταίο δεκάλεπτο και μάλιστα ξέφυγε με 65-58 στο 32′. Τότε όμως ακολούθησε η 15λεπτη διακοπή λόγω της αδιαθεσίας του οπαδού με τους γηπεδούχους να επηρεάζονται ξεκάθαρα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι από εκεί το σημείο και μετά το επιμέρους για τον Ηρακλή ήταν… 2-15 με τον Γηραιό να προσπερνά με 67-73 με 1:53 για το τέλος!

Ακόμη κι έτσι αυτό το ματς δεν έμελλε να τελειώσει. Ο Άρης με δύο έμμεσα τρίποντα (τρεις βολές Κλόμπουτσαρ, καλάθι και φάουλ ο Κέλι) κατάφερε να ισοφαρίσει (73-73), είχε και την τελευταία επίθεση, όμως ο Σλοβένος έκανε λάθος με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε σε παράταση.

Εκεί ο Άρης  συνέχισε το σερί του, ξέφυγε με 9 πόντους (82-73 στο 42′), με τον Ηρακλή να μην μπορεί να επανέλθει για τρίτη φορά στο ματς.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Ηρακλής πλήρωσε τα 23 λάθη του και παρότι και ο Άρης είχε 23, οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετά από αυτά στην παράταση. Παρά τους 19 πόντους του ο Ντάγκλας ήταν άστοχος με 6/15. Έτσι τα 13/32 τρίποντα των κυανόλευκων πήγαν «στράφι». Ο Ζίριους Γουίλιαμς πέτυχε και τους 11 πόντους του στο δεύτερο μέρος και την παράταση και βοήθησε καταλυτικά

Ο MVP: Ο Τζέιμς Κέλι που ήταν μόνος ο… μισός Άρης!

Άρης – Ηρακλής 83-78

Τα δεκάλεπτα: 12-16-32-37, 60-56, 73-73κ.α., 83-78πρτ.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 12 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Λόκετ 2 (0/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Κέλι 29 (12/16 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Τζούστον 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καμάρας 1, Πουλιανίτης, Κλόμπουτσαρ 15 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ, 5 λάθη), Κώττας

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 3 (1), Αγραβάνης 11 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κουζέλογλου 2, Ντάγκλας 19 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη), Λιντς 6 (5 ριμπάουντ), Γούλριτζ 10 (4/8 δίποντα, 5 κλεψίματα), Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Ντάνιελς 2, Τέιλορ 10 (3), Πετανίδης, Παπαδάκης 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)